Як змінювався золотовалютний запас України (інфографіка)


Як змінювався золотовалютний запас України (інфографіка)

Золотовалютні запаси також називаються міжнародними резервами і в основному призначені для стабілізації курсу національної валюти, на який впливає активність валютних спекулянтів і нерівномірна діяльність компаній і підприємств. Ми вирішили наочно показати, як вони змінювалися за останній десяток з гаком років.

За точку відліку ми взяли 2003 рік, до початку якого загальні міжнародні запаси країни були найменшими за весь подальший період і становили 3,4 мільярда доларів.

У наступні два роки резерв Нацбанку щорічно зростав на цю величину, так що до початку 2005 року ЗВР України склав 9,7 мільярда доларів. До 2006 року обсяг міжнародних резервів знову зріс удвічі і на 1 січня склав 19,4 мільярда доларів, причому в цьому році зростання золотовалютних запасів було значно нижчим і становило близько 3 мільярдів доларів.

Після 2008 року, до початку якого резерви склали 32,5 мільярда доларів, ЗВР досить довго перебував приблизно на одному рівні, хоча в 2010-му “просів” до 26,5 мільярда, але до 2011 року розмір золотовалютних запасів перевищив всі попередні показники і встановив абсолютний рекорд за весь час незалежності України, склавши 34,5 мільярда доларів.

Найменшим за останні кілька років ЗВР був на початку 2015 року, до якого після втечі Януковича і оточення разом з виведеними коштами, втрати контролю над частиною територій та активними бойовими діями на Донбасі Україна підійшла, маючи в запасі НБУ $7,5 мільярда.

За цей рік Нацбанк зміг наростити резерви майже вдвічі, і до початку 2016-го їх обсяг оцінювався в $13,3 мільярда.

Piccy.info - Free Image Hosting

Що стосується поточного року, то до його початку в активі резерви Нацбанку були розміром $15,5 мільярдів, а до вересня вони збільшилися на $2,5 мільярда і склали $18 мільярдів.

Окремо варто відзначити динаміку накопичення безпосередньо монетарного золота в сховищах НБУ. Найбільший приріст його обсягів стався у 2005 році, коли запаси металу зросли на 8 тонн і до початку 2006-го склали 24,3 тонни.

Наступні сім років НБУ купував не так багато золота: близько 0,3-1 тонни на рік, однак у 2012-му ціни на золото у світі знизилися, і резерви поповнилися ще на 7,5 тонни жовтого металу: до 1 січня 2013-го року вага золота в сховищах становила 35,5 тонни.

У 2013 році золото “просіло” в ціні майже на третину на міжнародних ринках і Нацбанк прикупив ще майже сім тонн: 1 січня 2014-го, в розпал подій Майдану і до втечі Януковича, золотий запас становив 42,3 тонни, але до початку 2015 року він зменшився до 23,6 тонни, а вивезене оточенням екс-президента золото час від часу заарештовують у європейських банках.

Piccy.info - Free Image Hosting

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
В Контексті Finance.ua