0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Арбузов заплатить золотом


Арбузов заплатить золотом

Національний банк до кінця року має намір запропонувати приватним інвесторам золоті інвестиційні монети, які будуть продаватися через мережу банків-агентів.

Банкіри вже називають їх новою валютою, в якій будуть зберігати заощадження громадяни, і вважають, що золоті гроші призведуть до збільшення пропозиції валюти на готівковому ринку. Однак, щоб інтерес до монет і сертифікатами з боку населення був масовим, маржа між їх купівлею і продажем повинна становити не більше 2-3%.

Як повідомили в Нацбанку, зараз здійснюються останні консультації всередині регулятора, а також з Мінфіном - стосовно нормативного врегулювання обігу золотих інвестиційних монет і сертифікатів в Україні. "Ви знаєте, що у приватного інвестора сьогодні немає великого вибору, коли йдеться про вкладення вільних грошей. Нерухомість багатьом недоступна, фондовий ринок - дуже волатильний. Тому для простих громадян найбільш зрозумілим інструментом вкладень залишається валюта - долари, євро і, меншою мірою, рублі, - говорить директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст. - Інвестиційні монети та сертифікати - це альтернативний інструмент інвестування, який забезпечений реальним активом - золотом".

Монети - це реальне, фізичне золото, яке має властивість грошей, що, з одного боку, дозволяє не обкладати операції з ними податками, а з іншого - створює умови для легкого обміну на гривню або іншу валюту.

Зі злитками ситуація зовсім інша. "Ринок золотих злитків в Україні сформований так, що покупець повинен купити і продати його в одному і тому ж банку. Причому спред між ціною купівлі та ціною продажу може становити до 20% поточної ціни, що робить вкладення в злитки неліквідною операцією", - коментує голова наглядової ради банку "Центр" Олександр Охрименко. Крім того, будь-яке необережне поводження (наприклад, розтин опломбованої банком упаковки.- авт.) призводить до різкого знецінення злитку до вартості брухту. Тому експерт прогнозує зниження пропозиції на ринку злиткового золота, і збільшення - монетного.

Нацбанк же обіцяє налагодити таке партнерство з банками-агентами, щоб золоті монети можна було легко обміняти у валютно-обмінному пункті нарівні з доларами та євро. "Будуть визначені банки-агенти, через мережу яких на першому етапі буде здійснюватися купівля-продаж монет", - говорить пан Дубихвіст. Учасники ринку вважають, що цими банками стануть фінустанови, які є найбільшими операторами на ринку іноземних валют, а також володіють великими мережами, - Укрсоцбанк, Приватбанк, Ощадбанк, "Райффайзен Банк Аваль", "Фінанси та кредит", і, можливо, три інших держбанки - Укрексімбанк, Укргазбанк і "Київ". Продаж монет НБУ має намір здійснювати виключно за гривню.

Банкіри вважають цю ідею вельми цікавою. "Зараз, на тлі інформаційних повідомлень про зниження кредитних рейтингів США і боргової кризи в Європі, люди менше довіряють традиційним доларам і євро, і переключаються на золото. Якщо буде забезпечений реально легкий процес конвертації золотих монет - вони будуть користуватися попитом у населення, яке буде вкладати в золото свою валюту", - говорить голова правління Правекс-Банку Сергій Наумов.

Водночас треба зазначити, що випуск золотих монет для Нацбанку - операція не настільки вигідна. По-перше, золото входить у валютні резерви центробанку, і його емісія у вигляді монет призведе до бухгалтерського зниження резервів. По-друге, щоб підтримати інвестиційну привабливість цих монет, Нацбанк повинен мінімізувати (або навіть звести до нуля) свої доходи на карбування таких монет - оскільки їх первісна вартість на ринку не повинна істотно відрізнятися від вартості безготівкового золота (тобто від офіційних котирувань Нацбанку. - авт.). І в цьому, власне, буде основна перевага українських "червінців" перед закордонними, попит на які невеликий через те, що в їх вартість закладається досить значна маржа виробників - закордонних монетних дворів.

Що ж стосується впливу на грошові агрегати, то емісія таких монет відіб'ється на них двояко. З одного боку, випуск золотих інвестиційних монет - це емісія гривні. З іншого - стерилізація готівки поза банками, за яку люди будуть ці монети купувати. За даними "i", до нового року в банки на реалізацію (залежно від номіналу монет) може надійти перша партія інвестиційних монет об'ємом від 10 до 20 тис. шт. - тобто 300 кг золота. У міру їх продажу НБУ буде карбувати нові партії (в середньому обсяг ринку золота в країні оцінюється в 8 т щорічно. - авт.).

"При цьому треба розуміти, що стерилізації гривні при продажу монет може і не бути, - говорить голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін. - З оглядкою на мусовану в пресі тему про можливість ще одного зниження кредитних рейтингів США і не до кінця вирішених проблем в єврозоні, коливання долара і євро можуть підштовхнути людей до продажу цих валют на користь покупки золота. А це, в свою чергу, призведе до припливу підматрацної валюти на фінансовий ринок і дозволить знизити тиск на курс".

Хоча, безумовно, необхідно говорити і про ризики коливання світових цін на жовтий метал. Сьогодні золото коштує близько $1750 за унцію, і за останні кілька місяців його ціна коливалася в межах +/- $200 - тобто близько 11%. Що говорить про незручність вкладень у золото як в ситуативний актив. "Це інвестиція строком до трьох років, - погоджується Олександр Дубихвіст.- Наприклад, з 2004 р. по сьогоднішній день золото подорожчало майже на 400%. Жодна інша вільно конвертована валюта таку прибутковість не забезпечила".

Олександр Дубинський

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування