Страхітливі платіжки повернуться восени: готується нове підвищення комунальних тарифів


Страхітливі платіжки повернуться восени: готується нове підвищення комунальних тарифів

В Україні знову дорожчає комуналка. Згідно з рішенням уряду і НКРЕКП, цього разк підвищилися в ціні газ і вода. Зокрема, для киян газ подорожчає на 1,2%, холодна вода на 14,7%. Але і це ще не все, кажуть експерти.

Поки українці будуть зайняті відпустками, влітку у Верховній Раді спробують протягнути законопроекти, пов’язані з черговим підвищенням тарифів. Як розповів директор аналітичного центру «Інституту міста» Олександр Сергієнко, саме так було у минулому році. Тому підвищення стане відчутним лише восени, з настанням холодів.

«Саме так тарифи піднімали в минулому році. Сукупно платіжки українців можуть зрости на 10-30%», — зазначив у розмові Олександр Сергієнко.

Таким чином, кажуть експерти, компанії-монополісти намагаються компенсувати недоотримані через економність українців гроші. Адже наші громадяни зараз рахують кожну копійку, намагаються палити якомога менше світла і тричі думають, перш ніж прийняти ванну.

Розорливі лічильники

Українські водоканали підвищують тарифи через поголовне встановлення лічильників води приватними споживачами. Той, у кого не було лічильника, платив по максимуму — а це, щонайменше, удвічі більше, ніж за лічильником. І постачальники спробують компенсувати менші обсяги більш високою ціною.

«Практика показує, що реальне споживання води за лічильником може становити 2-2,5 кубометра, хоча до встановлення лічильника постачальник нараховував по 8 кубометрів. Тобто, зараз компанії недоотримують свій прибуток», — відзначає голова правління Громадського комітету захисту прав людини Микола Козирєв.

Крім цього, на зростанні цін позначаються і підвищення мінімальної заробітної плати, подорожчання електроенергії, які також входять в структуру тарифу.

Свою частку в космічні тарифи вносить і загальна зношеність комунікацій. З кожним роком на їх відновлення потрібно все більше грошей. Витрати на амортизацію також впливають на платіжки українців.

«Водоканали несуть втрати води в мережі на рівні приблизно 40-50%. Адже їх основні фонди зношені на 60-70%. А якщо в стоквартирному будинку протікає, скажімо, десять бачків з водою, то це теж перекладається в підсумку на кінцевого споживача», — говорить аналітик «Публічного аудиту» Максим Котенко.

Газова атака

Що стосується газу, то тут до тарифу додається ще до 2,5% торгової націнки облгазів. Відповідну постанову в березні прийняв Кабмін. Тобто облгази проводять операції з НАК Нафтогазу за однією ціною, а продають зі своєю націнкою. Відповідно за різними регіонами ціни можуть різнитися.

Крім того, до 1 липня 2017 р. Міненерго має оприлюднити остаточну вартість ціни природного газу, яка, судячи з усього, явно буде вищою за прогнозовану.

Вартість газу (без урахування витрат на транспортування, розподіл і націнки) становить 6078,66 грн ($185 * 26,7 (передбачуваний курс гривні) + 20% ПДВ). У Мінекономрозвитку рік тому припускали, що курс гривні в 2017 р. складе 26,7 грн. Проте в бюджеті на цей рік заклали вже 27,2 грн/$, а вартість газу – на рівні $245.

Якщо перерахувати ціну газу як товару з урахуванням оновлених показників, тисячу «кубів» обійдеться вже приблизно 8 тис. грн. А якщо врахувати ще націнку, витрати на транспортування і розподіл, то вийде близько 9 тис. грн/тис. куб., тобто майже на третину дорожче.

У 2018 році вартість імпортного газу взагалі добереться до позначки в 11 тис. грн.

Справа в тому, що наша країна взяла на себе зобов’язання переглядати ціни на газ і тепло, якщо вартість імпортного газу перевищить поточну ціну на 10%. Тому перегляду тарифів не уникнути.

За словами співзасновника Фонду енергетичних стратегій Дмитра Марунича, у разі, якщо блакитне паливо подорожчає на 23%, як це прогнозується, то тарифи на тепло зростуть приблизно на 15-17%. І це без урахування можливих коливань курсу.

Разом з цим, з 1 травня уряд ухвалив рішення про зниження соціальних норм, за якими розраховуються субсидії. Тому, навіть ті, хто отримують держдопомогу на оплату ЖКГ, швидше за все, під час наступного опалювального сезону заплатять більше.

«На сьогоднішній день загальний борг держави і споживачів перед постачальниками комунальних послуг вже досяг 50 млрд грн. А з черговим збільшенням тарифів заборгованість буде тільки зростати», — зауважив у розмові Олександр Сергієнко.

Денис Вергун

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua