0 800 307 555
0 800 307 555

Про гроші та пістолети: перспективи збройового бізнесу в Україні


Про гроші та пістолети: перспективи збройового бізнесу в Україні

Не вщухають запеклі суперечки між прихильниками і противниками законопроекту, що регулює ринок обігу зброї в Україні. Прихильники дозволу торгівлі зброєю наполягають на необхідності підвищення особистої безпеки громадян. Противники ж кажуть про небезпеку зростання випадків застосування зброї у разі прийняття закона.

Проте, як багато українців розуміють, що легалізація зброї – це не тільки питання безпеки, але і питання дуже великих грошей?

Скільки на руках?

За даними МВС, на руках у населення знаходиться близько мільйона одиниць легально зареєстрованої вогнепальної зброї. У пресі озвучують і інші цифри: майже два мільйони одиниць легальної зброї і близько 500 тис. одиниць використовуються в зв’язку з професійною діяльністю.

За кількістю легальної зброї на 100 осіб Україна посідає 36 місце в Європі з 44 країн (7 стволів). Серед країн ЄС лідирує Швейцарія (46 стволів на 100 осіб.), а світовим лідером продовжують залишатися США (120 стволів), це єдина країна в світі, де кількість зброї на руках перевищує кількість жителів.

При цьому швейцарський дослідний проект Small Arms Survey оцінює кількість нелегальної зброї в Україні від 3 до 6 млн одиниць. За оцінками українських експертів, в Україні знаходиться близько 5 млн стволів нелегальної зброї.

Наскільки своєчасно?

Голова наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін звертає увагу на те, що Україна – одна з небагатьох країн у світі, де носіння і використання зброї регламентується не законом, а нормативно-правовими актами МВС.

Наша країна залишається єдиною країною в Європі, в якій законодавчо не регламентовано питання законного продажу і носіння зброї.

«За оцінками асоціації, на руках знаходиться близько 2,5 млн одиниць легальної і близько 5 млн одиниць нелегальної зброї. У даній ситуації державі вже не можна продовжувати робити вигляд, що проблеми безконтрольного обігу зброї не існує. Також неприпустимо продовжувати діяти, в надії, що ситуація з мільйонами стволів нелегальної зброї врегулюється сама собою», – зазначає Учайкін.

Існуюча заборона на володіння і носіння короткоствольної зброї може бути однією з головних причин підвищеного попиту громадян на нелегальну зброю. І до появи легальних можливостей придбання зброї не тільки для полювання, але і для самозахисту, активний інтерес до купівлі нелегального пістолета чи револьвера буде зберігатися.

«Здобути легальний пістолет в нашій країні можна, отримавши ствіл у вигляді нагородної зброї. Виходить, що всі, кому недоступна нагородна зброя, позбавляються закріпленого законами країни і Конституцією права на ефективний самозахист», – говорить експерт.

Довідка Finance.UA. Конституція України. Стаття 27 Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань.

А ось експерт Українського інституту дослідження екстремізму Руслан Старовойтенко вважає, що немає потреби в законодавчому вирішенні легалізації продажу вогнепальної зброї.

«З 1998 року в Україні діє наказ МВС України №622, який регулює питання виготовлення, продажу, зберігання, обліку, транспортування, використання всіх видів цивільної зброї, діють також ще десятки нормативно-правових актів, які регулюють обіг зброї. Час від часу порушують питання про вільний продаж короткоствольної зброї (вогнепальні пістолети), мотивуючи це потребами в самозахисті. – Каже він. – Вільного продажу такої зброї немає в жодній країні світу, за винятком кількох країн (Сомалі, Ємен), де паралізована система влади і зброю можна купити навіть на базарі. Будь-яке збільшення кількості зброї на руках населення, за досвідом більшості країн світу, автоматично призводить до збільшення кількості злочинів з її використанням. За оцінками ООН, головним джерелом нелегальної зброї є легальний ринок, з якого на «чорний ринок» потрапляє понад 600 тис. стволів щорічно».

У країнах, де багато зброї, менше вбивають

Якщо вірити даним щодо убивств більш ніж в 200 країнах, зібраних Управлінням ООН з наркотиків і злочинності, то немає прямого зв’язку між збільшенням кількості зброї і зростанням кількості вбивств.

Більш того, в країнах з великою кількістю зброї на руках вбивств відбувається набагато менше, ніж в країнах мало озброєних, а заборона на цивільну зброю може призвести до зростання кількості насильницьких злочинів, а не до їх зниження.
  
У 28 державах, де на 100 жителів припадає понад 20 одиниць зброї, за винятком Панами і Уругваю, відбувається менше 5 вбивств на 100 тисяч осіб на рік, а в 24 країнах цей показник менше трьох осіб.

Навіть в Сполучених Штатах, де зброї більше, ніж громадян, вбивств відбувається в вдвічі менше, ніж у відносно беззбройній Росії, в 5 разів менше, ніж в Бразилії, і в 11 разів менше, ніж в Венесуелі.

Кількість вбивств в європейських країнах в середньому в 2-3 рази менша, ніж в Україні, при тому що легального зброї на руках громадян в 5 разів більше.

Скільки бажаючих озброїтися?

Соціологічні дослідження показують, що кожен п’ятий українець є прихильником вільного володіння зброєю. Таким чином, близько 8,5 млн громадян України є потенційними набувачами особистої зброї.

Зараз можна купувати тільки довгоствольну зброю, коментує ситуацію Георгій Учайкін. Але для самозахисту зручніша короткоствольна вогнепальна зброя: пістолети і револьвери.

«За нашими даними, 17-18% громадян готові придбати зброю зараз. За прогнозами, протягом 5 років в країні може бути продано 5-7 мільйонів пістолетів і револьверів. Вважаю, що з часом 50-60% домогосподарств матимуть зброю, – запевняє Учайкін. – Перш за все, потрібно прийняти профільний закон про зброю і встановити чіткий і регламентований обіг зброї відповідно до закону. Ліцензування на ринку зброї необхідно передати в Міністерство юстиції, а за МВС зберегти право контролю за виконанням закону всіма учасниками».

За словами експерта, поява ринку зброї стимулює приплив інвестицій у виробництво стрілецької зброї та набоїв. Що підтримає економічне зростання і стане додатковим джерелом бюджетних надходжень.

«Для порівняння, Рига, яка в 5 разів менша за Києв, має збройових магазинів в 2 рази більше, ніж у нас», – каже він.

На думку Руслана Старовойтенка, близько 10% населення підтримують лібералізацію продажу зброї. Головна причина страху – побоювання, що збільшиться загроза застосування зброї проти самої людини. Крім того, зброя та засоби для її зберігання досить дорогі, більшості громадян вона недоступна через фінансову неспроможність.

За офіційними даними Департаменту МВС України, за 2015 рік близько 800 000 громадян України володіли різними видами гладкоствольної, травматичної та нарізної зброї, яких більш ніж достатньо для нейтралізації нападника.

«Прихильники лібералізації – або недалекоглядні політики, далекі від життєвих реалій, або малознаючі громадяни, або лобісти продажу додаткових видів озброєння, в надії на надприбутки від їх продажу і прибутку від курсів навчання стрільбі, відкриття тирів, організації бізнесу з видачі дозвільних документів. У всіх країнах світу, в тому числі США і особливо ЄС, в останні 10 років вживаються заходи щодо посилення контролю за продажем будь-якого озброєння, використання ж короткоствольної зброї або неможливе, або має вузькі можливості застосування для спортивних цілей», – зазначає Старовойтенко.

Перспективи збройового бізнесу

Якщо закон про зброю все ж буде прийнятий, і громадяни країни отримають право вільно купувати короткоствольну вогнепальну зброю, це стане досить витратним задоволенням, доступним не всім.

Як приклад можна взяти приблизний порядок цін на травматичні пістолети, оскільки короткоствольної вогнепальної зброї в силу заборони у відкритому продажі немає.

Вартість популярних бюджетних моделей травматичної зброї українського виробництва коливається від 5 до 20 тис. грн (вартість взята з кількох українських сайтів з торгівлі зброєю).

Деякі з них:

  • Форт від 8 400 до 19 000 грн.
  • Шмайсер від 6 000 до 7 500 грн.
  • СОБР – 18 000 грн.
  • ВІЙ від 17 000 до 19 500 грн.
  • Ерма від 5 100 до 15 400 грн.
  • Скат – 15 000 грн.

Відомі світові бренди, такі як Colt або Beretta, мають цінник від 50 до 100 тис. грн.

Якщо припустити, що щорічно покупцями зброї стане 1 мільйон українців, то при середній вартості бюджетної моделі 10 тис. грн, річний оборот тільки ринку пістолетів і револьверів складе 10 млрд грн.

При досягненні рівня насичення зброєю Франції або Німеччині, на руках населення опиниться 12,5 млн стволів. Таким чином, тільки ринок короткоствольної зброї може бути оцінений в 50-100 млрд грн.

Георгій Учайкін вважає, що держава повинна відрегулювати правила обігу зброї та контролю за її обігом. І створити умови для здорової конкуренції між вітчизняними та іноземними виробниками. Обіг ринку зброї буде в значній мірі залежить від подальшої ситуації в країні.

«Велике питання: як забрати нелегальну зброю, що перебуває на руках населення? Можливо, доведеться частково легалізувати нелегальні пістолети і викупити або вилучити автоматичну зброю. Тому частина нелегальної зброї може бути легалізована», – вважає Учайкін.

На думку Руслана Старовойтенка, в умовах зубожіння населення складно оцінити можливий обсяг продажів.

«Всі, хто має гроші і владу, тим або іншим способом, озброєні «до зубів» в рамках чинного законодавства. Якщо припустити введення ринку короткоствольної зброї для обивателів, то складно адекватно розрахувати їхні фінансові можливості в умовах падіння економіки, безробіття і тотальної бідності. Фантазії торговців навряд чи реалізуються. Для успішних продажів потрібен не тільки страх за свою безпеку, що в принципі має місце серед громадян України, а й фінансові ресурси, які можна порівняти, наприклад, з рівнем доходу обивателя в США», – зазначає Старовойтенко.

Зарубіжний досвід

«Якщо ми не зможемо захистити себе і країну, більше не зможемо нічого, – вважає Учайкін. – Показовим прикладом, як потрібно реформувати ринок зброї, може бути Чехія. На нашу думку, в Чехії прийнято найпрогресивніший закон щодо регулювання ринку озброєнь. Міністр МВС Чехії запропонував внести поправки до Конституції щодо права на захист себе, суспільства і країни за допомогою зброї».

Руслан Старовойтенко звертає увагу, що саме глобальне дослідження масових вбивств (понад 4 жертв) за період часу 1966-2012 рр показало, що явним лідером, з п’ятикратним відривом, є США. Благополучна країна щорічно страждає від численних випадків застосування зброї, в тому числі і легальної.

Досвід країн ЄС, Австралії, Великої Британії говорить про позитивний результат обмеження прав на короткоствольну зброю.

У 2013 році Бельгія була єдиною країною ЄС з вільним продажем короткоствольної зброї, проте, під тиском громадськості, була введена система обмежень і в цій країні.

«До речі, відомий терорист з Норвегії, Андерс Брейвіг, не зміг придбати пістолет, тому використовував легально придбану гладкоствольну зброю мисливського призначення для своїх злочинів. Свобода продажу короткоствольної зброї в країнах ЄС – міф, який не відповідає реальності, так само, як і її поширеність у населення. Наприклад, право носіння зброї для самозахисту в Латвії мають тільки 0,5% населення. І на це у них є вагомі підстави», – підкреслив Старовойтенко.

***
У разі прийняття профільного закону про зброю, в країні з’явиться новий високоприбутковий сегмент економіки з багатомільярдним оборотом. І застовпити свою нішу на ринку озброєнь вже зараз мріють дуже багато впливових гравців.
З іншого боку, виникає питання, чи є у керівництва МВС і підконтрольних йому структур бажання ділитися правом контролю за обігом зброї, яке у них є зараз?
Як би там не було, для громадян і суспільства важливо, щоб процес боротьби за доходи і сфери впливу на ринку озброєнь не призвів до зниження рівня громадянської безпеки в країні.

Сергій Савенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua