Кількість дзвінків від "карткових" шахраїв набирає обертів: Як не потрапити "на гачок" (інфографіка)


Кількість дзвінків від "карткових" шахраїв набирає обертів: Як не потрапити "на гачок" (інфографіка)

Сьогодні в Україні одним з найпоширеніших типів шахрайства з використанням платіжних карт є вішинг. Злочинці під час телефонної розмови намагаються впливати на власника платіжної картки з метою виманювання секретних даних карти, банківських sms-паролів або змушують зняти ліміти для подальшого розкрадання коштів.

Згідно зі статистикою, 76% власників платіжних карток, що стали об’єктом вішингу, розголошують шахраям реквізити своїх карт. Потрапляння в подібну шахрайську схему «коштує» довірливому українцеві, в середньому, 5000 гривень.

В рамках Національної програми сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків Safe Card експертами Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЕМА створена інфографіка про те, як розпізнати телефонних шахраїв, які ефективні способи захисту існують і які дії необхідно зробити у разі, якщо карткові реквізити вже передані в руки злочинцям.

Серед конфіденційних платіжних даних, які ніколи і ні за яких обставин не можна розголошувати разом з номером картки:

  • термін дії карти;
  • тризначний код безпеки на зворотній стороні картки (код CVV2/CVC2), який потрібен для здійснення операцій з платіжною карткою в Інтернеті;
  • паролі з смс-повідомлень від банку, які потрібні для підтвердження операцій з карткою (якщо карта захищена за системою 3D Secure).

Отримавши ці дані, злочинці скористаються ними для здійснення грошових переказів з картки, іноді і для здійснення покупок в Інтернеті.

Серед найпоширеніших в Україні способів, за допомогою яких шахраї намагаються вивідати у громадян реквізити картки телефоном, – це звернення під виглядом співробітника банку (в 94% випадків), Поліції, СБУ, НБУ, Пенсійного фонду, благодійної організації або покупця під різними приводами (перевірка служби безпеки, блокування картки, нарахування надбавки до пенсії, придбання товару).

Ніхто з перерахованих осіб і інстанцій не має права вимагати від держателя картки повідомити платіжні реквізити (в тому числі НБУ). При цьому для отримання будь-якого грошового переказу на картку досить надати покупцеві лише номер карти.

Ключовий спосіб захисту від телефонних шахраїв – це негайно припинити розмову, якщо вас почали питати реквізити картки (не тільки номер, але також термін її дії, тризначний код безпеки і смс-паролі з банківських повідомлень).

Якщо в результаті вішингової атаки карткові реквізити все ж були розголошені, першочерговою дією будь-якого користувача повинно бути негайне блокування платіжної картки. Після чого необхідно повідомити про інцидент до кіберполіції, найпростіший спосіб – через сайт Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua