Європейці втрачають довіру до Євросоюзу, але не хочуть відмовлятися від євро, - опитування — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Європейці втрачають довіру до Євросоюзу, але не хочуть відмовлятися від євро, - опитування

Світ
349
Довіра до Європейського союзу серед жителів держав, що входять до нього, впала на дуже низький рівень, при цьому найбільше євроскептиків – у південних країнах континенту, охоплених важкою економічною кризою і змушених проводити широкомасштабну реструктуризацію всієї соціально-економічної системи.
Як показують результати опитування, проведеного на замовлення науково-дослідного інституту European Councilon Foreign Relations, в Іспанії в даний момент лише 20% громадян відчуває довіру до Євросоюзу, в той час як в 2009 році їх було 56%. В Італії цей показник знизився до 31% з 52%.
“Сумніви в Євросоюзі подібні вірусу”, якому вкрай важко протистояти, зазначає іспанська політолог Хосе Ігнасіо Торребланка, аналізуючи для ECFR отримані під час дослідження дані. Ним вже заразився весь континент, навіть відносно стабільні в економічному плані держави, вважає він.
Так, у Німеччині довіра до ЄС впала з 2009 року на 14 процентних пунктів і становить зараз 30%, у Франції – на 8 процентних пунктів, до 34%. “Найбільш несподіване полягає в тому, що через нинішню кризу майже всі європейці відчувають себе жертвами: і ті, хто надає фінансову допомогу, як німці, і ті, хто її отримує, скажімо, іспанці”, – заявив Торребланка.
За його словами, значна небезпека полягає в тому, що євро врешті-решт буде врятований, але ЄС позбудеться при цьому підтримки своїх громадян. “Люди відчувають страх перед завтрашнім днем, вони бояться за свої робочі місця, за свій життєвий рівень, і провину за кризу покладають на Європу, що об’єднується”, – заявила депутат Європейського парламенту від Соціал-демократичної партії Німеччини Ютта Штайнрук.
“Так, є яскраво виражений взаємозв’язок між економічною ситуацією і довірою до ЄС”, – підтверджує Х.І.Торребланка. Проте він вважає, що у зміни настроїв, що спостерігається, є і більш глибинні причини. “У людей виникло відчуття, що вони втратили контроль над ситуацією. Їх змушують погоджуватися з речами, які їм підносять як безальтернативні”, – зазначив він.
Громадянам Німеччини доводиться схвалювати все нові і нові пакети допомоги іншим країнам, а жителям Південної Європи – підкорятися вимогам все нових і нових програм жорсткої економії. “Це вихолощення демократії”, – попереджає вчений, нагадуючи про те, що суть демократії – це саме наявність альтернатив.
“На жаль, ми надто довго говорили людям, що вжитим заходам немає альтернатив”, – вважає і німецький християнський демократ Райнер Віланд, який обіймає посаду віце-голови Європарламенту. При цьому він підкреслює, що, як і абсолютна більшість політиків ФРН, є переконаним прихильником заходів підтримки євро.
Він переконаний, що в майбутньому необхідно буде активніше виносити на громадське обговорення різні варіанти рішень, оскільки “альтернативи є завжди”. Так, Німеччина може перестати надавати фінансову допомогу країнам-боржникам, однак у такому випадку жителі країни повинні бути готові до всіх негативних наслідків подібного кроку.
Втім, поки ні в Німеччині, ні в Іспанії ідея відмови від євро і вже тим більше виходу з Євросоюзу не користується серйозною суспільної підтримкою. Чим люди незадоволені, так це методами і формами боротьби з кризою, відзначає Торребланка.
Він переконаний, що в ЄС “необхідно зміцнювати демократію”: європейці повинні мати більше можливостей впливати на політичні процеси. На його думку, слід покласти край ситуації, коли життєво важливі рішення ухвалюються на закритих нічних засіданнях Єврогрупи і втілюються в життя такими технократичними інститутами, як “трійка”. Інакше, впевнений іспанська політолог, здолати вірус євроскепсису не вдасться.
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас