Росія вирішила купувати у Туркменістану вчетверо менше газу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Росія вирішила купувати у Туркменістану вчетверо менше газу

Енергетика
594
ВАТ "Газпром" планує вчетверо знизити закупівлі газу у Туркменістану. Про це 24 листопада пише газета "Ведомости"...
Згідно з підготовленим керівництвом компанії прогнозом на 2010-2012 роки, "Газпром" має намір купувати у Ашгабада не більше 10,5 мільярдів кубометрів газу на рік. При цьому до 2012 року концерн планує збільшити закупівлі в Узбекистану до 14,5 мільярдів кубометрів, що на 2 відсотки більше, ніж в 2008 році.
За тисячу кубометрів туркменського газу "Газпром" готовий платити 222 долари, за вирахуванням витрат на транзит ціна приблизно відповідатиме європейській (близько 300 доларів в 2010 році). Вартість газу з Узбекистану, швидше за все, складе 220 доларів. За казахський і азербайджанський газ компанія готова заплатити більше, ніж за туркменський - 230 і 244,5 долара відповідно.
Якщо плани керівництва газової монополії не зміняться, то в 2010-2012 роках витрати "Газпрому" на середньоазіатський газ складуть 7-7,8 мільярда доларів, що на 1,3 мільярда менше, ніж в 2008 році.
Однак, на думку директора East European Gas Analysis Михайла Корчемкіна, навіть такі витрати можна назвати невиправданими. При європейській цін 300 доларів за тисячу кубометрів, втрати російського бюджету від реекспорту складають приблизно 90 мільйонів доларів на 1 мільярд кубометрів, приблизно стільки ж прибутків недоотримує "Газпром". При цьому експерт вважає, що єдина причина, через яку концерн продовжить закупівлі газу у країн Середньої Азії, - небажання безпосередньо пускати їх на ринки України і Європи.
Досі "Газпром" купував близько 60 мільярдів кубометрів газу з Середньої Азії на рік. При цьому головним постачальником, що забезпечує до 80 відсотків всього об'єму закупівель, залишався Туркменістан. Проте навесні 2009 року продажі "Газпрому" різко впали і компанія попросила Ашгабад знизити закупівельні ціни, бо купувати газ за суму, що перевищує 300 доларів, монополії стало невигідно.
В ніч з 8 на 9 квітня 2009 року на ділянці газопроводу Середня Азія-Центр-4 стався вибух, нагадує Лента.ру. Відповідальність за нього Туркменістан поклав на "Газпром", який нібито без попередження різко скоротив відбір газу. Пошкоджена ділянка газопроводу була повністю відновлена, проте експорт газу по ньому не поновився, оскільки Росія і Туркменістан не змогли погодити умови постачань.
В жовтні стало відомо, що Туркменістан має намір заборонити "Газпрому" реекспорт його газу в Європу. У випадку, якщо це станеться, то газ, що купується в Ашгабада, продаватиметься в Росії, а на експорт піде російський. Враховуючи необхідну у такому разі сплату мит, валютна виручка "Газпрому" може скоротитися мінімум на 2 мільярди доларів.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас