Крупи відрегулюють


Крупи відрегулюють

Аграрний фонд України готовий здійснювати регулювання на ринку круп. Єдина перешкода - відсутність відповідної нормативної бази. Як відомо, раніше уряд не втручався в регулювання ринку круп, тому навіть базові нормативні документи напрацьовані не були. Все змінила гречана криза минулого року. Ціни на гречку, що злетіли до 25 грн./кг, миттєво поставили цю культуру в один ряд зі "стратегічними" цукром, пшеницею та ячменем. У січні поточного року Кабмін затвердив перелік об'єктів державного цінового регулювання на 2011/2012 маркетинговий рік і вніс до нього гречку.

Крім гречки, Аграрний фонд також буде тримати на контролі ринки вівса, проса й гороху і у разі можливих коливань почне товарні та фінансові інтервенції. "З цією метою готуються зміни до відповідної нормативно-правої бази - наказів Мінагрополітики України від 10.02.2011 №17, в якому будуть визначені мінімальні та максимальні інтервенційні ціни на круп'яні культури, і від 30.05.2011 №213, яким передбачається встановити максимальну норму відшкодування витрат, пов'язаних з переробкою і зберіганням круп'яних культур", - повідомили в Аграрному фонді. Одночасно розробляється проект постанови КМУ, яким пропонується затвердити Порядок поставки та використання крупи, виробленої з гороху, вівса, проса та гречки державного інтервенційного фонду.

Передбачається, що в більшості випадків проблеми на зазначених ринках можуть бути пов'язані з дефіцитом окремих круп - зокрема, експерти прогнозували низький урожай гороху в цьому році, а також залишається напруженим баланс вівса. Однак є й один виняток - у випадку з гречкою Аграрному фонду доведеться боротися з надлишком зерна, а не з його нестачею. Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк вже визнав факт профіциту і необхідність зняти з ринку надлишки зернової продукції, щоб запобігти обвалу цін. "Цього року виробництво гречки більше, ніж споживання. І Аграрний фонд сьогодні буде скуповувати певну кількість гречки, щоб не було різкого падіння ціни, - зазначив він. За його словами, загальна пропозиція гречки складе 280 тис. т, що більш ніж на 100 тис. т перевищує внутрішню потребу ринку. Таким чином зараз чиновники борються за те, щоб утримати вартість продукту-рекордсмена у зростанні цін у минулому сезоні хоча б на рівні 10-12 грн./кг.

В цілому експерти називають дії уряду перестраховкою. "Ніхто не хоче повторення гречаної кризи, але готуватися до неї відразу на всіх ринках - перебір. По-перше, закуповуючи в резерви круп'яні культури, Аграрний фонд тим самим зменшує їх пропозицію на ринку, що саме по собі сприяє створенню напруженості балансу. А по-друге, якщо ці запаси не згодяться, то кому і за якою ціною їх потім вдасться реалізувати, враховуючи невисокий термін зберігання круп?" - відзначив один з аналітиків.

Начальник відділу АПК департаменту з питань АПК і хімічної промисловості "Держзовнішінформу" Олександр Одосій зазначає, що чиновники іноді самі сприяють створенню напруження на тих чи інших ринках, даючи невиправдані й іноді відверто завищені прогнози врожаю. "Очікування рекордних врожаїв зерна, які люблять обіцяти чиновники, знижують ціни на сільгосппродукцію - ринок дуже чутливий до таких звісток. Потім з'ясовується, що за фактом зібрано набагато менше заявленого, проте шкоди сільгоспвиробнику вже завдано", - сказав він.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua