Експерт: Підтримуючи "Південний потік", Європа підставляє Україну


Експерт: Підтримуючи "Південний потік", Європа підставляє Україну

Країни Євросоюзу лише на словах обіцяють підтримку Україні в питанні модернізації її ГТС. На ділі ж - вони забули про обіцянки, дані Україні, й переключилися на підтримку російського проекту "Південний потік". А чергова заява представників ЄС про можливу допомогу в газових переговорах з Росією - не більш ніж порожній звук. Таку думку висловив експерт з енергетичних питань Валентин Землянський.

"Чергова резолюція Європарламенту - не більш ніж черговий реверанс в бік України, яких ми вже отримали чимало. На жаль, ніякі політичні реверанси на нашу адресу не знімають загрози для енергетичної безпеки України, яку становить "Південний потік". Протягом декількох місяців Європа виступала з жорсткими заявами щодо російського проекту та висловлювала політичну підтримку української ГТС. Сьогодні формально, на рівні заяв єврочиновників, все виглядає так само благопристойно, але реальний розвиток подій говорить про зовсім протилежне", - зазначив експерт.

Яскравим прикладом є сьогоднішня заява єврокомісара з енергетичних питань Гюнтера Оттінгера, який на зустрічі з російським міністром енергетики пообіцяв забезпечити Росії додаткові преференції в реалізації енергетичних проектів у Європі. "Ми домовилися, що щодо проектів газової інфраструктури на початку року ми проведемо з експертами та європейськими регуляторами обговорення, в яких випадках і в якому обсязі (існуючі) винятки можуть бути використані", - сказав Оттінгер.

За словами Землянського, саме за згодою Європи Росія продовжує розвиток газопроводу в обхід України. "У 20-х числах листопада в Сербії був відкритий перший об'єкт майбутнього Південного потоку. Таким чином, проект увійшов у стадію реалізації. Україна ж продовжує очікувати фінансової підтримки з боку ЄС для модернізації власної ГТС, яка за своїми характеристиками в змозі перекрити потужності і "Південного" і "Північного" потоку разом узятих", - сказав експерт.

"Залишившись на газових переговорах наодинці з Газпромом, Україна втрачає останній важіль - свій транзитний потенціал, що, за підтримки Євросоюзу, може кардинальним чином змінити хід переговорів та зміст газових домовленостей. До речі, одним з рішень має стати створення тристороннього консорціуму з управління українською ГТС. Участь Європи в цьому проекті тепер, мабуть, буде під великим питанням і далеко не з вини України", - вважає Землянський.

Варто зазначити, що підтримуючи "Південний потік", деякі країни ЄС не лише порушують зобов'язання перед Україною, але і нехтують законодавством Євросоюзу, зокрема - нормами Третього енергетичного пакету, який забороняє енергокомпаніям одночасно бути продавцями і транспортерами газу. Ця заборона, зокрема, поширюється на російський Газпром, який, як відомо, є і постачальником, і транспортером блакитного палива, уточнив експерт.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua