Є шанс, що ліки трохи подешевшають


Є шанс, що ліки трохи подешевшають

МОЗ пропонує припинити стягувати п’ятивідсотковий імпортний збір на всі зареєстровані в Україні ліки. В силу цього, препарати можуть трохи подешевшати.

Всі без винятку

МОЗ оприлюднив на своєму офіційному сайті проект постанови Кабміну, яким пропонується “затвердити перелік лікарських засобів, які не є об’єктами оподаткування додатковим імпортним збором”.

В цей перелік запропоновано включити всі ліки, дозволені для виробництва і застосування в Україні та внесені до Державного реєстру лікарських засобів. Також у цей список пропонується включити ліки, що ввозяться для проведення клінічних випробувань.

У МОЗ не вдалося отримати коментар щодо даного проекту постанови.

П’ятивідсотковий імпортний збір на ліки було запроваджено наприкінці минулого року Верховною Радою за ініціативою уряду. Закон передбачає, що збір буде стягуватися протягом року після його прийняття.

Повне одобрям-с

Опитані РБК-Україна учасники фармринку підтримали ініціативу МОЗ. Президент Асоціації індійських фармвиробників Менон Унні Парамбат Раманан, вважає, що це призведе до зниження цін на імпортні ліки на розмір стягнутого нині збору, тобто на 5%.

Директор департаменту зовнішніх зв’язків фармацевтичного холдингу STADA CIS Іван Глушков вважає, що скасування стягування додаткового імпортного збору – це плюс.

“Але в короткостроковій перспективі це вплине на зниження цін на іноземні ліки. Зараз більший вплив на ціни на препарати спричиняє нестабільність курсу гривні по відношенню до іноземних валют, який може за кілька днів відхилитися в ту або іншу сторону на 5% або більше”, – пояснив Іван Глушков.

Додатковий імпортний збір негативно позначився на частині імпортних ліків в українському роздробі. Зокрема, у сукупності з різкою девальвацією гривні це викликало стрімке подорожчання імпорту.

За даними спеціалізованого ресурсу Apteka.ua у першому півріччі 2015 р. одна упаковка іноземних ліків подорожчала на 73,1% (105,5 грн), а вітчизняних – на 45,2% (до 21,4 грн). За підсумками першого півріччя минулого року частка імпортних препаратів становила 30% в упаковках та 63,8% у грошовому вираженні. А за підсумками аналогічного періоду 2015 р. 23,4% та 60% відповідно.

Директор Агентства медичного маркетингу Юрій Чертков підкреслив, що через валютні ризики багатьом імпортерам економічно невигідно ввозити в Україну ліки.

“Якщо наша країна зніме один з бар’єрів входу, то це позитивно позначиться на ринку, буде стимулювати здорову конкуренцію”, – вважає Юрій Чертков.

В довгостроковій перспективі скасування збору матиме позитивний вплив на привабливість українського ринку ліків, вважає Іван Глушков.

“Це буде додатковим мотивом при прийнятті іноземними компаніями рішень про виведення нових препаратів на український ринок, – сказав він. – Зараз сучасні препарати потрапляють в Україну за залишковим принципом”.

Скорочення частки іноземних фармкомпаній призвело до пропорційного скорочення їх бюджетів на просування, зазначив Юрій Чертков.

“Це негативно позначилося на кількості робочих місць, зокрема, медичних представників, – заявив Чертков. – Треба відкривати ринок, робити його інвестиційно привабливим, а не консервувати”.

При цьому, скасування додаткового збору невигідне українським фармвиробникам, вважає Чертков. “Вітчизняні виробники реально поглинають весь ринок”, – підкреслив він.

Але ідея скасування додаткового збору для імпортних ліків підтримується і в середовищі українських фармацевтичних підприємств. Член “Асоціації виробників ліків України”, директор торгового дому “Інтерхім” (Одеський фармзавод) Олександр Чумак сказав, що це знизить вартість медикаментів і створить рівні умови всім учасникам ринку”.

“До того ж, скасування додаткового збору буде стосуватися і субстанцій, які імпортують вітчизняні виробники і які займають вагому частку у собівартості ліків”, – уточнив Олександр Чумак.

Втім, навряд чи уряд скасує додатковий збір, вважає голова правління Союзу споживачів медпослуг, лікзасобів і виробів медпризначення Владислав Онищенко. “Йому (уряду) необхідні кошти для наповнення держбюджету”, – резюмував Владислав Онищенко.

Дмитро Уляницький

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua