Чому НБУ збільшив фінпідтримку банків


Чому НБУ збільшив фінпідтримку банків

Цього року Нацбанк в два рази збільшив рефінансування комерційних банків. Так, у січні-жовтні 2014 регулятор видав кредити на 152, 2 млрд. грн. під 14,50% річних, а за аналогічний період 2013-го – тільки 71,5 млрд. грн. під 7,15% річних.

Аналітик компанії “Простобанк консалтинг” Іван Нікітченко вважає збільшення обсягів рефінансування логічним кроком, оскільки за 10 місяців 2014 чистий збиток банківської системи склав 13,5 млрд. грн. “За даними на 12 грудня, з початку року відтік з депозитних рахунків склав близько 120 млрд грн. Ймовірно, за підсумками 2014-го ці втрати будуть ще вищими. До цього варто додати обсяги кредитів приватним особам і бізнесу в Криму та в зоні АТО, які дуже погано обслуговуються. за оцінками УКБС, втрати банків через ситуацію з цими регіонами досягають 80 млрд гривень. Все це призвело до того, що тимчасова адміністрація в цьому році була введена більш ніж в 30 банків і на ринку ще залишаються банки, що мають сильні проблеми з ліквідністю. Таким чином, частина цього рефінансування “зависла” у проблемних банках”, – перераховує проблеми фінсектора Нікітченко.

За його словами, якщо показати всі ці цифри західним банкірам, що говорять про відтік третини депозитного портфеля і втрату регіонів з кількома мільйонами клієнтів, то на Заході прийшли б до висновку, що банківська система в Україні не вижила б. “Однак, незважаючи на всі потрясіння і рекордне число банків-банкрутів, в цілому система продовжує працювати. І це частково стало можливим завдяки рефінансуванню, так як даний інструмент показує свою ефективність”, – говорить аналітик.

Правда, Нікітченко впевнений, що рефінансування є дієвим інструментом тільки на тимчасовій основі, оскільки “банки є лише інфраструктурою економіки країни, через них проходять фінансові потоки”. “Якщо справи в економіці в цілому погані, то і банківська система ніколи не буде сильною. Як тільки почнеться підйом економіки, знизиться рівень корупції, почнуть налагоджуватися справи і у банків. Після цього Нацбанку слід переходити до довгострокових програм стимулювання системи, наприклад, запуск рефінансування іпотечних кредитів, кредитів бізнесу і т.д., що “подовжить” і здешевить фінансові ресурси в країні “, – пояснює експерт.

Коновалова Христина

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
Рейтинг популярності матеріалу «Чому НБУ збільшив фінпідтримку банків» на Finance.ua - 2.5
В Контексті Finance.ua