Готівкові гривні з плямами почнуть ретельніше перевіряти


Готівкові гривні з плямами почнуть ретельніше перевіряти

Українські банкіри почнуть ретельніше вдивлятися в готівку. Нацбанк заборонив їм приймати від населення і торговців банкноти з плямами, автоматично обмінюючи їх на нормальні купюри (раніше це було їхнім обов’язком). Такі гроші будуть автоматично відноситися до сумнівних, і відправлятися в НБУ для проведення експертизи. Якщо за її результатами, з’ясується, що пляма має звичайне побутове походження, то людині тут же обміняють цю гривню на нову. В іншому випадку (з’ясується, що це ті гроші, які банк пошкодив навмисне) – вилучать. До того доведеться давати пояснення правоохоронцям: як взагалі потрапили в руки заплямовані гроші.

Відповідна норма міститься в постанові Нацбанку №798, яке регулятор оприлюднив наприкінці минулого тижня, і вона тут же набрала чинності: цим документом доповнюється «Інструкція з організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі», затверджена цього літа.

Її написали після втрати відділеннями українських банків і теруправління НБУ в Криму великої суми грошей після анексії півострова: за одними оцінками близько 4 млрд. грн., за іншими – всіх 5 млрд. грн. Щоб теж саме не повторилося в зоні АТО, фінансистам дозволили знищувати або пошкоджувати готівку в ситуаціях, коли їх неможливо вже вивезти (наприклад, у разі захоплення території бойовиками). Схема проста: банк або територіальний підрозділ центробанку на місці мітить купюри, після чого в Києві їм зараховується відповідна сума на коррахунку. Тобто гроші, що опинилися в руках ворогів, втрачають свою платіжність, а свіжі гроші на відповідну суму заново додруковуються в столиці, і знову запускаються в обіг.

Всі ці загальні правила містилися в річному документі НБУ: він зобов’язував банки знищувати або мітити купюри (спеціальною фарбою або хімічним розчином), якщо у фінансистів не виходить їх екстрено вивезти в надзвичайній ситуації. А в постанові №798, що з’явилася зараз, деталізуються і розписуються деякі нюанси цих правил.

«Таке проставлення, з одного боку, допоможе банкам, які продовжать обслуговувати клієнтів у східних областях. З іншого – не допустить напливу в інші області України сумнівних купюр. Масового обміну на нормальні гроші тих банкнот, які бойовики викрали в зоні АТО», – прокоментував «Вістям» ситуацію заступник голови правління банку «Фінанси та Кредит» Ігор Львов.

НБУ вилучить у банків готівку

Крім того, новим документом розписуються правила забезпечення країни готівкової гривнею в надзвичайній ситуації. У пріоритеті в такі моменти – виплата зарплат, пенсій і соціальних доплат. Для цих цілей банки будуть забезпечуватися банкнотами в першу чергу. Якщо їх не вистачає, то Нацбанку дозволяється роздрукувати резервні фонди готівки в Центральному сховищі НБУ (як роз’яснили «Вістям», у нього кілька точок, які охороняються і спеціально обладнані, розташування яких засекречено), а також в його теруправління. Якщо навіть їх грошових запасів не вистачить, то Нацбанк може вилучати готівкові гривні з кас і сховищ тих комерційних банків, які на той момент не здійснюють соцвиплати.

«Вилучати – не означає безповоротно віднімати. Якщо комерційний банк відвантажить центробанку частину або всю готівку зі сховищ, то йому на коррахунок неодмінно буде зарахований безготівковий еквівалент відповідної суми. Але відразу скажу: готівкові запаси банків в останній рік скоротилися в рази. Спочатку після введення обмежень за готівковими розрахунками, які були заборонені при покупках понад 150 тис. грн. А потім після введення обмежень на видачу депозитів: до еквівалента 15 тис. грн. за валютними вкладами і до 150 тис. грн. – за гривневими. Великі запаси готівки стали просто не потрібні, адже це «мертві» гроші – те, що лежить в касах, те, не працює. І це добре, потрібно, що люди і компанії активніше переходили на безготівкові розрахунки», – пояснив «Вістям» ситуацію радник голови правління Євробанку Василь Невмержицький.

За постановою №798, рішення про витрачання стратегічного готівкового запасу України особисто приймає голова НБУ або її заступник, який курирує департамент,що регулює грошовий обіг. Якщо у центробанку недостатньо власних сил для розвезення та охорони грошей, то йому дозволено залучати до процесу МВС, Збройні сили, правоохоронні або військові органи. З Центрального сховища головного банку країни гроші повинні вивозитися на автотранспорті або в спецвагонах НБУ.

Олена Лисенко, Денис Вергун

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
Рейтинг популярності матеріалу «Готівкові гривні з плямами почнуть ретельніше перевіряти» на Finance.ua - 3.0
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua