Україні вигідна перемога партії Меркель на виборах у ФРН — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Україні вигідна перемога партії Меркель на виборах у ФРН

Казна та Політика
971
Меркель і Янукович не спілкувалися два роки. Через “справу Тимошенко” канцлерка називала Україну диктатурою. Однак на парламентських виборах у ФРН Україні вигідна перемога саме партії Меркель.
Коли 31 серпня 2010 року президент України Віктор Янукович прибув з візитом до Берліна, він говорив про те, що його країна стоїть “на порозі підписання угоди про асоціацію” з Європейським Союзом. А канцлерка ФРН Анґела Меркель тоді висловилася проти того, аби “Україну ставили перед вибором” між Росією та ЄС.
Минуло три роки. На перший погляд, особливих змін не відбулося. Підписання угоди про асоціацію заплановане на листопад 2013 року. Проте, чи відбудеться воно, залежить не в останню чергу від результатів парламентських виборів у ФРН. Вибори відбудуться 22 вересня. Опитування прогнозують перемогу правлячої партії Християнсько-демократичний союз (ХДС) на чолі з Анґелою Меркель.
Насправді ж змінилось чимало. Президентський візит Януковича до Берліна був першим і виявився поки що останнім. А розвиток політичної ситуації в Україні призвів до охолодження відносин між Берліном та Києвом. Це пов’язано зі звинуваченнями України у “вибірковому правосудді”: у відкритті кримінальних справ проти опозиціонерів, в першу чергу – екс-прем’єра Юлії Тимошенко.
Янукович не дотримав слова
Особисті стосунки Януковича і Меркель не склалися. “Цих стосунків практично не існує”, – вважає Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва в Києві. Це сталось з вини української сторони, сказав експерт в розмові з DW.
А можливість продуктивного діалогу, за його словами, була. В Німеччині тоді, як і зараз, партнерами консерваторів з ХДС по коаліції були ліберали з ВДП, у виборчій програмі яких йшлося про можливість України стати членом ЄС. Під час теперішніх виборів в Бундестаг слово “Україна” не згадується в жодній програмі жодної з основних партій. Хоча ліберали, як і раніше, позитивно ставляться до бажання України вступити в Євросоюз.
Під час зустрічі у вересні 2011 року у Варшаві, де проходив саміт країн-учасниць програми ЄС “Східне партнерство”, Янукович, згідно з даними німецької преси, пообіцяв Меркель вирішити “питання Тимошенко”. Президент України не дотримав слова. З того часу Меркель і Янукович більше не зустрічалися. Пік охолодження стосунків припав на весну 2012 року, коли в Німеччині заговорили проможливий бойкот української частини чемпіонату Європи з футболу. Меркель тоді вперше порівняла Україну з Білоруссю, заявивши, що в обох країнах “люди страждають від диктатури та репресій”.
Експерт: Звільнення Тимошенко малоймовірне
Проте повного припинення контактів не було. Міністр іноземних справ ФРН Ґідо Вестервелле регулярно відвідує Київ. А його українського колегу приймають в Берліні. Ось уже кілька місяців на цих зустрічах обговорюють питання про лікування в Німеччині Юлії Тимошенко, яка потерпає від болю в спині. Київ каже, що це неможливо. Олександр Сушко припускає, що Тимошенко в Берлін не полетить. “Не володію жодним фактом, який би свідчив про можливість цього”.
Звільнення Тимошенко є однією з головних вимог, які висунув ЄС для підписання угоди про асоціацію з Україною на черговому саміті “Східного партнерства” в Вільнюсі. Без підтримки одного з найбільш впливових членів ЄС – Німеччини – підписання не можливе.
Позиція Берліна, як заявили DW в МЗС в Берліні, залишилася незмінною. Українські експерти кажуть, що Німеччина може піти на підписання договору, якщо Україна виконає вимоги ЄС. Валерій Чалий з Центру Разумкова припускає, що остаточне рішення Берлін прийме в жовтні – після виборів в Бундестаг.
Чому перемога Меркель вигідна Україні
Експерт Олександр Сушко відзначає, що збереження уряду Меркель при владі вигідне Україні, оскільки в нього вже вироблена позиція стосовно українського питання. “У разі зміни влади довелося б першочергово вести переговори вже з новими людьми”, – каже експерт.
Цими “новими людьми” можуть стати опозиційні соціал-демократи. Прозахідні сили України не дуже хочуть мати з ними справу, оскільки в СДПН у Німеччині імідж партії, яка прислуховується у своїй політиці до думки Росії. З цієї точки зору, Янукович, який обіцяє вести Україну в ЄС, мав би бажати перемоги Меркель.
Роман Гончаренко, Христина Максименко
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас