Два роки Раді: досягнення депутатів у цифрах


Два роки Раді: досягнення депутатів у цифрах

Виповнилося рівно два роки з моменту проведення позачергових парламентських виборів. Журналісти проаналізували роботу народних обранців: що за свої неповні п’ять сесій встигла зробити Рада восьмого скликання, а які обіцянки так і не були виконані.

ДОСЯГНЕННЯ. За два роки роботи нардепи встигли зареєструвати близько восьми тисяч законопроектів (див. інфографіку. — Авт.), створити і розвалити коаліцію, відправити у відставку уряд і змінити двох генеральних прокурорів — Віталія Ярему і Віктора Шокіна. “У будь-якому випадку, якість роботи Ради можна оцінити як задовільну — худо-бідно законодавчий процес йде. Серед успіхів — нардепам вдалося прийняти конституційні зміни і судову реформу. Друге — депутати все ж прийняли “безвізовий” і євроінтеграційний пакет законів”, — каже політолог Володимир Фесенко. Ще однією заслугою, на думку експерта, є той факт, що парламент працює відносно злагоджено в питанні вибору кадрів і самостійно долає кризи (без особливих ексцесів вибрали генпрокурора і новий уряд). Окремо експерти позитивно оцінюють і створення антикорупційних органів. За даними дослідження громадянської мережі “Опора”, найвищу фракційну лояльність (коли позиція депутата збігається з більшістю його однопартійців) показали нардепи з “Батьківщини” — 90%, на другому місці “Самопоміч” — 89%, а замикає трійку “Народний фронт” — 85%.

ПРОБЛЕМИ. Серед мінусів роботи парламентаріїв експерти, як і раніше, виділяють величезні проблеми з дисципліною. “Особливо гостро стоїть питання з прогулами по п’ятницях і напередодні святкових днів (наприклад, поїздка 60 нардепів у Ліон на матч Євро-2016 в робочий день. — Авт.). Залишається проблема і з “кнопкодавством”, — говорить Фесенко. “Провалів — немає фундаментальних результатів і по податковій реформі, є лише часткові зміни”, — вважає політолог Вадим Карасьов. Також до мінусів він відніс продовження мораторію на землю, але це спірне питання, яке по-різному оцінюється суспільством та експертами.

“Не зрослося” у депутатів з коаліцією та коаліційною угодою. Якщо рівно рік тому влада оцінювала її виконання на 30%, то після виходу взимку 2016-го з коаліції фракцій “Радикальної партії”, “Батьківщини” і “Самопомочи” експерти ставлять під питання існування документа. “Де-юре вона є, адже без неї парламент може бути розпущений і будуть нові вибори, яких ніхто з партії не хоче. Але де-факто угода давно не виконується, адже в коаліції залишилося всього дві партії, БПП і НФ”, — говорить Карасьов. На думку Фесенка, такий стан речей може тривати ще півроку. “Тут угода схожа на шлюбний контракт — якщо її почнуть переглядати, почнуться нові чвари. До того ж, коаліція знаходить підтримку в двох депутатських групах (“Відродження” і “Воля народу”), плюс голоси позафракційних. У такому режимі вони можуть проіснувати ще півроку точно, а далі все залежить від політичної ситуації. Якщо ж економіка буде демонструвати повільне, але зростання, — у восьмого скликання є всі шанси протриматися до кінця терміну”, — вважає Фесенко.

Топ скандалів: пляшка і безвіз

Нардепи відзначилися не тільки написанням законів, але і гучними скандалами. Чого тільки коштує відставка Кабміну в лютому — всупереч практично одноголосним заявам всіх фракцій про намір прибрати уряд, голосів так і не вистачило. У підсумку посипалися звинувачення в підкупі і заяви про невраховані голоси.

Ще один скандал спалахнув навколо е-декларацій: після прийняття бюджету-2016 там знайшли поправку, згідно з якою необхідна для безвізу норма запроваджується лише з 2017 року. Пізніше помилку виправили.

Але окреме місце в списку заслужили численні бійки нардепів: депутат Олександра Кужель отримала по голові пляшкою від Андрія Тетерука, екс-прем’єр Арсеній Яценюк отримав букет від Олега Барни і був схоплений за торс.

Ірина Крикуненко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Верховна Рада
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua