На здоров'я: українцям компенсуватимуть купівлю ліків


На здоров'я: українцям компенсуватимуть купівлю ліків

З 1 жовтня 2016 року українцям почнуть повертати частину грошей при купівлі ліків, запровадивши процедуру реінбурсації.

У Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що спочатку реінбурсація запрацює для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Це означає, що людина, що страждає, наприклад, на високий артеріальний тиск, зможе звернутися до сімейного лікаря або кардіолога й на підставі рецепта отримати в комунальній аптеці препарат зі знижкою або безкоштовно. У свою чергу аптека отримає відшкодування від держави за те, що видала пацієнту рецептурний препарат.

Поки багато нюансів реформи невідомі, адже проект МОЗ ще в розробці. Очікується, що документи будуть готові до 10 липня. Тому залишається незрозумілим, якого відсотка компенсації можна чекати пацієнтам-сердечникам. А це важлива деталь, адже середня ціна вітчизняних препаратів для гіпертоніків становить 40-60 грн за упаковку. Зараз у відомстві роблять розрахунки на покриття їх вартості державою в 50%, 70% і 100%. Ймовірно, що безкоштовно отримувати ліки зможуть, зокрема, ветерани та інваліди війни. Це важливо прорахувати, кажуть у МОЗ, оскільки від формули реінбурсації залежатимуть і обсяги державного фінансування. Швидше за все, кошти виділять з бюджету відомства. Наприклад, якщо рівень відшкодування складе 50%, то в четвертому кварталі 2016 року потрібно виділити близько 200 млн гривень.

Варто зазначити, що кілька років тому програма реінбурсації вже працювала для сердечників, але її закрили через відсутність грошей. Якщо зараз проект відновлять, то це дозволить щорічно рятувати від смерті 35 тис. життів, відзначає екс-міністр охорони здоров’я і народний депутат України (позафракційний) Олег Мусій.

“На реінбурсацію мають право всі, хто страждає на високий тиск. А відсоток відшкодування для різних категорій препаратів повинен бути різним. Тому що ліки можуть бути різними по ефективності і стійкості, а значить, і різними за ціною. Раніше в цій програмі брали участь близько 80% українських ліків і 20% іноземних, всього було близько 100 найменувань”, — роз’яснив він.

Мусій також підкреслив, що аналогічний компенсатор вартості ліків важливо запустити і для інших пацієнтів.

“Це буде корисно, наприклад, для тих, хто страждає на діабет. Цей проект можна запустити найближчим часом. Правда, є деякі проблеми з реєстром хворих на цукровий діабет, але він майже готовий, тому може бути запущений найближчим часом. Відповідно, може запрацювати і реінбурсація по інсуліну. Тим більше, що кошти на ці цілі в Державному бюджеті є”, — зазначає парламентарій.

Він уточнює, що запуск реінбурсації дозволить знизити ціну на медикаменти певних категорій до 30-40%.

“Коли з бюджету виділяються кошти, наприклад, 200 млн грн для гіпертоніків, це дає нашим фірмам-виробникам впевненість у гарантованій компенсації їх збуту. А якщо є ринок збуту, можна знизити ціни”, — переконаний Мусій.

Експерти кажуть, що запуск реінбурсації — хороша реформа, однак її варто впроваджувати з наступного бюджетного року, оскільки в 2016 році гроші можуть і не знайтися.

“Відкритим залишається питання, яке фінансування потрібно виділяти для страждаючих серцево-судинними захворюваннями. У МОЗ кажуть, що при 50% компенсації потрібно 200 млн грн тільки на один квартал. Але раніше ця сума для реінбурсації гіпертонікам виділялася на весь рік — і в цілому коштів вистачало. Навіть якщо врахувати, що в країні криза, яка спровокувала зростання цін на медикаменти, гадаю, що 300-500 млн грн на рік на реінбурсацію було б достатньо”, — вважає президент Української федерації сприяння охороні здоров’я Володимир Загородній.

За його словами, якщо влада знову реалізує програму реінбурсації, потрібно врахувати помилки минулих років.

“Зокрема, треба розрахуватися перед всіма аптеками за борги, якщо такі залишилися. Тому що коли програму прикрили, заборгованість тільки перед комунальними аптеками столиці становила 4 млн гривень”, — роз’яснює він.

Також експерт вважає, що в рамках реінбурсації важливо налагодити контроль над видачею медпрепаратів гіпертонікам, навіть якщо будуть виписуватися рецепти від кардіологів, терапевтів, сімейних лікарів. “Проблема в тому, що раніше хитрі лікарі виписували рецепти липовим пацієнтам, і ті отримували ліки безкоштовно або зі знижкою. А потім їх передавали самим лікарям. Ті використовували препарати в особистих цілях або продавали своїм пацієнтам, маючи в підсумку незаконний доход”, — застеріг Загородній.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua