Американський економіст: бум ринків, що розвиваються припинився — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Американський економіст: бум ринків, що розвиваються припинився

Світ
851
В останні роки очікувалося, що країни BRICS незабаром увійдуть до числа найбільших економік світу, зауважує у своїй статті в The Guardian відомий економіст Нуріель Рубіні.
Проте нещодавно в країнах BRICS, як і в багатьох інших державах з категорії “ринків, що розвиваються”, різко сповільнилося економічне зростання.
“Медовий місяць” закінчився, припускає Рубіні. Він наводить статистику: “Російська економіка в нинішньому році зросте ледве лише на 2%, потенційне зростання – теж близько 3%, хоча барель нафти коштує приблизно 100 доларів”. Китайська економіка останні 30 років зростала на 10% на рік, але в 2012-му сповільнилася до 7,8%, причому є ризик “жорсткої посадки”, за висловом Рубіні. Схожа динаміка – у Бразилії, Південній Африці, Туреччині, Польщі.
Яка хвороба вразила ринки, що розвиваються? InoPressa.ru наводить 6 причин і факторів, які перерахував Рубіні:
По-перше, у 2010 – 2011 роках більшість ринків, що розвиваються перегрілися, і багато хто в 2011-му посилили монетарну політику, що вдарило по росту.
По-друге, очікування, що ринки, що розвиваються здатні повністю відгородитися від економічного спаду в розвинених країнах, були необгрунтованими.
“По-третє, велика частина країн BRICS і деякі інші ринки, що розвиваються рушили в бік деяких варіацій державного капіталізму. А значить, сповільнюються реформи, що підвищують продуктивність приватного сектору та його частку в економіці”, – йдеться в статті. Роль держпідприємств і державних банків, навпаки, підвищується, розвивається “ресурсний націоналізм”, протекціонізм в торгівлі, “курс на індустріалізацію з витісненням імпорту”, вводяться механізми контролю капіталу. На думку автора, в нинішніх умовах це “деформує економічну діяльність і пригнічує економічне зростання”.
По-четверте, бум цін на сировину, який допоміг багатьом експортерам, у тому числі Росії, можливо, завершився.
По-п’яте, ФРС натякає, що може раніше наміченого припинити “кількісне пом’якшення”, а також у підсумку відмовитися від нульових процентних ставок. Тобто епоха, коли хвиля ліквідності хлинула на ринки, що розвиваються в гонитві за високоприбутковими інвестиціями, закінчується.
По-шосте, все більше ринків, що розвиваються з дефіцитом бюджету, причому дефіцит фінансується більш ризикованими способами.
Отже, на думку Рубіні, причини для спаду існують як “циклічні”, так і “структурні”. У наступні 10 років зростання багатьох ринків, що розвиваються сповільниться, інвестиції перестануть приносити надприбутки.
Раніше нобелівський лауреат Нуріель Рубіні заявляв, що Росія негідна місця навіть у BRICS – занадто корумпована.
Росія відстає від конкурентів, незважаючи на всі свої сировинні багатства. У порівнянні з іншими країнами БРІКС Росія не зробила жодного кроку в правильному напрямку, вважає Нуріель Рубіні.
За матеріалами:
NEWSru.com
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас