Чистої води свинство — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чистої води свинство

1277
Інформація про епідемію грипу посіяла наймасштабнішу паніку з часів аварії на Чорнобильській АЕС. І заодно дозволила багатьом заробити на масовій істерії, що підігрівається урядом.
Інвестиції на суму $ 8,9 млрд. у дослідження та розробку в минулому році принесли швейцарській фармацевтичній корпорації Roche безпрецедентні дивіденди в 2009-у. Левова частка успіху полягає в препараті "Таміфлю", продажі якого за дев'ять місяців досягли $ 1,9 млрд.
Заробити мільярди на диво-таблетках і мікстурах цього року зможуть не тільки Roche та інші фармацевтичні компанії зі світовим ім'ям, що випускають противірусні препарати, а й українські фармацевти. Ажіотаж навколо епідемії "свинячого" грипу, який штучно створюють політики, принесе в їхні кишені як мінімум чверть річного обігу. Не залишаться осторонь і аптечні мережі. З їх полиць в перші дні масової істерії змітали все, що можна застосувати в профілактиці та лікуванні простудних захворювань. За день каси багатьох аптек поповнювалися сумами, котрі дорівнюють виторгам за минулий зимовий сезон. Політики також не втрачають нагоди, заробляючи не тільки додаткові бали у виборчих перегонах, але і маючи можливості спрямувати бюджети, виділені на боротьбу з епідемією, в потрібні їм русла.
Лихо з розуму
Минулий тиждень надовго запам'ятається жителям України. Неконтрольована паніка, якій піддалась більшість населення країни, вкотре продемонструвала, як легко вивести багатомільйонну аудиторію з рівноваги та змусити витратити останні гроші на ліки, які можуть і не знадобитися. Для заспокоєння вже неконтрольованого народу влада розробила декілька заходів, які часом не просто дивують, а й наводять на думку про божевілля.
1 млрд грн - стільки уряд України має намір витратити на боротьбу з епідемією грипу. Причому на ці ж цілі вже надано 0,55 млрд. грн. Загальна сума становить близько 25% від торішнього обсягу продажів на українському ринку лікарських засобів і в 10 разів менше від суми, яку виділяв Конгрес США на боротьбу з пандемією. Виділити фінансування зобов'язали Нацбанк України. Але там відразу попередили, що таких грошей немає. Як немає грошей і на фінансування Євро-2012, на підготовку до якого банк повинен дати 9,8 млрд. грн. Згідно із прогнозом НБУ, його прибуток до кінця року становитиме близько 600 млн. грн. Тому де уряд має намір взяти 1 млрд. грн. - поки питання відкрите.
У свою чергу в НБУ з'явилась "оригінальна" пропозиція до вітчизняних банків, які самі відчувають дефіцит грошових ресурсів: видавати українським фармкомпаніям кредити, щоб вони змогли збільшити обсяги випуску ліків. При цьому центробанк пообіцяв рефінансувати такі позики. Але якщо банкіри і готові запропонувати фармацевтам кредити, то виробники ліків не мають наміру займати за ними чергу. Мало хто з них сьогодні може виконати умови, що пропонують банки (ставки вище 20%). Та й багатьом вистачає власних обігових коштів для розвитку, тому що бізнес досить рентабельний.
Ще однією ініціативою відзначилася Юлія Тимошенко, яка задумала створити державну аптечну мережу. За її задумом, такі аптеки мають відкритися у всіх державних лікарнях і продавати найбільш необхідні лікарські препарати. На розвиток подібної мережі, знову ж таки, потрібні чималі кошти, яких у бюджеті немає. А заяви прем'єр-міністра про те, що "на сьогоднішній день альтернативи вакцинації немає", з урахуванням того, що в Україні вакцини проти грипу не виробляють, наводять на думку, що вона підіграє світовим гігантам фармацевтики, які є ключовими виробниками вакцин проти грипу.
Взяти обсягом
Втім, українські фармацевти не тільки менш болісно переживають фінансову кризу, а й отримують непогані дивіденди. По-перше, скорочення поставок імпортних препаратів, які займали левову частку вітчизняного ринку, дозволило їм зміцнити свої позиції за рахунок виробництва генериків. По-друге, ліки користуються стабільним попитом навіть в умовах фінансової кризи. За рік їх вартість зросла на 35%. Однак і виробникам, і аптечним мережам вдалося зберегти звичну для себе рентабельність, яка для перших становить 38%, а для других - 27%.
Тим часом ці дивіденди - ніщо в порівнянні з доходами, які може принести українським фармацевтам паніка, викликана розмовами про епідемію грипу. Крім жаданого "Таміфлю", за один день з аптечних полиць змели такі препарати, як Аміксин, Амізон, Арбідол і Оксолінова мазь. За словами Юрія Черткова, директора Агентства медичного маркетингу (займається дослідженнями фармацевтичного ринку України), з небувалою швидкістю продалась вся продукція, що має приставку "-Колд" і "-флю", розкуповуються бальзами, зокрема бальзам Біттнер. Під гарячу руку переляканих покупців потрапила знеболювальна мефенамінова кислота, яка раніше місяцями залежувалася в аптеках, а також всілякі "цілющі" чаї.
Ситуація з медичними масками, які минулого тижня були в дефіциті і продавалися перекупниками по 8 грн. за штуку, зараз менш драматична. Їх активно шиють і реалізують за ціною 1,2-1,5 грн. Хоча, знову ж таки, знайти в аптеках маски як і раніше складно - їх розкуповують за лічені хвилини. З лікарськими препаратами справи складніші - вони за одну ніч не виробляються, хоча компанії, котрі їх випускають, вже кусають лікті через те, що не володіють великими потужностями.
В першу чергу це стосується компанії "Фармак" - виробника Амізону, другий в списку лідерів за обсягами продажів після швейцарського Таміфлю. Філя Жебрівська, гендиректор "Фармак", говорить, що підприємство перевиконало місячний план продажу препарату на 11%. Розмов про прибуток компанії, який збільшиться завдяки підвищеному попиту, у "Фармаку" уникають. Вважається, що противірусні препарати не відносяться до високоприбуткової групи ліків. Але в даному випадку компанія Філі Жебрівської компенсує дещо скромну ціну (близько 11 грн.) небувалими обсягами реалізації.
"ІнтерХім" не входить до списку лідерів українського ринку медпрепаратів, але в нинішній ситуації в нього є хороша можливість це виправити. Компанія виробляє "Аміксин IC", який належить до тієї ж фармакологічної групи, що й Амізон. Цей засіб використовується для профілактики і лікування грипу та респіраторних вірусних інфекцій. "За останні кілька днів ми забезпечили відвантаження цього препарату в обсязі тримісячної норми", - розповіла заступник генерального директора з маркетингу компанії "ІнтерХім" Ірина Гранатюк. За її словами, виробнича програма підприємства та сировинні ресурси були сплановані з урахуванням прогнозованої сезонної потреби в противірусних засобах. Однак зараз завод перейшов на екстрений режим: працює у три зміни сім днів на тиждень. Тут також мають намір "брати" ринок обсягом, без підвищення вартості. "Оптово-відпускна ціна підприємства не тільки не підвищувалася, а й була знижена. Станом на 23 жовтня вона становила 45 грн. за упаковку, з 30 жовтня - 39,6 грн.", - Стверджує Ірина Гранатюк.
Корпорація "Артеріум" випускає препарати Цефріаскон і Ампіцилін, які використовуються для лікування ускладнень, які виникли в результаті захворювання на грип. "Виробничі потужності компанії працюють в штатному режимі, але вжито відповідних заходів, котрі спрямовані на задоволення підвищеного попиту по низці антибактеріальних препаратів", - розповідають в "Артеріум".
Над активізацією виробничих процесів задумалися і у фармацевтичній фірмі "Дарниця". Компанія збільшила продажі Оксолінової мазі в 2,7 тис. разів. Раніше цей засіб не користувався великим попитом - за місяць реалізовувалося не більше тисячі тюбиків. Зараз він продається з динамікою 90 тис. тюбиків на добу. Навіть при відносно низькій ціні - 8 грн. за упаковку - "Дарниця" зірве великий куш за рахунок небувалих обсягів реалізації.
Компанія "Лубнифарм" вміє виробляти Оксолінову мазь не гірше за свого великого конкурента, хоч і не займалася цим більше семи років. Випуск препарату був зупинений через відсутність ключового компоненту - оксоліну. Але якщо вже незатребуваний раніше продукт зараз продається "на ура", чому б не згадати забуті рецепти і не налагодити старі контакти? Постачання оксоліну на "Лубнифарм" здійснюватиме харківський "Хімприбор".
Престиж посередництва
На доходах від реалізації "рідних" препаратів українські фармацевти вирішили не зупинятися. Минулого тижня губернатор Харківської області Арсен Аваков заявив, що підприємства підконтрольного йому регіону готові протягом двох тижнів налагодити виробництво Таміфлю або препаратів аналогічної дії. Подібні ідеї мали й інші гравців галузі. На думку Юрія Черткова, це малоймовірно, тому що ринок давно "сидить на імпортній голці". Люди все одно навіть зараз будуть купувати ліки тих марок, в яких впевнені і які їм будуть радити лікарі. А лікарі будуть радити імпортні марки", - говорить експерт. Таким чином, затратне виробництво аналогів популярних імпортних ліків економічно не виправдане для українських фармацевтів.
Крім того, дистриб'юторів зарубіжних препаратів та представників іноземних компаній в Україні така ідея навряд чи потішила б. "З моменту епідемії в країні продажі нашої компанії зросли більш ніж у два рази", - розповіли в компанії "Укрпрофмед", яка представляє в Україні продукцію німецької фірми Antiseptica, що виробляє бактерицидні та антисептичні препарати. Ці кошти використовуються для профілактики вірусних захворювань, і логічно, що ажіотаж навколо грипу підігрів попит на них. "Гіпотетично ми можемо припустити, що колись в Україні будуть вироблятись дезинфікуючі засоби, що за якістю не поступаються європейським. Але лише за умови, що українська компанія викупить у європейців їх технології", - зазначили в "Укрпрофмед".
Менше з приводу конкуренції з боку українських виробників переживає гендиректор (а за даними ЗМІ, і власник) компанії "Оптіма-фарм" Андрій Губський. Його фірма - ексклюзивний постачальник Таміфлю в Україну. У Швейцарії "Оптима-фарм" закуповує цей препарат за ціною 250 грн. за упаковку, але в деяких аптечних мережах він продається за 600 грн.
Аптеки ні до чого
У високих націнках звинувачують безпосередньо аптечні мережі, на адресу яких щодня лунають закиди в тому, що "латинська кухня" наживається на національному лихові. Але вони ревно відстоюють свою невинність і посилаються на те, що відпускні ціни в мережах повністю залежать від дистриб'юторів. "Ціни на один і той же препарат у десяти дистриб'юторів можуть значно відрізнятися. У нормальному режимі ми обираємо дистриб'ютора з мінімальною ціною. В умовах дефіциту - того, хто має препарат в наявності", - говорить Дмитро Климок, комерційний директор ТОВ "Віталюкс", що володіє мережею однойменних аптек. За його словами, якщо дистриб'ютори не знизять ціни, аптека не зможе зменшити вартість медикаментів до рівня річної давнини. В іншому випадку вона порушить законодавство, яке забороняє продавати товари нижче собівартості. Крім того, працювати в "жорсткий" збиток для себе ніхто не буде, говорить експерт.
Поки що, якщо розібратися, збитків зазнавати і не доводиться. Торгові точки мережі "Віталюкс" за кілька днів продали тримісячні запаси противірусних препаратів. У піковий день кількість чеків була в два-чотири рази більшою, ніж звичайно, визнають в компанії. У цілому, згідно з неофіційною статистикою, динаміка продажів українських аптек за тиждень зросла на 400-500%. Якщо вони і можуть отримати надприбутки, то тільки завдяки обсягам. Займатися самостійним підвищенням цін на препарати - не в їхніх інтересах, запевняє Юрій Чертков. За його словами, зараз в кожній аптеці чергує як мінімум один представник державних органів, таких як АМКУ і податкова інспекція, а також представники Кабміну. У зв'язку з цим власники аптечних мереж десять разів подумають перед тим, як самовільно змінити ціну.
А в цей час швейцарська компанія підрахувала, що до кінця року вона випустить ще 400 млн. доз Таміфлю на 1,7 млрд. євро і на третину перевищить власний план продажів антивірусних препаратів. Тільки одна Україна планує закупити такий обсяг вже найближчим часом. І неважливо, що препарат рекомендують вживати тільки при захворюванні на "свинячий" грип, а не для його профілактики, наслідки якої можуть бути такими трагічними, як у випадку захворювання.
Найбільші виробники лікарських препаратів у світі, які зароблять на епідемії грипу
GlaxoSmithKline plc
Займається розробкою і виробництвом інноваційних вакцин (проти ВІЛ, туберкульозу, малярії, грипу тощо), включаючи профілактичні та педіатричні вакцини. Зокрема, компанія є виробником вакцини проти "пташиного" грипу.
Roche
Один з провідних виробників біотехнологічних лікарських засобів у галузі онкології, вірусології, ревматології та трансплантології. Отримав особливу популярність у зв'язку з винаходом Таміфлю - препарату проти "пташиного" (і "свинячого") грипу.
Sanofi-Aventis
Займає лідируючі позиції в семи основних терапевтичних галузях, серед яких - виробництво вакцин. Спеціалізується на розробці вакцини від "свинячого" грипу.
Ranbaxy Laboratories
Виробляє широкий спектр антибактеріальних препаратів, нестероїдних протизапальних, серцево-судинних, антидіабетичних та ін. препаратів. У портфелі протизастудних препаратів відомі в Україні "Колдакт" і "Фарингосепт".
Bayer Schering Pharma
Займається дослідженнями, розробкою, виробництвом та реалізацією продуктів для профілактики, діагностики та лікування різних захворювань. У портфелі протизастудних препаратів найбільш відомий в Україні "Аспірин".
Novartis Interational AG
Займається створенням, розробкою та вивченням нових ліків, що застосовуються в онкології, імунології, ендокринології та багатьох інших галузях медицини. У портфелі протизастудних препаратів найбільш відомий в Україні "Терафлю".
Ірина Чернявська, Дарія Ісакова
За матеріалами:
Інвестгазета
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас