Підвищення цін на алкоголь не знизило рівень пияцтва в Росії


Підвищення цін на алкоголь не знизило рівень пияцтва в Росії

Дослідження Фонду “Громадська думка” (ФГД) показало, що нещодавнє подорожчання горілки змусило відмовитися від її вживання тільки 2% росіян, які, як з’ясувалося, не вірять, що підвищення цін на алкоголь здатне знизити рівень пияцтва в країні.

Половина опитаних росіян повідомила, що хоча б зрідка купують горілку, найчастіше вартістю до 300 рублів. Вони кажуть, що підвищення мінімальної ціни напою до 220 рублів ніяк на них не вплине (31%) і лише 2% говорять, що перестануть купувати горілку.

В ході всеросійського опитування, проведеного 9-10 серпня в 43 суб’єктах РФ, 100 населених пунктів за участю 1500 респондентів, також з’ясувалося, що в даний час 70% росіян вживають спиртні напої з різною періодичністю, при цьому число людей, які щотижня вживають алкоголь, склало в цілому 10%. Рік тому таких респондентів було відповідно 73% і 15%.

В ході нинішнього опитування 19% респондентів зізналися, що люблять побалуватися спиртним два-три рази на місяць, а 39% – кілька разів на рік. 30% повідомили, що ніколи не вживають алкогольні напої.

До трійки найбільш поширених в країні алкогольних напоїв увійшли горілка, пиво і вино – у вподобанні до них зізналися відповідно 31%, 31% і 30% опитаних. Далі йдуть коньяк, віскі і ром (по 13%), самогон (6%), наливки, домашнє вино (5%).

У Росії з 1 серпня підвищені мінімальні ціни на горілку на 10,5%. Це вже друге підвищення цін протягом року, перший раз ціни підвищилися 11 березня 2014 р. З 1 серпня мінімальна ціна на півлітрову пляшку горілки склала 220 рублів (раніше – 199 рублів).

На питання соціологів, чи схвалюють респонденти підвищення з 1 серпня цін на горілку, відповіді розподілилися практично порівну: 32% – схвалюють, 31% – ні, 37% вагалися з оцінкою.

Серед тих, хто не схвалює підвищення цін на горілку, вважає його безглуздим, оскільки “люди все одно будуть вживати алкоголь” (11%). Вони побоюються, що громадяни будуть пити сурогати, самогон, більше буде алкогольних отруєнь (7%). Дехто каже про “новий удар по бюджету простих сімей” (6%).

Навесні цього року надходження до бюджету від акцизів на алкоголь вперше за останні кілька років скоротилися. При цьому зафіксовано різке зниження обсягів виробництва в Росії міцного алкоголю. Торік горілки випущено на 12,3% менше, ніж в 2012 році, а за перші п’ять місяців 2014 року – вже на 14,9%. Виробники міцного алкоголю і галузеві експерти вважають, що насправді росіяни менше пити не стали, просто підвищення акцизів призвело до скорочення легального ринку.

Підакцизну продукцію вітчизняних виробників стрімко замінює “сірий” алкоголь, який надходить з Білорусії та Казахстану. Його частка, за окремими оцінками, становить вже 60-65%.

Незважаючи на “гармонізацію” і підвищення акцизів в країнах Митного Союзу з 1 січня 2014 року, у партнерів ставки і зараз менші, ніж в РФ. В Білорусії акцизи на алкоголь складають 85% від рівня російських, а в Казахстані вони нижчі майже в 2,5 рази. Саме з Казахстану у величезних кількостях надходить нелегальна і дешева горілка.

Нагадаємо, за даними Росалкогольрегулювання на початок 2014 року, у великих містах регіонів, що межують з Казахстаном, частка дешевої горілки, котра надходить звідти, досягає 67%, а втрати бюджету за останні півроку склали щонайменше 300 млн рублів недоотриманих податків.

Чинний Податковий кодекс передбачає зростання ставки акцизу на міцний алкоголь в 2015 році ще на 20% – до 600 руб. Однак на початку червня 2014 р. уряд РФ погодив пропозицію Міністерства фінансів заморозити ставки акцизу на алкогольні напої на 2015 рік, відклавши підвищення до початку 2016 року.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua