Чому в Україні може подешевшати світло: як планують змінити ринок електроенергії


Чому в Україні може подешевшати світло: як планують змінити ринок електроенергії

Верховна Рада минулого тижня ухвалила в першому читанні законопроект про ринок електроенергії. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив про те, що новий документ дозволить створити конкурентний ринок і призведе до того, що тарифи на світло в Україні знизяться. Як і що може змінитися і коли споживачі відчують на собі результат “революції” на ринку електроенергії.

Як зараз працює ринок електроенергії

Чинну в Україні модель тільки умовно можна назвати “ринком”, відзначають експерти. Є виробники електрики – теплоелектроцентралі (ТЕЦ), теплові, атомні і гідроелектростанції, відновлювані джерела електроенергії ( “зелений виробник”) і єдиний покупець – держпідприємство “Енергоринок”. Саме воно продає світло промисловцям, бізнесу та побутовим споживачам.

“Ми не можемо встановити свій тариф, ми не можемо встановити свій виробіток, ми можемо тільки запропонувати. Ми не можемо самі вирішити, скільки блоків у нас працює. Все вирішують уповноважені державні органи”, – розповідає про ситуацію на ринку електроенергії радник президента НАЕК “Енергоатом” Костянтин Запайщиков.

При цьому електроенергія, що генерується атомними станціями, дешева, в той час як витрати на виробництво світла у ТЕЦ і “зелених” виробників – значно вищі. Фактично, українці можуть купувати світло тільки у одного постачальника – обленерго. І при цьому можливості вибрати тариф немає – платити доводиться стільки, скільки вирішує Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

Гроші, які платять українці за світло, проходять цілий ланцюжок: обленерго – ДП “Енергоринок” – виробники електроенергії. За таким самим ланцюжком надходить і електрика: виробники – ДП “Енергоринок” – обленерго – споживачі. В результаті, як зазначають в Міненерго, серед виробників відсутня конкуренція – вони генерують рівно стільки світла, скільки запитує “Енергоринок”. Крім того, всі українці платять за єдиним тарифом.

“Нинішня модель застаріла. Проблеми з ДП “Енергоринок” в тому, що держава адміністративно визначає, хто скільки електроенергії повинен виробити і продати і за якою ціною продати і купити. В адміністративній моделі є проблема непрозорості прийняття рішень та тарифів, а також накопичення з кожним роком проблем, таких як зростання заборгованості в “Енергоринку”. А в ліберальній моделі сторони енергетичних договорів будуть самі визначати обсяги, терміни і ціни. Між сторонами буде передбачена чітка відповідальність”, – розповідає керівник департаменту з регуляторної політики ДТЕК Юлія Носулько.

До слова, згідно з постановою НКРЕКП №220, світло в Україні дорожчає в п’ять етапів. До квітня минулого року сім’я, яка споживає 150 кВт*год електроенергії на місяць, купувала 100 кВт*год за ціною за кіловат 45,6 копійок, ще 50 кВт за ціною 78,9 копійки. У вересні минулого року тариф затвердили на рівні 78,9 копійок за місячного споживання понад 100 кВт і 45,6 копійок при споживанні до 100 кВт, в березні – до 99 і 57, а у вересні – до 71,4 і 129 копійок відповідно.

На цьому подорожчання не зупиниться – вже в березні 2017 року при споживанні понад 100 кВт*год за кожен кіловат доведеться платити 168 копійок, а при споживанні до 100 кВт*год – 90 копійок Однак, як заявляє Ігор Насалик, після того, як в Україні запрацює ринок електроенергії, тарифи в Україні можуть знизитися.

“Переваги відчують споживачі, тому що стануть головним суб’єктами ринку. Споживач матиме право вибору – ось основне в законі. … Споживач більше не буде приймати ціну, яку йому диктують. Хочеться, щоб було для споживача 6-7 постачальників, з яких він буде вибирати і таким чином створювати конкуренцію”, – сказав Насалик.

Що, як і коли зміниться

“Замість існуючої моделі буде реалізована модель прямих ринкових взаємин між учасниками ринку. Буде сегмент на добу вперед, сегмент двосторонніх договорів, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг, роздрібний ринок”, – розповідає директор інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

При цьому ринки транспортування і постачання електроенергії буде розділено. Так, обленерго, у яких є власні мережі, будуть заробляти, доставляючи електрику в будинки споживачів, а трейдингові компанії будуть купувати електрику у різних виробників, планувати графік завантаження і продавати за різними тарифами. В результаті українці зможуть вибрати, за яким тарифом і у кого купувати електрику. До слова, Україна ще кілька років тому підписала Третій енергопакет з Європейським Союзом, який передбачає створення ринку електроенергії.

Наприклад, в Польщі на даний момент діють понад 100 тарифів на світло. Ринок електроенергії успішно працює і в інших країнах ЄС. “Я жив у Німеччині два місяці. Пішов в офіс найближчої енергетичної компанії. До мене додому направили спеціального агента, який дізнався, скільки ми споживаємо світла і запропонував підписати контракт з певним тарифом. Там можна вибрати, яку електроенергію будеш споживати. Якщо хтось став “зеленим”, може купувати тільки дорогу енергію, видобуту з відновлюваних джерел. вітряків, наприклад. Хтось продає електрику, яка на 60% генерується за допомогою атомної енергетики і на 40% з допомогою ТЕС. Ти можеш сам вибирати”, – розповідає киянин Максим.

Вартість світла також буде залежати від того, на який період укладається договір з постачальником. Чим довше – тим дешевше. Коли українці зможуть вибирати, у кого купувати електрику, у постачальників з’явиться стимул конкурувати між собою і пропонувати споживачам більш вигідні умови – вартість світла може знизитися.

“В цілому в нормально працюючих ринках ціни можуть як зростати, так і знижуватися. І, крім того, виникає реальна конкуренція за надання послуг споживачеві, крім звичайного постачання електроенергії, споживачам часто пропонують комплексні послуги: одночасне постачання електроенергії, страхування, продаж енергозберігаючого обладнання, послуги енергоаудиту і т.д.”, – відзначає керівник департаменту з регуляторної політики ДТЕК Юлія Носулько.

Якщо виробник буде сам продавати електроенергію, українці зможуть купувати світло безпосередньо у АЕС, ТЕС, ГЕС. Однак, як зазначає Юлія Носулько, звичайна практика розвинених ринків полягає в тому, що населення купує у конкуруючих постачальників, яких на ринку багато і які будуть намагатися запропонувати споживачам найбільш вигідні умови.

Існуюча редакція закону про ринок електроенергії повинна бути доповнена, впевнені експерти. Так, за словами Дмитра Марунича, в документі не уточнюється, яким чином буде формуватися “фонд покриття дисбалансу”, який буде компенсувати високі витрати окремих видів генерації. “Є альтернативна генерація, теплоелектростанції, яким чином буде покриватися різниця у вартості їх виробництва. У тих, чиє виробництво дешевше, буде конкурентна перевага”, – відзначає експерт.

За словами Ігоря Насалика, технічні завдання будуть вирішені пізніше. “Виходячи з досвіду реформування внутрішніх ринків електричної енергії в країнах ЄС, яке тривало понад 10 років, введення повномасштабного ринку електроенергії потребує можливості для підготовки та адаптації суб’єктів галузі до нових умов роботи… Тому законопроект передбачає введення періоду (до 24 місяців з дати набуття чинності цим Законом), протягом якого мають бути створені необхідні технічні, організаційні, економічні та нормативно-правові передумови для впровадження і злагодженого функціонування ринку електричної енергії України”, – наголошується в пояснювальній записці до документа.

Українці зможуть вибирати постачальника електроенергії вже через кілька років. “Досить оптимістичний термін впровадження – 2 роки. Це пов’язано з тим, що модель ринку змінюється кардинально: потрібна розробка і встновлення спеціалізованого програмного забезпечення, повна зміна системи договорів, навчання персоналу. А для таких компаній, як обленерго, взагалі виставляються жорсткі вимоги: вони повинні розділитися на компанію, яка буде займатися тільки розподілом електроенергії, і компанії-постачальники. Це одна з основних вимог реформи, виконання якої повинно забезпечити конкуренцію на ринку постачання, реальну боротьбу за споживача”, – розповідає Юлія Носулько.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua