Кіпрський конфлікт виходить на шельф


Кіпрський конфлікт виходить на шельф

Про те, що влада Кіпру запускає новий етап робіт у південно-східній та південно-західній частині прибережного шельфу - в районі "Блок 12" Левантійського басейну, повідомив представник уряду Кіпру Стефанос Стефану. "Ми прийняли рішення перейти до другого етапу видачі ліцензій на буріння, використовуючи законні права Республіки Кіпр в ексклюзивній економічній зоні", - оголосив пан Стефану. За його словами, в найближчі шість тижнів уряд підготує необхідну документацію, після чого міжнародні компанії матимуть три місяці, щоб взяти участь у тендері.

Цьому рішенню передувало відвідання президентом Кіпру Дімітрісом Хрістофіасом місця геологорозвідувальних робіт, що з жовтня здійснюються в 185 км від південного узбережжя острова американською компанією Noble Energy. Пролетівши над буровими установками на вертольоті, президент заявив, що його поїздка покликана підкреслити "рішучість Республіки Кіпр реалізувати своє суверенне право на геологорозвідку".

Тим часом у невизнаній Турецькій Республіці Північного Кіпру активізацію робіт на півдні острова розцінили як односторонні дії, що підривають кіпрське врегулювання. "В умовах, коли рішення кіпрської проблеми не знайдено, подібні дії ми вважаємо провокаційними. Тим більше що ніяких домовленостей між Північчю і Півднем про те, як будуть розподілятися доходи від майбутнього видобутку нафти і газу, не існує", - заявив представник президента Турецької Республіки Північного Кіпру Осман Ертуг.

У керівництві Північного Кіпру говорять про готовність дати Нікосії "симетричну відповідь", спираючись на допомогу Туреччини. "В умовах, коли жителі півдня починають буріння, ми маємо намір активізувати співпрацю з Туреччиною і вести з нею власні розвідувальні роботи", - повідомив президент Торговельної палати Північного Кіпру Гюнай Черкез.

Про те, як Північ бачить нафтогазову співпрацю з Туреччиною в умовах наростаючого протистояння з Півднем, розповів радник президента Турецької Республіки Північного Кіпру Кудрет Озерсай: "По-перше, ми підписали з Анкарою угоду про розмежування шельфу на Півночі. По-друге, вже видали турецькій компанії Turkish Petroleum Corporation ліцензію на буріння на Півдні". На питання, як керівництво Північного Кіпру може роздавати ліцензії на буріння на Півдні, радник президента відповів: "Діючи так, ми посилаємо Півдню чіткий сигнал, що ми теж є власниками всього прибережного шельфу".

Дедалі сутичка за енергоресурси між Північчю і Півднем Кіпру, в яку на боці турецької частини острова активно включається Туреччина, загрожує новим повномасштабним конфліктом у Середземномор'ї. Анкара вже відправила в район робіт торпедні катери і фрегати, пояснивши це турботою про забезпечення безпеки. "Ситуація загрожує кризою, - визнав Кудрет Озерсай. - Не можна відкидати виникнення збройного конфлікту".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua