Верифікація Мінфіну: кого позбавлять пенсій і хто стане багатшим


Верифікація Мінфіну: кого позбавлять пенсій і хто стане багатшим

Мінфін запідозрив у фіктивності десятки тисяч пенсіонерів, частина з них вже незабаром можуть залишитися без допомоги від держави. За підсумками 2016-го відомство планує заощадити на фейкових одержувачах соцдопомоги мільярди гривень. Однак в Пенсійному фонді (ПФ) не поспішають реагувати на інформацію Мінфіну – за даними ПФ, велика частина порушень не підтвердилися. Як в Україні проходить верифікація соцвиплат і коли українцям підвищать пенсії.

Хто залишиться без пенсій

Найбільша стаття бюджету України – соціальні витрати. Так, на соціалку витрачається 40% всіх коштів. При цьому, як кажуть в Мінфіні, єдиного реєстру одержувачів допомоги немає, в результаті по всій країні “мертві душі” отримують пенсії, а спритні українці оформлюють допомоги на підроблені документи. Ще на початку року Міністерство фінансів створило спеціальний відділ зі штатом всього 11 осіб, їхнє завдання – зібрати інформацію, яка є в різних державних органах та банках, і зіставити її.

За 2016 рік завдяки верифікації Мінфін запланував заощадити 5 мільярдів бюджетних гривень. На даний момент відомство виявило понад мільйон порушень на загальну суму 1,6 мільярда гривень на місяць. Правда, скасувати соцвиплати в Мінфіні не можуть – для цього інформацію про порушення направляють розпоряднику коштів – Міністерству соціальної політики і до Пенсійного фонду.

“Верифікація зараз є сформованим процесом Вона діє на постійній основі. Виявляє шахрайства та помилки в соціальній сфері При виявленні невідповідності громадянина критеріям видачі допомоги інформація про порушення направляється розпорядникам коштів у соціальній сфері (до Мінсоцполітики, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування тощо) з рекомендацією припинити виплату”, – відповіли на запит” Сегодня.ua “в Мінфіні.

Однак, далеко не всі рекомендації відомства виконують. Як відзначають в Пенсійному фонді, списки пенсіонерів, які не пройшли верифікацію, Мінфін подає з помилками. Наприклад, інформація про те, що частина українців отримують пенсії за недійсними паспортами на бланках із зони боїв, не підтвердилася. Крім того, в списках “фейкових” пенсіонерів виявилося понад 10 тисяч пенсіонерів, які вже довгий час не отримують виплати.

“За результатами перевірки на основі рекомендацій, не виявлено випадків подвійних виплат і виплат померлим громадянам. В окремих випадках внесені поправки персональних даних одержувачів пенсійних виплат в системі”, – розповіли в Мінсоцполітики.

Існує ще кілька проблем: Пенсійний фонд не може подати списки пенсіонерів, які працювали в міграційній службі, СБУ тощо, бо це порушує чинне законодавство.

Для того, щоб перевірити інформацію, виявлену в результаті верифікації, Мінсоцполітики звернулося до Мін’юсту з проханням роз’яснити, якими документами можна підтвердити факт помилкового внесення до реєстру відомості про смерть. На що Мін’юст відповів: “На запити органів державної влади відповідають відділи державної реєстрації актів цивільного стану”. У відповідь Мінсоцполітики повторно надіслало листа до Мін’юсту з цим же питанням.

До речі, з 60,9 тисяч пенсіонерів, яких Мінфін запідозрив у фіктивності, без грошей залишилися всього 32 тисячі осіб.

Коли і кому в Україні підвищать пенсії

Кожному другому українцеві доходів ледве вистачає на харчі, при цьому бідними себе вважають 76% сімей, 52% заробляють менше коштів, ніж необхідно для забезпечення мінімальних потреб (розрахунковий прожитковий мінімум), і 6% отримують менше офіційного прожиткового мінімуму (1399 гривень), розповідає головний демограф країни Елла Лібанова. Мінімальна пенсія – лише 1170 гривень. Таку пенсію отримують, за інформацією Пенсійного фонду, понад 100 тисяч осіб. Фактично вони перебувають за межею бідності. У грудні мінімальна пенсія зросте до 1247 гривень, а в наступному році – до 1400 гривень.

Середня пенсія в країні – приблизно 1730 гривень. Ще кілька років тому існувала система “осучаснення” пенсій. Зараз же пенсії індексують (підвищують) на рівень інфляції. Правда, і це не завжди вдається зробити. Так, в 2015-му інфляція досягла 43%, а пенсії підвищили всього на 13%. У цьому ж році, за прогнозами уряду, річна інфляція буде на рівні 12%, а пенсії підвищать на 16%. У наступному році, як говориться в меморандумі проекту бюджету-2017, ціни виростуть на 8,1%, а соцвиплати проіндексують на 10,1%.

Навіть з урахуванням низьких пенсій грошей в бюджеті катастрофічно не вистачає. В Україні існує солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок до Пенсійного фонду (Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 22% від зарплати), ці гроші розподіляються між сучасними пенсіонерами. Розмір пенсії залежить від того, як довго платили Єдиний соціальний внесок і яку зарплату отримували. Цього року дефіцит в бюджеті Пенсійного фонду досяг 145 мільярдів гривень, “дірку” компенсують за рахунок державного бюджету.

“11% ВВП йде на виплату пенсій, на дотацію. Ці гроші повинні були бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру. А ми змушені з бюджету забирати останні гроші, яких там і так мало, для того, щоб просто наших пенсіонерів утримувати на тому злиденному рівні”, – прокоментував в інтерв’ю “Сегодня.ua” ситуацію в Пенсійному фонді міністр соцполітики Андрій Рева.

Заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін зазначив, що законопроект про “осучаснення” пенсій вже розроблений і незабаром буде поданий в Раду. “Йдеться про те, що ми пропонуємо уряду сьогодні встановити єдиний показник середньої заробітної плати. Я поки що не говоритиму про цифри, тому що ще тривають жваві дискусії. Але на цьому тижні вони повинні бути завершені, і законопроект буде внесений до Верховної Ради”, – сказав представник міністерства.

Як заявив Мущинін, “якщо буде позитивне рішення, ми вже в цьому році майже 3,4 мільйона пенсіонерів підвищимо розміри пенсій в середньому на 284 гривні”.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова впевнена, що тільки за рахунок працюючих українців пенсіонери не можуть отримувати гідну допомогу від держави: для цього необхідно запускати накопичувальний рівень системи. На думку експерта, 22% від зарплати українці повинні платити до Пенсійного фонду, а ще 2% відкладати на свій особистий рахунок (накопиченими коштами можна буде скористатися після виходу на пенсію). Відповідний законопроект вже зареєстрований у Раді.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua