Кредит вичерпаний — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кредит вичерпаний

Казна та Політика
3139
Банківська криза в Україні почалася на кілька місяців раніше, ніж прогнозували експерти. Цьому сприяли несподівана втрата ліквідності одного з основних гравців міжбанківського ринку Промінвестбанку й втрата довіри вкладників, спровокована інформацією про крах найбільших світових кредитних установ. Банкіри сподіваються, що вихід з кризи намітиться на початку наступного року, але при цьому може відбутися банкрутство цілої низки схемних кредитних установ.
Криза досягла України
Світова фінансова криза повною мірою позначилася на українському ринку. Незважаючи на запевняння політиків у тому, що національна банківська система стабільна, ризик-менеджмент кредитних установ досконаліше західних фінансових інститутів, а світові проблеми на нас не впливають, багато банків опинилися на межі закриття. Клієнти банків стали масово вилучати депозити й закривати поточні рахунки, що різко знизило ліквідність всієї системи й створило передумови до жорсткості кризи на кілька місяців раніше, ніж очікували експерти.
Рейдерська атака на одну з найбільших установ - Промінвестбанк - стала запаленим ґнотом банківської порохової бочки. Як розповіли власники Промінвестбанку, після того як група компаній стала переконувати населення та клієнтів ПІБ у ненадійності установи, прагнучи змусити акціонерів дешевше продати банк, почала наростати недовіра до всіх банків. Втім, недовіра до системи зародилося ще до проблем з ПІБ.
Найбільш вразливі клієнти ринулися в банки після банкрутства американського Lehman Brothers, а після того як перед офісами та банкоматами ПІБ з'явилися черги, забрати достроково свої внески "з будь-якого банку" вирішила набагато більша кількість людей. За словами першого заступника голови НБУ Анатолія Шаповалова, у період з 1 до 15 жовтня населення вилучило з банків 6,2 млрд грн. Знайомий зі статистикою НБУ керівник одного з найбільших банків запевняє, що тільки з 3 до 11 жовтня депозити фізичних осіб і поточні рахунки корпоративних клієнтів банківської системи зменшилися на $3 млрд.
Рішення Нацбанку про виділення ПІБ рефінансування на 5 млрд грн стало причиною закриття на нього міжбанківських лімітів з боку всіх банків. "На ПІБ був зав'язаний весь міжбанк, він був одним зі стовпів безготівкового ринку. Ніхто не очікував того, що він здатний опинитися в кризовій ситуації, і коли з'явилося повідомлення про його рефінансування з боку регулятора, на ринку якийсь час був глибокий шок", - розповів радник голови правління Укргазбанку Олександр Охрименко. Після цього банки стали відмовлятися підтримувати "добовими" грішми й один одного.
За словами першого заступника голови правління "Дочірнього банку Ощадбанку Росії" Владислава Кравця, банки просто почали побоюватися за гроші своїх вкладників, що знаходяться на коррахунках партнерів. На ринку виникла "криза довіри". Навіть якщо міжбанківські ліміти не були закриті, банки різко обмежили їхній розмір. Банкіри розповідають, що великі установи, наприклад, скоротили кредитну стелю для колег з десятків мільйонів гривень до 1-5 млн грн.
Тверді заходи
Після тривалих консультацій з банкірами, представниками Кабміну та президентом 11 жовтня Нацбанк зважився на прийняття антикризової постанови №319. Введені цим документом обмеження на дострокове вилучення депозитів заморозили строкові вклади на невизначений період. Крім того, з 13 жовтня регулятор заборонив збільшувати кредитування, однак після дорікань представників великого бізнесу правління НБУ вирішило пом'якшити цю норму й дозволило кредитувати банкам "у встановленому порядку при наявності відповідних ресурсів".
При цьому валютні кредити обмежили тільки клієнтам, які мають валютний виторг. "Інших клієнтів дозволили кредитувати у валюті в рамках погашення, - уточнює начальник казначейства Укрсоцбанку Фелікс Інденбаум. - Якщо на клієнта був ліміт, в його рамках можна видавати валюту, але нову позику не видавати".
У Нацбанку говорять, що до твердих обмежень їх підштовхнули необдумані дії банків. "Не потрібно було 'грати' із закриттям лімітів на банкомати, не даючи можливості одержати гроші за картами чужих банків і провокувати чутки про банкрутство колег, - заявило джерело в правлінні НБУ.- Несумлінну конкуренцію потрібно карати".
Прийняття постанови №319 дозволило регулятору зупинити паніку населення та підприємців, які знімали депозити, і зберегти пасивну базу банків. "Звичайно, якби документ не був прийнятий, то було б набагато гірше, - вважає Олександр Охрименко. - Але його потрібно було прийняти раніше, поки не наступили необоротні наслідки". Такими наслідками банкіри називають зниження рейтингів України міжнародними рейтинговими агентствами S&P, Moody's й Fitch. Експерти стверджують, що це зробить практично неможливими зовнішні залучення, вартість яких може перевищити 20%.
Банкіри розуміють, що нові тверді правила не дозволять їм забезпечити зростання кредитування й підтримку економіки. "Всі тепер будуть ще більш виважено ставитися до кредитування, до інвестиційних проектів, - говорить голова правління Трансбанку Олександр Адлер. - Будуть знижені обсяги кредитування тих секторів, які були перегріті, таких як будівництво".
Експерти відзначають, що зараз більшість банків кредитує тільки в межах погашення. Навіть банки з іноземним капіталом, що мають дешевий закордонний ресурс і підвищену ліквідність, у нинішній ситуації не справляються з потоком клієнтів і відмовляють більшості з них. "Навіть якщо є гроші, ми не знаємо, кому їх давати, тому що переоцінюються ризики позичальників, і навіть надійний раніше клієнт виявляється 'складним', - говорить Олександр Охрименко. - Зараз кредитують на короткий термін торговельні мережі. Вони готові брати навіть під високі відсотки з розрахунком на продаж товару перед Новим роком й одержанням прибутку. А що буде наступного року - ніхто не знає".
Криза поза банками
Банкіри вважають, що зараз складна криза очікує на всю економіку України. Глава ради НБУ Петро Порошенко підкреслює, що банківська система завжди раніше за інших секторів зіштовхується з кризовими явищами. Учасники ринку починають фіксувати падіння темпів виробництва в різних секторах економіки, де вже відбуваються скорочення співробітників.
Банкіри вважають, що в результаті кризи з ринку піде кілька банків. "Адже лімітів поки ніхто особливо не відкриває, - говорить перший заступник голови правління 'Дочірнього банку Ощадбанку Росії' Владислав Кравець. - Повинен пройти якийсь час, щоб зрозуміти, хто виграв, а хто програв. А якщо виграв, то в якому стані. Збанкрутують банки, які займалися не банкингом, а 'схемотехнікою'.
Система не втратить нічого від їхнього виходу. А великі установи НБУ буде рятувати". Втім, на рефінансування навіть декількох великих кредитних установ у НБУ може не вистачити золотовалютних резервів (див. діаграму). Тому що сам регулятор не втомлюється підкреслювати, що його основне завдання - підтримка стабільності національної грошової одиниці. "З накопичених $37 млрд резервів у живих грошах тільки певна кількість, що йде на міжбанк для підтримки курсу валюти, - підкреслює Владислав Кравець. - А отут ще потрібно рефінансувати. Грошей-то на всіх не вистачить, адже банки залучали великі суми".
Тому банкіри переконані, що з кінця цього року до середини наступного пройде хвиля злиттів і поглинань дрібних і великих установ з боку закордонних банків, що зберегли ліквідність. "За підсумками року всі підіб'ють баланси, і я не виключаю, що в багатьох будуть падіння прибутку, тому акціонери переглянуть стратегії й будуть ухвалювати рішення щодо продажі бізнесу", - говорить Олександр Охрименко. "Відбудеться перерозподіл банківського ринку, і частина банків буде куплена за безцінь, - вважає Владислав Кравець. - Сьогодні ходять іноземні інвестори й пропонують 0,75 капіталу проти вчорашніх 4-6 капіталів".
Динаміка коштів, виданих НБУ банкам і тимчасово вилучених із системи в жовтні 2008 року
Джерело: НБУ
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас