0 800 307 555
0 800 307 555

У "багатих" українців можуть відібрати субсидії на оплату комунальних послуг


У "багатих" українців можуть відібрати субсидії на оплату комунальних послуг

Людей, які отримують субсидії від держави на оплату “комуналки”, може стати цього року значно менше: Мінфін почав перевірку доходів тих, хто у 2015 році попросив допомоги від держави. Допомоги тоді попросили багато (понад 5,5 млн сімей, або близько 15 млн осіб) адже зростання тарифів на оплату тепла, води, електроенергії й особливо природного газу склало 200-400%.

Тепер же влада запідозрила, що не всі одержувачі держдопомоги дійсно є незаможними. Тому фіскали (ДФС підпорядковується Мінфіну) зайнялися “чисткою рядів”: за словами міністра фінансів Наталії Яресько, очікується, що казна заощадить на цьому близько 5 млрд грн.

“Доходи пенсіонерів перевірити швидко, ці люди є в базі Пенсфонду. А ось щодо працездатних розсилаємо запити — це займає більше часу”, — роз’яснила Яресько.

Як розповів нам директор департаменту держсоцдопомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко, на даний момент налічується понад 5,5 млн домогосподарств, які отримують держдопомогу на оплату компослуг. За прогнозами Музиченка, в 2016 р. з новим підвищенням тарифів (з 1 березня та 1 вересня планово подорожчає струм, також можливе зростання цін на газ, опалення та вивезення сміття. — Авт.) їх може стати 6,5 млн.

У міністерстві цю цифру оцінюють як граничну (вважається, що ще стільки ж домогосподарств мають доходи, що не дозволяють претендувати на субсидію навіть при підвищенні тарифів. — Авт.). Ще до 1 млн сімей отримуватимуть з травня по вересень (не в опалювальний сезон) так звані нульові субсидії: у списку одержувачів допомоги вони є, але реально субсидія їм влітку дорівнює 0 грн і відновиться тільки з початком опалювального сезону.

Що стосується перевірок отримувачів субсидій, то Музиченко роз’яснив: насправді соцінспектори на місцях постійно перевіряють тих, хто отримує будь-яку державну допомогу – і малозабезпечених, одиноких матерів, і т. д. За його словами, порушення вони знаходять, але трохи (в Мінсоцполітики нам уточнили: за 2014 р. порушників було менше 10 тисяч, а дані за 2015 р. будуть у березні. — Авт.).

“Але навіть якщо з’ясується, що субсидія призначена незаконно, або вона повинна бути меншою, ніяких штрафів і повернення в подвійному розмірі не буде, — запевнив нас Музиченко. — У першому випадку доведеться повернути виплату, а в другому відбудеться взаємозалік субсидії та переплати. Тобто до погашення переплати людина одержувати держдопомогу не буде”.

І все ж кількість одержувачів субсидій може бути урізана. Як повідомило нам джерело в Мінсоцполітики, готується перегляд положення про призначення соцдопомоги з оплати компослуг: зокрема, в доходи людей, які претендують на держдопомогу, включать відсотки за депозитами (зараз їх не враховують). Саме тому, на думку президента Украналітцентру Олександра Охріменка, Мінфін і заявив про перевірки.

“У Мінсоцполітики стверджували, що перевіряють доходи всіх претендентів на субсидії. Але технічно в короткі терміни (питання про призначення субсидії розглядається до 3 міс. — Авт.) всіх не охопили і зайнялися цим зараз, — пояснив Охріменко. — Тому скоро частина одержувачів втратить або вже втратила субсидій. Ну а коли додадуть доходи за депозитами, права на держдопомогу відберуть ще оціночно у мільйона тих, хто її отримує”.

Експерт вважає цей захід вимушеним, бо отримувачів субсидій виявилося майже вдвічі більше, ніж планували у Мінсоцполітики: рік тому мова йшла про 3-3,5 млн осіб. Тому в казні бракує грошей для виплат комунальникам. Це, до речі, підтверджують і в Держстатистики: за їхніми даними, бюджет заборгував за субсидованих 14,5 млрд грн, хоча рік тому борг був майже нульовим.

Що така проблема є, визнав і Музиченко. Але, за його словами, брак поступово погашається, і відключень тепла, води тощо споживачам бути не повинно.

А ось старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький прогнозує, що відключення можливі: “Постраждають постачальники тепла і води в невеликих містах, де немає великих запасів грошових коштів: їм за борги відключать струм і газ, і вони будуть змушені припинити опалювати і подавати воду споживачам. Також позбудуться компослуг ОСББ, яким держава не перерахувала грошей за мешканців — одержувачів субсидій”.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua