Україна відкрила інформацію про комісійні Газпрому


Україна відкрила інформацію про комісійні Газпрому

Україна вирішила розкрити те, що багато років приховував Газпром, - його комісію від перепродажу туркменського газу трейдеру Rosukrenergo.

Мінпаливенерго України пояснило, як склалася ціна імпортного газу для країни на 2008 рік. ($179,5 за 1000 куб. м). Близько $140 з них - середня закупівельна ціна, $2,8 - комісія Газпром експорту на перепродажі газу трейдеру Rosukrenergo (RUE), решта $36,7 - витрати RUE на транспортування газу територією Росії, Казахстану та Узбекистану до українського кордону (усереднена довжина маршруту - 2360 км).

Структура ціни розкрита, щоб протистояти "політичним силам", що розгорнули кампанію проти її підвищення, пояснили в Мінпаливенерго.

Комісія Газпром експорту у відкритих джерелах не розкривалася. Український чиновник сказав, що вона порахована за контрактом з НАК Нафтогаз України за 2004 - порядку 2% від закупівельної ціни. А комісію RUE окремо не виділяли, вона включена у витрати на транспорт.

Поки прозора тільки закупівельна ціна туркменського газу - $130 за 1000 куб. м у першому півріччі 2008 і $150 - у другому (у середньому $140). У частині транспорту визначена лише ставка транзиту територією Росії - $1,7. Немає ясності із ціною і транзитом у Казахстані та Узбекистані.

Зараз Казахстан продає Газпрому газ по $165, Узбекистан - по $100, обидві країни заявляли, що хочуть підняти ціну. За підсумками 2007 р. витрати на транспорт повинні скласти в RUE $27-28 за 1000 куб. м на 100 км, а чистий прибуток від українських поставок - порядку $2 на кожні 1000 куб. м, говорить Батогов.

Нагадаємо, що Україна імпортує в основному газ із Туркменії, Узбекистану і Казахстану. Сировина минає трьох посередників: на кордонах країн-експортерів газ купує Газпром експорт і, залишаючи собі комісію, відразу перепродує його швейцарському трейдеру Rosukrenergo (50% - у Газпрому, 50% - в українських бізнесменів Дмитра Фірташа та Івана Фурсіна). Той потім транспортує газ до російсько-українського кордону і перепродує його УкрГаз-Енерго (СП трейдера з Нафтогазом України).

В 2008 Україна купить в Rosukrenergo 62 млрд куб. м газу.

Раніше німецька компанія E.On, що є найбільшим міноритарієм Газпрому, запропонувала відмовитися від експорту російського газу через посередників, створених при участі Газпрому.

Уряд України підтримує можливий перехід на прямі відносини між Газпромом і НАК Нафтогаз України.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua