11894
Ось і лопнули мильні бульбашки
— Валюта
Корекція надмірно високо злетілих цін на енергоносії та дорогоцінні метали, а також котирувань євро, явно назріла. Питання лише в тому, чому падіння сталося саме зараз і чому воно виявилося настільки потужним.
Досить кинути побіжний погляд на графіки курсу євро і котирувань найважливіших сировинних товарів, щоб побачити: приблизно з лютого стійке зростання біржових курсів на світовому ринку стало переходити в стадію явних перебільшень. Саме тоді спекулянти почали активно скуповувати нафтові контракти: в обстановці "арабської весни" вони цілеспрямовано грали на страхах перед перебоями в енергопостачання з країн Північної Африки і Близького Сходу.
Страхи перед "арабською весною" та інфляцією
Одночасно на ринку дорогоцінних металів все наполегливіше мусувалася тема загрози знецінення долара в умовах триваючої в США політики закачування в економіку вкрай дешевих грошей. Тому всі нові рекорди стали встановлювати ціни на золото і різко пішли вгору котирування срібла. Втім, від дійсних або штучно роздмухувані інфляційних очікувань виграли практично і всі інші сировинні товари, в тому числі аграрні: спекулянти бадьоро конвертували одержувані на вкрай вигідних умовах доларові кредити в будь-які реальні матеріальні цінності крім нерухомості, яка через недавню кризу як і раніше не в моді.
Зростанню цін на сировинних ринках дуже сприяло також зниження курсу американської грошової одиниці, адже чим дешевше долар, тим дорожче коштує продаваний за цю валюту біржовий товар, будь то нафта, мідь або кукурудза. А долар дешевшав як через загрози інфляції, так і через перспективи росту відсоткових ставок у єврозоні. Після того, як глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Жан-Клод Тріше в перших числах березня заговорив про жорсткість кредитної політики, а на початку квітня приступив до справи, євро тяжчав буквально на очах. Гроші міжнародних інвесторів завжди перетікають туди, де їх можна розмістити під більш високий відсоток.
Тріше зіпсував гру спекулянтам
Зміцнення євро різко прискорилося після того, як глава Федеральної резервної системи США (ФРС) Бен Бернанке в кінці квітня недвозначно дав зрозуміти, що найближчим часом не буде прикладом ЄЦБ і підвищувати ставки не стане. У цій ситуації спекулянти почали рухати євро в бік знакової позначки в 1,50 долара США, подолання якої обіцяло подальший серйозний прибуток. Однак у четвер 5 травня президент ЄЦБ розчарував очікування тих, хто грав на підвищення, натякнувши, що в червні на чергове збільшення ставки чекати не варто.
Досить імовірно, що Тріше свідомо прагнув зіпсувати гру спекулянтам, адже в надто високому курсі своєї валюти країни єврозони не зацікавлені, особливо в нинішніх умовах. Здається, однак, що досягнутий ефект в кінцевому рахунку перевершив всі очікування президента ЄЦБ. Євро, що був у першій половині 5 травня на рівні 1,49, після заяв голови Центробанку за лічені хвилини впав приблизно до 1,47, а 6 травня в якийсь момент навіть упав нижче позначки 1,45. От ця майже панічна втеча численних гравців, що прорахувалися, зі штучно роздутого євро і стала сигналом для повального фіксування прибутку на сировинних ринках. Тим більше що швидке здорожчання автоматично вело до зниження нафтових та інших котирувань.
Що буде, коли закінчиться епоха дешевих грошей?
До того ж "масла у вогонь" підлив один з керівників ФРС, який у четвер ввечері публічно висловився за те, щоб почати підвищувати ставки в США вже до кінця нинішнього року. Учасників ринку, більшість з яких після висловлювань Бена Бернанке вважала, що жорсткість кредитної політики розпочнеться в Америці не раніше середини 2012 року, така заява не могла не насторожити. Адже її можна трактувати як ознаку того, що період наддешевих кредитних коштів починає-таки добігати кінця.
Отже, тимчасова бездіяльність Європейського центрального банку і знову виниклі в США страхи перед подорожчанням кредитів змусили загралися міжнародних інвесторів і спекулянтів в поспіху закривати великі позиції одночасно як на валютному, так і на сировинному ринках. Цим багато в чому і пояснюється міць події падіння. У результаті лопнули ті мильні бульбашки, які виникли в останні два-три місяці.
Сама по собі справа це для бірж дуже здорова: багато серйозних інвесторів тепер отримують можливість сісти в той поїзд, який мало не поїхав без них. Якщо, звичайно, вони виходять з того, що квітневі, березневі, лютневі котирування, до яких ми тепер повернулися на різних біржах, були фундаментально виправданими. Однак при більш уважному погляді на графіки курсу євро і котирувань найважливіших сировинних товарів закрадається підозра, що корінна проблема валютного, нафтового або, скажімо, зернового ринків може полягати не в бульбашках, а у великих бульбашках.
Андрій Гурков
За матеріалами: bfm.ru
Поділитися новиною