6502
Міліція більше не з народом?
— Кримінал
Процес проти екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, серед інших проблем сучасної України, продемонстрував нерадісну тенденцію - країна плавно перетворюється на поліцейську державу. Після майданних гасел "міліція з народом" і 5-річного перебування при владі лідерів Помаранчевої революції вітчизняні правоохоронні органи так і не були належним чином реформовані. В результаті, Тимошенко та її прихильники зіткнулися з тією проблемою, у створенні якої БЮТ брав безпосередню участь.
Кого береже наша міліція?
Опальна екс-прем'єр-міністр України не перестає повторювати: міліція в нашій країні грає роль репресивного органу влади. Соратники Тимошенко в свою чергу скаржаться на переслідування з боку МВС. Так, народний депутат з фракції "БЮТ-Батьківщина" Юрій Одарченко сказав, що міліція залякує прихильників Тимошенко судом. "Вони підходять разом з працівниками зовнішнього стеження МВС до представників обласних організацій партії "Батьківщина", знімають їх на камеру, запитують, звідки і навіщо ти приїхав, де працюєш", - повідомив депутат журналістам. "Всі ці дії міліції спрямовані на те, щоб залякати людей і зробити так, щоб інші сюди не могли приїжджати", - резюмував Одарченко. І справді, відносини міліції та протестувальників далекі від ідеальних. Більше того, у самої Тимошенко та її адвокатів відносини з підрозділом МВС, що охороняє суд, теж не склалися. Так, наприкінці липня між бійцями спецпідрозділу "Грифон" і народними депутатами, які прийшли підтримати Тимошенко, відбулося кілька сутичок підряд. Доходило до смішного: деякі з нардепів навіть викликали міліцію для того, щоб та "втихомирила" бійців "Грифона".
Опозиція вже не раз заявляла про тиск міліції. І це при тому, що президент України Віктор Янукович попередив главу міністерства внутрішніх справ Анатолія Могильова: міліція повинна бути безстороння. "Ваша справа - забезпечувати правопорядок, і ні в якому разі не виступати на боці тієї чи іншої політичної сили", - сказав Янукович на зустрічі з головним міліціонером. Президент підкреслив, що це питання стає нагальним у зв'язку з наближенням виборчої кампанії, коли правоохоронців "намагатимуться втягувати в політику". У свою чергу Могильов доповів, що вже попередив своїх підлеглих про неупередженість і нагадав їм, що "порушники мають відповідати перед законом, незалежно від своєї партійної приналежності". Але чи можна очікувати неупередженості від того відомства, яке нинішньою владою обласкане донезмоги?
Бюджет України на 2011 рік передбачав фінансування МВС в розмірі 13,8 млрд гривень. Але й цього можновладцям здалося мало. У другій декаді червня президент підписує закон, згідно з яким фінансування української міліції збільшується ще на 287 мільйонів гривень. В МВС намагаються виправдовуватися: мовляв, скасований президентом техогляд забрав з бюджету відомства близько півмільярда гривень. Однак це не позбавляє владу від критики з боку опозиції, яка впевнена: таким чином Янукович купує лояльність силовиків. Особливе занепокоєння опозиції викликає той факт, що міліція відкрито, можна навіть сказати демонстративно, готується протистояти народним заворушенням. Це помічають і сторонні спостерігачі. Як відзначає радіо "Свобода", в "Беркуті" щотижня відбуваються тренування з дій під час масових акцій. Бійці спецпідрозділу вчаться зупиняти вуличні заворушення. Керівництво МВС каже, що таким чином їхні підлеглі готуються до проведення Євро-2012. Однак подібні тренування проводяться не лише в тих містах, де проходитиме футбольний чемпіонат. Наприклад, у Луганській області міліціонери публічно вправляються у вмінні розганяти натовп за допомогу кийків. В Ужгороді теж проходять подібні навчання. "Не вірте, що це підготовка до чемпіонату з футболу. Квитки купують за великі гроші, за вибірковим принципом, тому організованих груп фанатів і заворушень не буде. Це лише прикриття, тому що і суспільство, і влада сьогодні бачать, як ростуть протестні настрої. Але немає кому їх очолити. Інакше б уже відбувся і третій Майдан, і четвертий, і п'ятий", - говорить народний депутат-"нашоукраїнець" Геннадій Москаль.
Міліцейський бумеранг
Крім усього іншого, спостерігачів від опозиції насторожує той факт, що за останній час МВС істотно розширило свою сферу впливу. Так, в інтерв'ю "Коментарям" народний депутат з фракції "БЮТ-Батьківщина" Роман Забзалюк, відзначає, що крім "Беркута" в структурі МВС перебуває 13 спецпідрозділів. "Взагалі, МВС перетягнула на себе чимало функцій, які, відповідно до Конституції, повинні виконувати Збройні сили України, СБУ, Державна служба охорони та інші формування силових структур. Як приклад Забзалюк назводить: підрозділи гірського спецназу та розвідки "Тінь" і "Лаванда", підрозділ бойових плавців "Скат", антитерористичний підрозділ "Омега", підрозділ з охорони АЕС "Скорпіон". "Мені здається, що така кількість... формувань необхідна владі для того, щоб здійснювати каральні функції і, в разі чого, перетворити таких спецправоохоронів в ефективну репресивну машину", - резюмує Забзалюк. Однак при цьому він забуває згадати, що в подібному стані справ винна і його політсила.
В МВС є кому боротися з демонстрантами. Крім "Беркута", який на сьогоднішній день є маленькою армією (на озброєнні цього підрозділу є навіть бронетехніка), є такі підрозділи, як "Барс", "Тигр", "Гепард" і "Ягуар". Примітно, що в довідниках завданням даних підрозділів вказується "забезпечення порядку серед протестуючих студентів, футбольних хуліганів та учасників масових заходів". "Барс", "Гепард" і "Ягуар" були створені в 1994 році. Лише "Тигр" створили десять років по тому - в травні 2004 року. Та й інші спецнази Внутрішніх військ МВС ("Тінь", "Лаванда", "Скат") були створені переважно в 90-х. Таким чином, надзвичайний "перекіс" серед силовиків був у наявності вже до початку Помаранчевої революції, лідери якої дорікали тодішньому президенту Леоніду Кучмі в тому, що той створює в Україні авторитарну державу.
Одним з яскравих штрихів, що характеризують "революціонерів" у владі, стало зведення паркану, що перегороджує доступ до Адміністрації президента. "Демократи" на словах і на ділі виявилися ще більшими обмежувачами цивільних свобод (свободи переміщення зокрема), ніж "диктатор" Кучма. "Спецназ МВС", агресії якого побоювалися на революційному Майдані Незалежності, не був ні розформований, ні перепідпорядкований тим структурам, які мають боротися з диверсантами і тероризмом (СБУ та армія), а продовжив своє існування в складі міліцейського відомства. "Ми вже згадували про спецбатальйон судової міліції "Грифон". Було цікаво спостерігати за еволюцією цього підрозділу. Спочатку створили окремий взвод, пізніше - роту. Поступово підрозділ модернізувався, охоплюючи щоразу все ширше коло завдань", - помічає Забзалюк. Пікантна подробиця - положення про спецпідрозділ "Грифон" було затверджено лише 13 листопада 2003 року. Таким чином, розширення сфери діяльності "Грифона", так само як і збільшення його чисельності могло бути зупинено лідерами Майдану. Однак цього не сталося. Навпаки, за 5 років перебування "лідерів революції" при владі даний спецпідрозділ тільки зміцнив свої позиції.
Цікаво, що вперше бюджет МВС перевищив бюджет армії саме при президенті Ющенку і прем'єр-міністрі Тимошенко: у бюджеті на 2009 рік фінансування міліції перевищило фінансування Збройних сил трохи менше ніж на один мільярд. МВС виділили 8,366 мільярда гривень, а МОУ - 7,429 мільярда. У той же час, в останньому бюджеті, прийнятому при президенті Кучмі, на армію відводилося 5,424 мільярда гривень, а на міліцію 2,887 мільярда. Звичайно, бюджет міліції при президенті Януковичі все ж непорівнянний з бюджетом МВС в останні роки правління Ющенка і Тимошенко. Але сама "традиція" віддавати перевагу міліції перед армією почалася саме тоді.
Прийшовши до влади, Ющенко і Тимошенко отримали унікальний шанс реформувати українських силовиків. Але цього так і не сталося. В результаті, навіть влада визнає - в української міліції серйозні проблеми. Але навряд чи щось буде змінюватися. Адже тактику поведінки політиків з "силовиками" досі можна висловити простими словами Миколи Левченка, сказаними німецькому режисеру Якобу Пройссу: "Коли ти перебуваєш в опозиції до української влади, більше треба побоюватися правоохоронних органів. Тому що у вас (в Європі - ред.) правоохоронні органи захищають і владу, і опозицію, а у нас правоохоронні органи захищають тільки ту політичну силу, яка перебуває при владі". Тимошенко вже була в СІЗО при Кучмі, але висновків для себе не зробила. Чи зробить висновок нинішня влада? Не варто забувати, що там теж вистачає людей, які потрапили свого часу під міліцейський прес - можна згадати того ж віце-прем'єр-міністра Бориса Колесникова.
Рейтинги Партії регіонів зараз далеко не найкращі. Тож замислюватися про безпеку, а значить, зменшувати силу МВС, збільшувати незалежність судів від влади і створювати систему стримувань і противаг "регіоналам" варто сьогодні. Інакше хто застрахує їх від повторення долі Тимошенко завтра?..
Борис Рудь
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною