Тарифи на ЖКП в Україні можуть подвоїтися за три роки: Що і як подорожчає (інфографіка)


Тарифи на ЖКП в Україні можуть подвоїтися за три роки: Що і як подорожчає (інфографіка)

Українців в 2016-2018 роках чекає нове підвищення вартості компослуг. Так вважають аналітики 14-ти дослідних центрів, які днями надали в Мінекономрозвитку і торгівлі консенсус-прогноз розвитку країни на найближче триріччя (в їх числі — фахівці МЕРТ, а також НБУ). На думку експертів, до такого зростання тарифів країну підштовхне подальше зростання курсу долара, а як наслідок — подорожчання енергоресурсів.

Як може подорожчати “комуналка” — видно з інфографіки. Єдине ж, що може допомогти країні уникнути майже двократного зростання цін, — наведення порядку в питаннях тарифоутворення, а також жорстка позиція на переговорах з МВФ, яка допоможе відстояти інтереси народу, кажуть експерти.

Є в консенсус-прогнозі й позитив: так, він обіцяє повільне зростання української економіки і уповільнення інфляції: у 2016 р. ВВП може зрости на 1,1%, у 2017-му — на 2,5%, а в 2018-му — вже на 3%. Інфляція ж зменшиться з 13,5% в нинішньому році до 9% в наступному і до 7,3% у 2018-м. Як роз’яснив нам ст. аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, який брав участь у підготовці консенсус-прогнозу, експерти роблять свої висновки на підставі аналізу тенденцій розвитку світової та української економіки.

Що стосується “комуналки”, то її зростання прогнозується виходячи з того, як буде змінюватися ціна газу та індекс цін виробників. Згідно з прогнозом, середня ціна газу на світових ринках в цьому році складе $202 за 1000 куб. м, в наступному — понад $210, а в 2018 — вище $220. Це позначиться і на його вартості для споживачів, тому що зарубіжні кредитори, насамперед МВФ, вимагають поступового приведення цін до економічно обґрунтованих, у тому числі для населення і підприємств ТКЕ.

Як роз’яснив нам енергетичний експерт Валентин Землянський, до кінця квітня для тих, хто опалює газом житло, діє пільговий тариф в 3,6 грн/куб. м газу, а для ТКЕ — 3 грн/куб. м. Але вже з травня цього року ціна повинна зрости до 5,5 грн/куб. м. При цьому ті, хто використовує газ лише для миття і приготування їжі, вже платять 100% його вартості, тому їм подорожчання поки що не загрожує. Але якщо імпортний газ ще виросте в ціні, а гривня девальвує, то в 2017-2018 роках ціни можуть підняти і для них. “Подорожчання газу для ТКЕ автоматично тягне за собою зростання вартості опалення та гарячої води — на 55-60% від зростання ціни газу”, — пояснює Землянський.

Що стосується електроенергії, то графік підвищення вартості кіловат-години вже складений на рік вперед, до березня 2017 р., і представлений НКРЕ: з 1 вересня 2016 р. мінімальна ціна кіловат-години складе 71 коп. (при споживанні до 100 кВт-год/міс.), максимальна — 1,64 грн (при споживанні понад 600 кВт-год/міс.). З 1 березня 2017 р. ціна зросте до 90 коп. і 1,68 грн відповідно. Рік тому це склало б 100% ринкової ціни струму. Але з урахуванням інфляції в 2017-2018 роках вартість електроенергії ще зросте. Розрахунки показують, що при таких цінах і так недешева “комуналка” подорожчає ще вдвічі. І найбільше з гаманців українців “витягне” тепло: за 2-кімнатну квартиру в опалювальний сезон доведеться заплатити близько 1800 грн за місяць.

Водночас, за словами експертів, тарифи на газ у нас формуються непрозоро, і якщо не навести порядок у цій сфері, є ризик, що в певний момент населення просто перестане оплачувати непідйомні платіжки.

Так, за словами Землянського, у тарифах не враховується, що газ українського видобутку, що на 75-80% покриває потреби населення і ТКЕ, коштує приблизно вдвічі дешевше від імпортного — ціну закладають однакову.

“Якщо у нового Кабміну буде бажання навести порядок у ціноутворенні, яке нам пропонує природний монополіст “Нафтогаз”, то газ для населення і гігакалорія мають подешевшати, а не подорожчати”, — упевнений Землянський.

З ним згоден і екс-міністр ЖКГ, голова Спілки власників житла України Олексій Кучеренко: “Нацкомісія з регулювання енергетики і компослуг фізично не в змозі перевірити обґрунтованість тарифів на “комуналку” в кожному місті та містечку, тому затверджує розрахунки, які їм приносять. А туди закладені і втрати в дірявих тепломережах, і обігрів атмосфери! Зараз почали встановлювати теплолічильники, так виявилося, що люди повинні платити менше на 25-30%, ніж за нормами. А в нових, добре утеплених будинках — і на всі 50%!”

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua