Чому Україна знижує споживання електроенергії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чому Україна знижує споживання електроенергії

Енергетика
3017
Україна продовжує скорочувати споживання електроенергії. За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості (Міненерговугілля), у січні-липні 2013 року з урахуванням технологічних втрат у мережах споживання зменшилося на 4,1% порівняно з аналогічним періодом 2012 року – до 106,2 млрд кВт-год. Споживання електроенергії без урахування технологічних втрат за вказаний період знизилося на 3,5% – до 85,87 млрд кВт-год. У чому причина такого різкого зниження споживання?
Промислова криза
Основне зниження споживання електроенергії (е/е) припало на промисловий сектор. Згідно з даними Державної служби статистики, промисловість країни за сім місяців без урахування технологічних втрат скоротила споживання е/е на 7,6% – до 38,65 млрд млн кВт-год у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року (АППГ). Частка промисловості в загальному обсязі споживання електроенергії за підсумками семи місяців поточного року знизилася з 47% до 45% в порівнянні з аналогічним періодом 2012 року. Всьому виною загальне падіння промвиробництва – так, згідно з даними Держстату, обсяги в першому півріччі 2013 скоротилися на 5,3% порівняно з січнем-червнем минулого року.
Аутсайдерами за споживанням стали українські металурги із зниженням в 7,3%. Подібна тенденція обумовлена ​​тим, що українська металургійна галузь ще в 2012 році пішла в затяжну кризу, скоротивши виробництво на 3% порівняно з 2011 роком. У поточному році галузь швидше стагнує. Українські підприємства гірничо-металургійного комплексу, за даними об’єднання підприємств “Металургпром”, в січні-липні 2013 року скоротили виробництво сталі на 0,2% порівняно з аналогічним періодом 2012 року – до 19,35 млн тонн.
На загальну статистику за 7 місяців також чимало вплинув простій Запорізького і Стахановського заводів феросплавів на початку нинішнього року – офіційно підприємства почали роботу в березні 2013 року. Також зниженню споживання електроенергії посприяло впровадження енергозберігаючих технологій на металургійних підприємствах.
За рахунок падіння виробництва та впровадження енергозберігаючих технологій скоротили споживання е/е й інші промислові галузі: паливна на 7,5%, машинобудівна на 10% (що корелює з показниками самої галузі – українське машинобудування в першому півріччі 2013 впало на 10,3% у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року). Лідером стала хімічна галузь, в якій знизилося споживання е/е на 13,4% у порівнянні з АППГ. Аналітики пов’язують такий спад з скороченням показників хімпрому, яке, за даними Держстату, за перше півріччя 2013 склало 19% у порівнянні з АППГ.
Керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій відзначає, що зниження енергоспоживання промисловим сектором свідчить про продовження глибокої стагнації. “Спад споживання е/е за 7 місяців поточного року підтверджує тенденцію до зниження промислового виробництва. За півріччя цей показник склав 5,3% рік до року, і поліпшення ситуації не передбачається”, – говорить експерт.
Металургія “у втратах”
У той же час Паращій упевнений, що зниження промислового енергоспоживання може негативно вплинути на тариф для промспоживачів у бік його збільшення, так як за його рахунок субсидується цивільний сектор.
На запит Delo.UA в Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) про те, чи планується підвищення тарифів на е/е для промислових споживачів, до моменту публікації статті відповідь отримана не була.
У той же час українських промисловців можливе підвищення тарифів не влаштовує. За даними об’єднання металургійних заводів “Металургпром”, з 1 квітня тарифи вже зросли на 4,8%. За даними НКРЕ, в травні 2013 року тариф для промспоживачів за кіловат-годину електроенергії становив 1,22 грн (з ПДВ), тоді як у травні 2011 року – 0,99 грн.
“Таке підвищення тарифів збільшить витрати металургів з урахуванням подорожчання сировини за рахунок зростання електроенергії на 1,8 млрд грн”, – йдеться в заяві “Металургпрому”. В об’єднанні відзначають, що за внутрішніми відомостями, НКРЕ в 2013 році може підвищити тарифи на електроенергію на 9,3%.
В умовах різкого зниження попиту і цін на металопродукцію на світовому ринку ці кроки, на думку об’єднання “Металургпром”, приведуть до ще більшого дефіциту власних оборотних коштів металургійних підприємств. Додаткові витрати металургів очікуються в межах 500 млн грн (з ПДВ).
Виробників врятують громадяни і експорт
У той час як промисловці “економлять електроенергію”, населення, навпаки, споживає більше. Так, в Міненерговугілля зазначають, що за 7 місяців поточного року частка населення зросла до 28,1% у загальному енергобалансі.
Однак збільшення споживання населенням навряд чи зможе позитивним чином відбитися на показниках генерації е/е. У зв’язку із загальним зниженням споживання електростанції змушені скорочувати вироблення, відзначає старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква. Так, у січні-липні виробництво е/е зменшилося на 3,4% рік-до-року і експерти прогнозують, що подібне зниження буде спостерігатися до кінця року. Однак що стосується обсягів вироблення електроенергії, гідроелектростанції продовжили показувати високі обсяги виробництва в липні – показник склав 12% у порівнянні з АППГ, а теплові енергогенеруючі компанії зберегли поточний обсяг випуску, при цьому зниження попиту позначилося повною мірою лише на атомних електростанціях – АЕС у липні знизили вироблення на 12% до 5,9 млрд кВт-год.
Але у енергогенерації є своя рятівна соломинка – експорт. Згідно з даними Міненерговугілля, в січні-липні 2013 року експорт електроенергії збільшився на 10,9% порівняно з аналогічним періодом 2012 року – до 5,89 млрд кВт-год. “Хоча експорт електроенергії впав на 6,9% р/р у липні, цей показник обумовлений високою базою порівняння – в 2012 році найбільший місячний обсяг експорту електроенергії був зафіксований у липні”, – зазначає Саква. За сценарієм Дениса Сакви, у другій половині 2013-го Україна продовжить нарощувати експорт е/е, хоча в процентному співвідношенні цей показник буде не настільки вражаючим за високої бази порівняння попереднього року (зростання зовнішніх поставок української е/е в 2012-му становив 51,5% у порівнянні з 2011-м).
В цілому експерти прогнозують продовження зниження споживання електроенергії всередині країни через слабку економічної активності, але небезпеки для генерації це не представляє. На думку Паращія, від ситуації зі зниженням споживання і вироблення зараз виграє теплова генерація країни, оскільки стабілізація вироблення е/е дозволяє сподіватися на швидке відновлення вихідної потужності ТЕС і ТЕЦ, які могли б стимулювати відновлення попиту на українське вугілля на користь шахтарів.
Любомира Ремажевська
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас