Чи нагодує Україна світ продуктами з ГМО? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи нагодує Україна світ продуктами з ГМО?

Аграрний ринок
4117
Україна за кілька років може стати ключовим виробником генетично модифікованих культур у Європі, прогнозують аналітики. DW з’ясовувала, наскільки реалістична така перспектива і чи варто їй радіти.
Попри хвилю критики та негативної інформації щодо шкідливого впливу продукції, яка містить генетично модифіковані організми, окремі європейські країни продовжують нарощувати обсяги з виробництва такої продукції. Нині рослини з ГМО вирощують лише Іспанія, Чехія, Словаччина, Румунія та Португалія, проте незабаром до цього списку може приєднатися й Україна, переконані аналітики Da Vinci AG. У своєму останньому економічному прогнозі Ukrainian Economic Trends Forecast вони вказують на те, що ЄС продовжить політику стримування виробництва продукції з ГМО, а оскільки виробники зацікавлені розвивати цей напрямок, то шукатимуть нові площі під посіви генетично модифікованих культур в інших країнах, зокрема і в Україні.
“Тут необмежені можливості з лобіювання, відсутність належного державного контролю, кліматичні умови та активний розвиток агроринку відкривають значні перспективи для виробництва ГМО “, – йдеться у дослідженні. Аналітики посилаються на підвищений інтерес до України міжнародних компаній DuPont та Monsanto, які займаються, зокрема, і розробками генетично модифікованих культур. Ці компанії мають намір інвестувати в будівництво насіннєвих заводів на території України.
“Інтерес дійсно є у інвесторів, але вони зацікавлені вирощувати не ГМО, а прості гібриди насіння. Втім, у майбутньому може щось змінитися”, – не виключає технічний радник при Міністерстві аграрної політики та продовольства України Анрі Барнабо, з яким поспілкувалася DW.
Не дозволено, але й не заборонено
Скептично перспективу “буму” виробництва ГМО в Україні оцінює директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. Експерт наголошує, що українське законодавство щодо вирощування рослин з ГМО заскорузле і серйозно гальмує розвиток цього сегменту. Тож, за словами Лапи, очікувати підвищеного інтересу інвесторів до виробництва ГМО-продукції в Україні не варто.
“В Україні і не заборонено, і не дозволено вирощувати продукцію з ГМО. Нам ще далеко до Євросоюзу, де хоч повільно, але дозволяють вирощувати такі культури на території ЄС. Для того, щоб розвивати і ефективно продавати культури з ГМО, то ці сорти повинні бути зареєстровані і вирощуватися легально. Якщо проходити в Україні всі ці процедури, то потрібно як мінімум два-три роки на все це витратити”, – зауважив Лапа в інтерв’ю.
Фермери не проти
При цьому українські аграрні господарства не проти вирощування культур з ГМО, адже окремі такі сорти стійкі до шкідників чи посух та надають конкурентні переваги, каже Володимир Лапа. Саме інтерес фермерів до продукції з ГМО міг би активізувати законодавчі ініціативи щодо легалізації її виробництва.
Однак, на думку французького фахівця Анрі Барнабо, з огляду на прагнення України підписати угоду про асоціацію з ЄС та створити з Євросоюзом зону вільної торгівлі це примарна перспектива. “Протягом двох-трьох років таких ініціатив з легалізації ГМО-виробництва в Україні не буде, бо якщо мораторій на виробництво ГМО-продукції в Україні знімуть, то українські фермери матимуть проблеми з експортом своєї продукції в ЄС”, – переконаний Барнабо.
Невідомі наслідки виробництва та споживання
Утім, не проблеми з експортом, а наслідки для здоров’я після вживання генно-модифікованих організмів мають найбільше турбувати українців, адже допоки вчені точно не встановили, наскільки ГМО-продукція впливає на людину, наголошують прихильники органічного руху. Попри застереження вчених, українці не надто цим переймаються. Як повідомляє портал Organic-news, українці не підтримали світовий марш проти біотехнологічних компаній, які виробляють ГМО-продукцію, що проходив навесні цього року.
“Так, українські споживачі не надто активні в цьому питанні, – підтвердив Deutsche Welle голова правління Федерації органічного руху України Євген Милованов. – Але ж активний супротив поширенню ГМО у Європі не особливо зупинив поширення цієї продукції. Там є зареєстровані культури з ГМО. У нас поки офіційно таких культур немає”.
Лілія Гришко
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас