DAX за час свого існування виріс майже в 7 разів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

DAX за час свого існування виріс майже в 7 разів

Фондовий ринок
225
Німецький фондовий індекс Deutscher Aktienindex (DAX) за 25 років свого існування виріс майже в сім разів.
Розрахунок найважливішого біржового індексу найбільшої європейської економіки почався 1 липня 1988 з позначки 1163 пункти, а торгову сесію 1 липня цього року він завершив трохи нижче рівня 7984 пунктів.
Історія DAX почалася в 1987 році, коли видавець німецької фінансової газети Boersen-Zeitung попросив одного зі своїх журналістів накидати концепцію ще одного індексу, який відбивав би динаміку котирувань ключових акцій на Франкфуртській біржі. До того моменту на фондовому ринку ФРН малося вже 11 подібних “одиниць виміру”, повідомляє Deutsche Welle.
“У той час злі язики в Лондоні стверджували, що у німців мало акцій на біржі, зате індексів – хоч відбавляй”, – згадує розробник індексу Франк Мелла.
Основними індикаторами в той час вважалися індекс самої Boersen-Zeitung, індекс FAZ від газети Frankfurter Allgemeine Zeitung, а також індекс Commerzbank. Всі вони існували незалежно один від одного і підраховувалися допотопними за сьогоднішніми мірками методами.
“Індекс Boersen-Zeitung, наприклад, визначався за допомогою настільної електронно-обчислювальної машини. Кожні півгодини один із співробітників вводив в неї курси акцій, зчитані з табло Франкфуртської біржі, і ЕОМ чотири рази на день видавала показники індексу”, – розповідає Мелла.
Одна з причин того, що DAX зумів досить швидко витіснити всіх своїх численних конкурентів і стати головним біржовим індексом Німеччини, полягає в тому, що Мелла, вивчивши досвід США, з самого початку наділив своє дітище особливою властивістю: воно стало основою для похідних фінансових інструментів – ф’ючерсів і опціонів. Це відразу ж різко розширило коло міжнародних інвесторів і спекулянтів, що орієнтуються саме на цей індекс.
“То була абсолютна новинка для Франкфурта, нічого подібного тут ще не було”, – підкреслює Мелла.
У розрахунок DAX входять акції 30 компаній. Спеціальна комісія періодично перевіряє даний список і достатньо регулярно замінює одні компанії на інші. При цьому вона керується цілим списком критеріїв, до числа яких входять ринкова капіталізація акціонерного товариства та обсяги біржових торгів його акціями. Таким чином, вирішальне значення має інтерес інвесторів до даної компанії, а також до галузі, яку вона представляє. Тому мінливий склад індексу – наочна історія структурних змін, що відбуваються в економіці Німеччини.
Так, у першому складі DAX було п’ять банків, в даний час їх тільки два – Deutsche Bank і Commerzbank, що говорить про падаюче значення банківського сектора. Зовсім не залишилося торгових концернів: фінальною крапкою тренда стало виключення акцій Metro в ході останньої зміни складу індексу у вересні 2012 року.
Тоді ж у нього були включені виробник шин Continental і хімічна компанія Lanxess, що ще більше посилило представництво двох основоположних галузей економіки Німеччини – автомобілебудування і хіміко-фармацевтичної промисловості. Першу в індексі представляють Volkswagen, Daimler, BMW, другу – BASF, Bayer, Beiersdorf, Henkel, K + S, Merck.
На рубежі століть DAX поповнився двома колишніми держмонополістами – телекомунікаційним гігантом Deutsche Telekom і поштово-логістичним концерном Deutsche Post. Поява в індексі цих важковаговиків була прямим результатом приватизації в рамках загальноєвропейської лібералізації ринків.
Тим не менш, рівно половина акціонерних товариств, які входять в індекс, перебуває в ньому протягом усіх 25 років. Серед них страховик Allianz, технологічні концерни Siemens і Thyssen Krupp (спочатку просто Thyssen), енергетична компанія RWE, авіаперевізник Lufthansa, а також компанії автомобільної галузі.
Однак Мелла не вважає, що список з 30 компаній адекватно відображає сучасну німецьку економіку. Індекс не враховує численні високоспеціалізовані середні і малі підприємства, однак саме вони, а не великий бізнес, забезпечують основний внесок у ВВП ФРН і абсолютну більшість робочих місць в країні.
“Але ось німецький ринок акцій DAX відображає вельми точно, – вважає творець індикатора, – адже на вхідні в цей індекс компанії припадають 60% сумарної ринкової капіталізації і майже 80% усього біржового обороту”.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас