В ЄС готують перше серйозне обмеження банківської таємниці — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В ЄС готують перше серйозне обмеження банківської таємниці

Світ
1093
Єврокомісія готує законопроект про створення єдиної бази даних, в якій будуть міститися не тільки імена вкладників і назви компаній, але і дивіденди, відсотки за вкладами та інші доходи, що належать їм. Ухвалення цього документа стане першим в історії Євросоюзу серйозним обмеженням банківської таємниці.
Єврокомісії, яка є вищим органом виконавчої влади ЄС, припала до душі ініціатива про обмін банківськими даними п’яти країн ЄС (Великобританії, Франції, Італії, Німеччини та Іспанії), після чого комісар ЄС з питань оподаткування Альгідрас Шемету пообіцяв країнам-учасницям уявити аналогічну угоду про співробітництво в рамках усього Союзу протягом найближчих місяців.
Йдеться, зокрема, про створення системи автоматичного обміну даними, яка дозволить отримувати повну інформацію про вклади, включаючи їх інвестиційний дохід. Такий захід дозволить Брюсселю стежити не тільки за індивідуальними вкладниками, а й за найбільшими інвестиційними та хеджевими фондами.
Нагадаємо, наприкінці минулого року Альгірдас Шемета представив план дій Єврокомісії щодо боротьби з офшорами та іншими юрисдикціями, що дозволяють холдингам економити на податках. Такі круті заходи спровокувала низка податкових скандалів з найбільшими транснаціональними компаніями, в числі яких Google, Amazon, Starbucks. Наприклад, Google, використовуючи схему з головною бермудською, а також операційними компаніями в Ірландії та Нідерландах, економила на податках у країнах, де реально надавалися послуги. Тільки французькі податківці зажадали від компанії доплатити за 2011 рік 1 млрд євро податків до сплачених лише 5 млн євро.
Нові заходи влади ЄС, у першу чергу, вдарять по Люксембургу та Ірландії, які в силу особливостей місцевого законодавства стали притулком для більшості фондів з континентальної Європи.
У Люксембурзі зареєстровано близько 150 банків, переважна більшість яких є підрозділами іноземних структур. Схожа ситуація спостерігається в Ірландії, закони якої дозволяють великим компаніям жонглювати своїм прибутком через ліцензування інтелектуальної власності.
Люксембург вже зробив крок назустріч ЄС, погодившись розкривати банківські дані фізичних осіб з 2015 року. “Ми можемо без великих збитків ввести автоматичний обмін інформацією з 1 січня 2015 року, – заявив прем’єр-міністр Люксембургу Жан-Клод Юнкер. – Ми змінили свою позицію не через тиск ЄС, а тому, що американці не залишають нам вибору”. США, нагадав прем’єр, займаються фінансовим бізнесом “тільки з тими країнами, які погоджуються на автоматичний обмін інформацією”.
Тим часом ініціатива з посилення контролю над ухильниками зустріла серйозний опір з боку Австрії, в конституції якої міститься положення про непорушність банківської таємниці.
Проте експерти вважають, що опір все ж буде зламано. У ЄС склалася необхідна політико-економічна ситуація, коли країнам доведеться шукати нові засоби фінансування бюджетних дефіцитів в умовах низьких темпів економічного зростання.
Упевненості в тому, що ініціатива в підсумку буде хвалена, експертам надають і недавні зрушення у справі спільного контролю над ухильниками в Європі. Минулого тижня стало відомо, що заморські території Великобританії (Кайманові острови, Британські Віргінські острови, Мен, Джерсі та ін) погодилися брати участь у створеній автоматичній системі обміну інформацією, надаючи дані про зареєстровані компанії владі Великобританії, Франції, Німеччини, Іспанії та Італії. Подібний крок став великим проривом, оскільки ці території традиційно вважаються податковими гаванями.
За матеріалами:
РБК
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас