Найбільш інноваційні компанії світу: хто вони?


Найбільш інноваційні компанії світу: хто вони?

Технологічна карта світу змінюється. Місце колишніх лідерів, які знімали вершки з преміальних продуктів, займають виробники з оптимальним співвідношенням ціни і якості.

Щороку в Бостон приходить осінь. Листя на деревах жовтіє і починає опадати. Стає прохолодніше. Любителі ранкових пробіжок вдягають теплі реглани. Птахи відлітають на південь. А компанія The Boston Consulting Group в черговий раз оголошує Apple найбільш інноваційною компанією світу, іронізує американський техноблогер Марк Стіл.

Це відбувається щороку у вересні протягом останніх дев’яти років. І позиції Apple залишаються непохитними, незважаючи на те що науково-технічний прогрес не стоїть на місці.

Рейтинг за великим рахунком складається з корпорацій, що представляють дві галузі – IT і автомобілебудування. Причому перші міцно окупували верхню частину списку, що красномовно свідчить про те, які компанії сьогодні на слуху.

Справа в тому, що в основі рейтингу The Boston Consulting Group лежить складна формула, що поєднує результати голосування 1500 топ-менеджерів авторитетних корпорацій та фінансові показники компаній – претендентів. При цьому підсумки голосування мають питому вагу 80% у загальних результатах. Тому рейтинг The Boston Consulting Group швидше відображає настрої в індустрії високих технологій, ніж є мірилом якихось фінансових досягнень. І в цьому його головна цінність, вважає Стіл.

У нинішньому році в рейтингу сталася маленька, ледь помітна на перший погляд, але дуже знакова зміна. Samsung і Google помінялися місцями в першій трійці. Google, що спершу займав друге місце, опустився на сходинку нижче, пропустивши корейців вперед.

Це разюче з кількох точок зору, зазначає Стіл. Поперше, Samsung багато в чому зобов’язаний своїм успіхом операційній системі Android, розробленій Google. По-друге, було прийнято вважати, що Google, що стоїть за розвитком Android – нині найпопулярнішої операційки у світі, має отримувати від цього найбільші дивіденди, але з’ясовується, що корейці знімають вершки з Android більшою мірою, ніж Google.

Samsung залишилося обійти Apple, і тоді можна буде констатувати, що епоха домінування американських компаній завершилася. Японці, котрі колись правили бал в IT-індустрії, безповоротно втратили свої позиції. Є й ознаки того, що гряде спад у розвитку найбільших американських компаній. Настають нові часи, каже Стіл.

І не тільки в IT. Автопром наступає хайтеку на п’яти з величезною кількістю інноваційних розробок. Гібридні силові установки, інтелектуальні системи безпеки і багато інших нововведень перетворюють сучасні автомобілі на справжні гаджети на колесах.

Тут також колись непохитні лідери поступово здають позиції компаніям, які ще порівняно недавно сприймалися тільки як виробники ширвжитку.

Подібно до того як Samsung за кілька років зміг піднятися з третьої десятки рейтингу на його вершину, поступовий поступальний рух угору здійснює і корейський автомобільний концерн Hyundai. У сьогоднішній версії рейтингу The Boston Consulting Group компанія вже стоїть вище, ніж такі маститі бренди, як Honda, Audi, Daimler, Nissan і Renault.

Зміни в позиціях компаній відображають нові тренди в світі високих технологій. Зараз лідерами є не ті корпорації, що виробляють преміальні продукти за цінами, що відлякують обивателів, кажуть експерти.

“Сьогодні інновації – це здатність вивести на ринок технологію, яку приймає пересічний споживач і при цьому вона буде йому по кишені”, – пояснює одна з укладачів рейтингу, Хаді Забліт.

Міняючи правила

Рокіровка Samsung і Google на вершині рейтингу найбільш інноваційних компаній 2013 року – важлива подія в IT-індустрії. Ніколи раніше навіть у непитущих менеджерів Samsung не було такого вражаючого приводу відкрити шампанське, каже Стіл, а у менеджерів Google – такого вражаючого приводу замислитися про радикальні контрзаходи.

Створюючи операційну систему Android кілька років тому, в Google мріяли про платформу, яка залучить найбільших виробників і дозволить дати гідну відсіч Apple на ринку смартфонів.

З одного боку, план спрацював, зазначають експерти. Android швидко привернув увагу виробників, які намагалися конкурувати з Apple. Такі компанії, як Samsung, HTC, Sony, LG, зробили основну ставку на Android. Їхня підтримка починань Microsoft з її Windows Phone була суто символічною. Як наслідок, колись гігант ринку Nokia, що ексклюзивно підтримав Microsoft, став частиною історії. Blackberry, що зберіг вірність власній платформі, – вже практично теж.

Однак Android не став для Google справжньою дійною коровою. Спочатку компанія зіткнулася з проблемою фрагментації – виробники вносили в Android зміни, через які на ринку з’явилися сотні варіантів смартфонів з різними версіями операційної системи. Оновлення до останньої версії Android стало проблематичним.

Google почав випуск апаратів під брендом Nexus (їх робили партнери компанії HTC, Samsung, LG), але попит на такі смартфони був невисокий.

А потім намалювалася нова проблема. Ринок Android-смартфонів поступово перетворився на королівство Samsung, в якому інші виробники отримали місце на задвірках.

Флагманські моделі Samsung щороку стають бестселерами, а моделі середнього цінового діапазону ефективно заповнили нішу між звичайними дзвонилками і дорогими топовими рішеннями.

У результаті на ринку смартфонів залишилися тільки два ключові гравці – Apple і Samsung. Саме Samsung, а не Google. І це при тому, що Samsung використовував Android як трамплін для ривка у війні з Apple. Використовував дуже успішно і сьогодні пожинає плоди, в той час як Google, що стоїть за розробкою Android, слабо асоціюється зі смартфонами в головах пересічних споживачів, які не стежать за перипетіями ринку і не читають спеціалізовану пресу.

Нині світ смартфонів і планшетів поділений між двома компаніями, констатують експерти. І Apple протистоїть зовсім не Google, а Samsung, який ще в 2008 році займав у рейтингу The Boston Consulting Group лише 26-е місце.

Протистояння між Apple і Samsung нагадує війну між BMW і Honda, що триває вже давно, вважає Річард Сейнтвілус, американський фінансовий аналітик, що спеціалізується на IT-індустрії. На його думку, керівники Samsung змогли зрозуміти просту істину, яку відмовилися побачити такі компанії, як Microsoft і Nokia.

“Якщо ви не можете відібрати у Apple його ринок, потрібно створити свій власний”, – формулює цю істину Сейнтвілус. Якщо ви роками їздите на BMW, вас складно переконати пересісти на Honda, каже експерт. І в Samsung вирішили не грати в цю гру. Замість того корейська компанія придумала гонку діагоналей екрану і кількості ядер в процесорі. По суті Samsung запропонував покупцям, котрі з якихось причин не розглядали можливість купівлі iPhone, кращу альтернативу, ніж інші виробники. І просто з’їв всю частку ринку, яку Apple залишив для конкурентів.

Рецепт успіху виявився простим, як і у випадку зі стратегією Honda на початку 2000-х. У вас немає грошей на BMW? Тоді купуйте Honda – це майже те ж саме, пояснює Сейнтвілус. Samsung представив покупцям великий модельний ряд пристроїв, що не поступалися у функціональності iPhone, але за меншою ціною.

Потім компанія навіть змогла рушити далі, ніж Honda будь-коли вдавалося зайти у війні з BMW. Створивши ринок смартфонів з великою діагоналлю екрану, Samsung змінив ці правила. У 2012-му Apple, який завжди встановлював правила гри, вперше пішов на поводу у конкурентів, збільшивши діагональ екрану в новій моделі iPhone 5.

Той факт, що в рейтингу інноваційних компаній Samsung, що використовує Android, випередив Google, розробника Android, теж показовий, вважає Стіл.

Вплив корейської компанії на Android поступово зростає. Samsung вносить безліч змін і доробок в Android, і багато з них стають частиною операційної системи. Наприклад, вперше з’явилася в минулому році функція MultiView, що дозволяє розділити екран Galaxy Note 2 між двома додатками.

У нинішньому році разом із запуском Galaxy Note 3 була продемонстрована нова функція. Користувач може створити вікно довільного розміру і запустити в ньому другу програму поверх першої. Наприклад, дивитися в невеликому вікні ролик з YouTube, продовжуючи працювати в основному вікні з робочою поштою.

Ця функція запатентована Samsung, але ліцензована Google і з’явиться в наступній версії Android. Таким чином, одна з найяскравіших і, можливо, затребуваних, функцій для пристроїв з великими екранами в Android матиме корейське авторство.

Розумні колеса

“Вперше відтоді, як ми складаємо цей рейтинг (з 2005-го), в ньому більше автомобільних компаній, ніж виробників споживчої електроніки”, – йдеться у передмові The Boston Consulting Group до рейтингу цього року. Більше того, відзначають вони, на сьогоднішній день автомобільних компаній більше, ніж представників хай-тек-індустрії навіть у першій двадцятці. І це не дивно, вважають експерти.

“Машини вже не є просто машинами, вони перетворилися на комп’ютери на колесах”, – констатує Джо Маккендрік, оглядач ТехноПорталу Smart Planet. У сучасних автомобілях зосереджено більше обчислювальної потужності, ніж в комп’ютерах або смартфонах, і вони просто нафаршировані різного роду сенсорами.

Інновації мають бути користувачеві по кишені, переконана Забліт. За її словами, компанії, що займають більш високі позиції в рейтингу, виявилися здатні запропонувати своїм покупцям високі технології за прийнятні гроші. Іншими словами, експерти, опитані The Boston Consulting Group, вважають, що головне в сучасних автомобілях не просто максимальний фарш, а оптимальне поєднання новітніх технологій з розумною ціною.

Тому компактні машини з високою безпекою і відмінною економічністю більш затребувані, ніж преміум-автомобілі з максимальними “наворотами”. Ось чому у рейтингу немає таких брендів, як Jaguar або Land Rover, а скромний Hyundai випередив навіть Honda і Audi.

Є й інша сторона медалі. Інноваційні гібридні автомобілі, а також революційні моделі, і зовсім обходяться без бензину, безумовно, є майбутнім. Однак це майбутнє ще не настало. Такі машини ще дорогі, а їх експлуатація пов’язана для обивателя з безліччю складнощів.

Цим пояснюється той факт, що Tesla Motors, що випускає, можливо, найкращі у світі електромобілі, і Renault, також докладає величезних зусиль для відмови від спалюваного пального у своїх нових моделях, поки стоять в кінці рейтингу.

Всі сучасні автомобілі набирають приблизно однакову кількість балів у тестах на безпеку, а їх показники витрати пального відрізняються на десяті частки літра. Ціна стає одним з вирішальних факторів успіху на ринку, зазначають експерти. І навіть незважаючи на те, що корейські виробники в останні роки безсоромно привели ціни на свої автомобілі в зону, де до цін на японських і європейських конкурентів залишаються вже лічені відсотки, все ж вони дешевші.

Але є і більш важливий фактор, вважає американський економіст Тім Моджоніер. Це дизайн. Тут теж не обійдеться без згадки Apple, іронізує він. Давайте подивимося на формулу успіху Apple, каже Моджоніер: приємний зовнішній вигляд і простота використання – ось що відрізняє продукти компанії. Стів Джобс наочно показав нам, що краса, а не новизна має найбільшу цінність на ринку. Дизайн робить найсильніший вплив на емоційне сприйняття, а отже, і на прагнення споживача володіти тією чи іншою річчю.

Моджоніер вважає, що саме відмінний дизайн свіжих моделей Hyundai і Kia привів до того, що корейці змогли відібрати великий шматок північноамериканського ринку у своїх японських конкурентів, в першу чергу у Toyota і Honda. Кілька років тому головним дизайнером Kia став Пітер Шрейер, колишній дизайнер Audi, вказує експерт. І на його думку, з новим дизайном корейські автомобілі за свою ціну є найкращою пропозицією, ніж японські та європейські.

Десять років тому корейці робили надійні і якісні автомобілі за свої гроші, але вони були не такі хороші, як японські, розповідає Джейк Фішер, експерт компанії Consumer Reports, яка публікує авторитетні рейтинги споживчих товарів. Незабаром почалася поступова еволюція. З’явилися якісні матеріали в інтер’єрі і обробці салону. Однак двигуни залишалися менш потужними і економічними.

Потім настав час автомобілів з більш вдалими двигунами. Наприклад, передостаннє покоління Hyundai Sonata мало більш економічні двигуни, ніж Honda Accord, зазначає Фішер. Але, за його словами, все одно вони виглядали нудними. А нове покоління Sonata справляє зовсім інше враження. Це не тільки економічний, але й гарний автомобіль.

“Це стильна машина, – пояснює Фішер. – Повна протилежність новим моделям Camry і Accord. Ніхто не біжить за ними в магазин, їх купують просто по необхідності”.

Безумовно, успіх корейців поки не загрожує існуванню компаній Toyota і Honda. Але Фішер бачить пряму паралель між тим, що відбувається з корейськими автомобільними корпораціями та виробниками електроніки: найважливіші фактори успіху – різноманітність модельного ряду, вдалі ціни і гарний дизайн.

“Samsung перейшов з другого ешелону виробників у вищу лігу, і це зайняло не так вже багато часу”, – говорить Фішер.

Кінець епохи

У списку найбільш інноваційних компаній відбуваються чергові зміни. Відступають у тінь колишні гіганти, їм на зміну йдуть агресивні виробники з Південної Кореї. IT-компанії тісняться, щоб дати місце в рейтингу автомобільним виробникам.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua