Відеореєстратори в Україні: хто за ким стежить — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Відеореєстратори в Україні: хто за ким стежить

Технології&Авто
4696
Заборонити автомобільні відеореєстратори чи зобов’язати встановити? Законопроекти, які суперечать один одному, подали депутати від опозиції. Експерти критично поставились до таких законодавчих ініціатив.
Кадри метеориту, що впав під Челябінськом, досі користуються популярністю на відео-порталі YouTube. Відзняти таке природне явище вдалося за допомогою автомобільних відеореєстраторів. Цими приладами, які записують усе, що відбувається по дорозі, оснащено й чимало авто в Україні. Багато хто використовує їх не лише для запису рідкісних природних явищ, але й для такої приземленої реальності, як фіксація дорожніх інцидентів. Дані з відеореєстраторів вже давно приймають у суді як докази винуватості чи невинуватості водія, пояснив у розмові з DW юрист Харківського автоклубу Денис Журавель.
Два законопроекти
Тепер, однак, навколо використання цих приладів розгорілась в Україні жвава дискусія. Нещодавно депутати від опозиційної фракції “Батьківщина” Геннадій Москаль і Віталій Ярема зареєстрували у Верховній Раді законопроект про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу, які стосуються саме використання автомобільних відеореєстраторів. Депутати пропонують запровадити кримінальну відповідальність за несанкціоноване судом відеоспостереження як за приватною особою, так і за державними службовцями і громадськими діячами. Згідно із законопроектом, таке відеоспостереження слід розцінювати, як втручання в приватне життя.
Депутат Москаль на своїй сторінці в Facebook спробував заспокоїти громадськість і пояснив, що запропоновані нововведення не стосуються звичайних водіїв, а покликані запобігти незаконним діям правоохоронців, які проводять несанкціоноване “негласне спостереження” не тільки за опозиційними політиками, а й за приватними особами різними засобами фото- і відео-фіксації. Згодом Москаль зареєстрував ще один законопроект, який би вже зобов’язував водіїв встановлювати в авто відеореєстратори.
Чимало юристів критично поставились до таких ініціатив народного обранця. Так, експерт об’єднання адвокатів “ПАРТНЕР” Павло Осадчий вважає законопроект про відповідальність за незаконне здійснення візуального спостереження недопрацьованим. “Виходячи зі змісту запропонованого законопроекту, людину можна буде притягнути до відповідальності, якщо в об`єктив її відеокамери попаде якась особа, якій здасться, що за нею “стежать”, – сказав Осадчий, відповідаючи на запитання DW.
Поле для зловживань
Законопроект відкриває можливості для зловживання, застерігають у громадській організації “Дорожній контроль”. “Йдеться про “гласне або негласне стеження” за допомогою спецзасобів. Наші правоохоронці можуть будь-який навіть найпростіший відео-прилад перекваліфікувати у спецзасіб. І водія, і навіть журналіста можуть посадити”, – каже прес-секретар “Дорожнього контролю” Єгор Воробйов.
Як Воробйов, так і юрист Харківського автоклубу Журавель піддали критиці і другий законопроект, який зобов’язує облаштування авто відеореєстратором. “Влада захоче встановлювати якісь сертифіковані прилади. Це ще одна можливість “нагріти руки” на водіях”, – пояснює Воробйов. Журавель не відкидає зловживань знову ж таки з боку службовців ДАІ: “Якщо прилад зламався по дорозі? Якщо його вкрали? Це чітко не прописано, і кожен може стати порушником”, – каже юрист. Він переконаний, що замість того, аби приймати купу суперечливих законів, Україні вже давно слід створити один єдиний і чіткий – “автомобільний кодекс”.
Олександра Індюхова
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас