Вадим Іосуб: чи таке страшне округлення?


Вадим Іосуб: чи таке страшне округлення?

Національний банк України з 1 липня припиняє додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок. З обігу їх вилучати не будуть – монети дрібних номіналів і надалі можна буде використовувати як платіжний засіб.

Ці дії анонсувалися і активно обговорювалися з осені минулого року, і стали чинними після прийняття постанови Правління Національного банку України від 15 березня 2018 № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».

Згідно з документом, з 1 липня в разі відсутності монет дрібних номіналів підприємства торгівлі і сфери послуг проводитимуть округлення загальних сум в чеку при розрахунках готівкою за такими математичними правилами:

- сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

- сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

НБУ підкреслює, що при наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцю здачу цими номіналами, тобто за монетами зберігається роль законного платіжного засобу.

Крім того, підприємства повинні вказувати в чеках загальні суми до і після округлення. А при безготівкових розрахунках округлення здійснюватися не буде.

При поданні цієї ідеї громадськості в листопаді минулого року Нацбанк пояснив, що монети номіналами 1-5 копійок перестали відігравати суттєву роль у розрахунках населення за товари та послуги. При цьому на обслуговування готівкового обігу та карбування монет витрачаються серйозні гроші. Так, в 2016 році НБУ витратив на друкування грошей 1,3 млрд гривень. Правда, невідомо, як ця сума розподіляється між друкуванням банкнот і карбуванням монет.

За даними регулятора, опублікованими в листопаді, на той момент в обігу перебувало 12,9 млрд шт. монет, в тому числі номіналами:

 • 1 коп. – 2,4 млрд. шт.;
 • 2 коп. – 1,4 млрд. шт.;
 • 5 коп. – 1,9 млрд шт.;
 • 10 коп. – 3,8 млрд шт.;
 • 25 коп. – 1,7 млрд шт.;
 • 50 коп. – 1,2 млрд шт.;
 • 1 грн – 0,5 млрд шт.

Національний банк пішов шляхом поступового виведення монет дрібних номіналів з обігу. В іншому випадку, на магазини і банки лягло б навантаження різкого збільшення надходження монет, їх зберігання та утилізації. Та й населення сприйняло б різке скасування монет досить нервово.

І без того останнім часом все частіше звучать побоювання, що правила округлення при розрахунках призведуть до зростання інфляції. Однак такі побоювання виглядають безпідставними.

По-перше, математичні правила округлення приведуть до того, що половина покупок буде округлятися вниз, інша половина – вгору, і сумарно ціни від округлення не зміняться взагалі.

У інфляції є свої причини – це і зростання мінімальних доходів і середніх зарплат, і зростання цін на імпортовані сировину і продукцію. Тут, безумовно, Нацбанку є над чим попрацювати, щоб повернути інфляцію до більш-менш пристойного показника. Але округлення цін не стане серйозним фактором розгону інфляції. Воно, по суті, є технічним, нейтральним для цін показником.

Можна згадати досвід Білорусі, яка провела влітку 2016 року деномінацію 1 до 10.000, ввела в обіг нові купюри і монети, яких не було раніше. Це супроводжувалося неминучим округленням цін і стандартними для таких випадків чутками, що все подорожчає.

Проте, білоруському Нацбанку вдалося послідовно знижувати інфляцію, з 10,6% в 2016 році до 4,6% в 2017, за рахунок досить жорсткої монетарної політики і відмови від практики запускати друкарський верстат.

У Білорусі округлення цін не стало причиною зростання інфляції, не стане і в Україні.

Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Архiви:2019 2018 2017 2016 2015
В Контексті Finance.ua
Опитування