Як телефонні злочинці з Литви виманюють гроші у вихідців з СНД — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Як телефонні злочинці з Литви виманюють гроші у вихідців з СНД

Кримінал
4384
У Німеччині діють організовані злочинні угруповання з Литви. Жертвами телефонного шахрайства стають російськомовні жителі німецьких міст.
Дзвінок пролунав увечері. Молода людина російською мовою без акценту повідомила: “Тато, це я. Мені терміново потрібна твоя допомога”. Олег Свєтляков (ім’я змінено на прохання співбесідника – Ред.), який зняв слухавку, перепитав, кому дзвонять. Молода людина вимовила прізвище Свєтлякова з неправильним наголосом. Та й жодного сина у жителя Бонна нема. “Помилились номером”, – подумав він.
Через місяць подзвонили ще раз. На телефоні висвітився код “00370”. Цього разу із слухавки пролунав жіночий голос. Вона представилась донькою Свєтлякова й сказала, що потрапила під авто. Але житель Бонна щойно говорив зі свою донькою і в неї усе було в порядку. Тоді він уже знав, що в такий спосіб шахраї просто виманюють гроші. Це явище в Німеччині стало вже настільки поширеним, що для нього вже вигадали спеціальний термін німецькою “Schockanrufe” – шокові дзвінки.
Жертви телефонних шахраїв
На відміну від Олега Свєтлякова, чимало тих, кому шахраї подзвонили, піймалися на їхню вудку. От лише кілька заголовків з недавніх поліцейських повідомлень: “Жертвою телефонних шахраїв стала 54-річна жінка з Міндена”, “78-річна пенсіонерка з Кемпена віддала шахраям кілька тисяч євро”, “Телефонні шахраї отримали тисячу євро від 77-річного вихідця з Росії в Ліппе”.
Злочинці діють за однією схемою, розповів комісар боннської поліції Геральд Олец. Як правило, дзвінок надходить з Литви вихідцям з Росії похилого віку, які мешкають у Німеччині. Той, хто подзвонив, представляється родичем, який потрапив у біду, і передає слухавку “адвокату”. Той повідомляє, що для вирішення проблеми необхідно кілька тисяч євро. Якщо жертва сигналізує готовність допомогти, підключають “логіста”, який також перебуває в Литві. Той, у свою чергу, дзвонить “кур’єру”, який чекає у відповідному німецькому місті. Поки “адвокат” тримає жертву на зв’язку, “кур’єр” дістається до її квартири, аби забрати гроші.
Злочинні угруповання з Литви
Тільки в Бонні поліція зафіксувала за перші чотири місяці цього року чотири випадки, коли шахраї мали успіх. Хоча слід зауважити, що більшість потенційних жертв все ж таки вчасно розпізнають шахраїв. “Інколи нам за один день дзвонять п’ять-десять осіб, які розповідають, що їх хотіли обманути по телефону”, – розповідає Геральд Олец.
В останні роки такі випадки стали частішими, і в боннській поліції навіть створили групу з трьох співробітників, які спеціалізуються на подібних злочинах. За словами Олеца, точної статистики по країні нема, але правоохоронні органи виходять з того, що щодня в одному з міст Німеччини хтось стає жертвою шахраїв з Литви.
Дії поліції в Бонні
За “шоковими дзвінками” стоять організовані угруповання з чіткою ієрархією, переконані німецькі поліцейські. Литовський кримінальний світ спеціалізується на подібних злочинах. “Кур’єрів” вербують у Литві й відряджають до Німеччини. Представники найнижчої ланки, як правило, особисто не знайомі з організаторами злочинів.
Тому навіть якщо поліція піймає “кур’єра” на гарячому, як це, наприклад, було 9 квітня в Бонні, розплутати весь злочинний ланцюжок їй дуже складно. У таких справах німецька поліція звертається за допомогою до литовських колег. Але подробиці такої співпраці в інтересах слідства не повідомляються.
У боннській поліції зауважують, що важливу роль відіграє профілактика та інформування населення про шахраїв. У випадках, коли в поліції з’являється інформація про те, що в їхньому регіоні знову діють “телефонні банди”, вони повідомляють про це в ЗМІ. Але, на жаль, це допомагає не в усіх випадках, каже Олец.
Після того, як росіянину з Бонна Олегу Свєтлякову подзвонили шахраї, він звернувся до поліції. Правоохоронці подякували йому за інформацію про телефонний номер, з якого дзвонили злочинці, і сказали, що передадуть його Інтерполу, а той у свою чергу – литовській поліції. Але злочинці до того часу швидше за все вже змінять номер, тому вірогідність того, що їх знайдуть – дуже низька. “Швидше за все через місяця три мені надійде лист з поліції, що справу закрили”, – каже Олег Свєтляков.
Ольга Капустіна, Володимир Медяний
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас