ЄС готовий до подальших санкцій проти Росії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

ЄС готовий до подальших санкцій проти Росії

Світ
648
Якщо Росія не змінить свою політику щодо України, Євросоюз готовий і надалі “закручувати гайки”. Саме такий вислів – “закручувати гайки” – використав офіційний представник Єврокомісії в Німеччині, австрієць Рихард Кюнель, відповідаючи в Берліні на питання кореспондента DW про санкції ЄС по відношенню до Росії та можливі відповідні заходи Москви.
Щодо загрози Росії закрити свій повітряний простір для транзиту літаків європейських авіакомпаній, то ЄС, за словами Кюнеля, може діяти за принципом “око за око”.
Спіраль санкцій
В Єврокомісії сподіваються, що все, що відбувається в останні дні все ж таки ще не є початком спіралі санкцій та відповідей, що стане розкручуватися постійно. Для Брюсселя, пояснив Кюнель, від самого початку санкції були лише засобом для досягнення мети, яка полягає в тому, аби знайти з Росією спільний підхід до рішення української проблеми. “Ми бажаємо подолати логіку санкцій, ми хотіли б сісти з росіянами за стіл переговорів, аби разом обговорити “, – заявив він.
Кюнель проти того, щоб ставити питання за принципом “або – або”, тобто або Україна рухається у напрямку до ЄС, або йде на зближення з Росією. “Ми вважаємо можливим варіант “і – і”, оскільки Україна є важливим політичним, торгівельним та транзитним партнером як для Європи, так і для Росії”.
Кюнель нагадав у цьому контексті про пропозицію ЄС розпочати з Росією діалог про питання практичної імплементації України з ЄС та про готовність Брюсселя вислухати та розглянути російські сумніви з цього приводу. Проте водночас Брюссель вимагає від Москви піти на поступки і в першу чергу припинити підтримку сепаратистів на Сході України.
Європейські “тріски”
Розроблюючи багатоступеневу програму заходів впливу на Росію, ЄС кожного разу залишав можливість зниження рівня санкцій для того, аби залишити відкритим шлях до досягнення компромісу. “Але доки ми не почуємо позитивних сигналів з Москви, в нас немає іншого вибору, ніж залишати в дії санкції та за необхідності й надалі закручувати гайки”, – заявив представник Єврокомісії.
Що дають санкції?
У дієвості застосованих європейськими лідерами заходів він не має сумнівів та вказує на “незмірно більш високу залежність” Росії від ЄС, аніж ЄС від Росії. Як підтвердження Кюнель наводить той факт, що Росія є для Євросоюзу лише третім за величиною партнером по торгівлі, тоді як ЄС є для Росії найважливішим партнером, до того ж з великим відривом від інших.
Перш ніж ввести економічні санкції проти Росії, розповів він, в Брюсселі ретельно проаналізували їхні можливі наслідки для тих чи інших країн. “Ми постаралися вжити таких заходів, – сказав він, – які б якомога сильніше вдарили по економіці Росії і, можливо, мінімально – по європейській”. Але повністю уникнути негативних наслідків для фірм в ЄС не можливо, зізнався представник Єврокомісії і додав: “Ліс рубають – тріски летять”.
Зокрема в Німеччині вже розгорнулася політична дискусія про необхідність надати економічну допомогу тим німецьким фірмам, які зазнають збитків внаслідок європейських санкцій проти Росії. Брюсель радить не квапитись та подивитись, які висновки зроблять з ситуації, що склалася, самі підприємці.
У ЄС вкрай негативно ставляться до бюджетних субсидій приватним фірмам, вважають подібні заходи такими, що підривають принципи вільної конкуренції та намагаються їх не допускати. Але в даному конкретному випадку, дав зрозуміти Рихард Кюнель, в Брюсселі, можливо, зроблять виняток.
“Око за око, зуб за зуб”
Про загрозу Росії закрити повітряний простір для транзиту літаків авіакомпаній з країн ЄС він знає та вважає, що такий захід підказують “погані радники”. Повітряні коридори встановлені міжнародними угодами, яких повинна дотримуватися й Росія, так само, як і правил СОТ. Це означає, підкреслив Кюналь, що Росія не може в односторонньому порядку вживати якихось заходів, не порушуючи при цьому міжнародне право.
Якщо ж вона все-таки піде на такий крок, то ЄС зможе звернутися у відповідні міжнародні судові інстанції. Але є й інший варіант. За словами офіційного представника Єврокомісії в Німеччині, “міжнародне право передбачає також використання так званого інструменту “відплати” (retaliation) – виконання рівнозначних кроків у відповідь”.
Тобто Євросоюз зможе, не влаштовуючи довгих судових процесів в міжнародних судах, у відповідь просто закрити небо над Європою для російських авіакомпаній та діяти за принципом “око за око, зуб за зуб”? Саме так, відповів на питання кореспондента DW Рихард Кюнель.
Микита Жолквер, Борис Немировський
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас