0 800 307 555
0 800 307 555

Що буде з цінами на квартири


Що буде з цінами на квартири

В Україні падають ціни на житло. За даними консалтингової компанії SV Development, найбільше просіла вартість квартир у найдорожчих містах країни – у Києві та Одесі на 37%. У Львові та Дніпропетровську ціни впали на 35%, а в Харкові – на 34%. Втім, зниження відбулося тільки в доларовому еквіваленті, у гривні ціни виросли приблизно на стільки ж.

Ще одна тенденція: скорочення числа угод. У першому півріччі їх кількість була мінімальною за останні 10 років. В цілому за підсумками року обсяг ринку зменшиться в три рази, вважає директор компанії Arpa Real Estate Михайла Артюхов. Якщо слідувати цій логіці, виходить, що цього року в Києві буде продано трохи більше 10 000 квартир. (Розрахунок на підставі даних SV Development, Hubs).

Трохи краща ситуація з новобудовами. Продажі в його компанії побили всі рекорди, розповідав влітку в інтерв’ю Hubs власник компанії ТММ Микола Толмачов. Квартири купували, в основному, переселенці з східної України. До того ж житло в новобудовах стало альтернативою депозитам, які масово забирали з банків, вважає аналітик SV Development Сергій Костецький. Станом на листопад цього року вкладники забрали з банків близько 125 млрд гривень.

Що буде з цінами на квартири в 2015-му році? Ми запитали у галузевого аналітика, керівника асоціації фахівців з нерухомості та директора ріелторської компанії. Їхні прогнози зійшлися не в усьому.

Михайло Артюхов, директор компанії Arpa Real Estate

Цінове дно ми ще не пройшли. У доларах ціна буде падати, а в гривні – може підрости. Основною тенденцією 2015 року буде переорієнтація вартості квартир на гривню. І орендодавці, і продавці, і покупці, будуть «думати» у гривні. Тому що економіка більше працює в національній валюті.

Тенденції на ринку нерухомості не зміняться. Щоб ситуація змінилася на краще, країні потрібен мир. Крім того, потрібні інвестиції в економіку, можливо, з боку міжнародних фінансових інститутів. І третє – іпотечне кредитування, у листопаді на всю країну уклали всього 100 угод з іпотекою. Нижче вже нікуди.

Сергій Костецький, аналітик компанії SV Development

На вторинному ринку продовжиться стагнація. Ціни в доларовому еквіваленті залишатимуться незмінними. Рости їм нікуди – попит і так мінімальний, падати – теж не будуть, зараз вони і так на низькому рівні. Людям психологічно простіше не продавати нерухомість, ніж віддавати за безцінь. На початку 2014 року в базі пропозицій по Києву було 55000 квартир, зараз – 17 000-18 000. Решту квартир не купили, їх просто зняли з продажу.

Що стосується первинного ринку, то тут можливі банкрутства забудовників. Пожвавлення ринку, коли люди вкладали депозити в нові квартири, позаду. По перше, депозити закінчилися, по-друге, зріс курс долара, і забудовники підняли ціни. Враховуючи те, що банки не кредитують компанії, які будують житло, теоретично можливий колапс.

Олександр Рубанов, президент Спілки фахівців з нерухомості України

На вторинному ринку ціни будуть повільно, але впевнено знижуватися весь 2015 рік.

На первинному ринку ситуація інша. У доларах ціна буде змінюватися лише в рамках статистичної похибки. Інтерес до первинного ринку зберігається. Триває тренд, який розпочався два роки тому – підвищена увага до первинного ринку. Це відбувається завдяки тому, що девелопери і забудовники пропонують велику кількість програм лояльності, акцій, знижок.

На сьогоднішній день інвестиційних угод на ринку практично немає. Навіть на первинному ринку такі угоди відбуваються вкрай рідко. В основному люди зараз вирішують житлові питання.

Катерина Шаповал

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua