2962
Чому повені в Бразилії та Австралії вигідні для України
— Казна та Політика
Нинішній рік почався з двох потопів на одній планеті. У грудні зливи викликали найсильнішу за останні півстоліття повінь. Жертвами повені вже стали понад 70 людей. Потім катаклізми почалися в Бразилії. Тут потоки води в результаті тропічних злив перетворилися на потужні селі - тонни бруду змили з лиця землі цілі квартали міст. У числі жертв - майже тисяча осіб.
Стихія майже одночасно вдарила по двом країнам, які є одними з найбільших постачальників різної сировини - від залізної руди до пшениці. Результат для світової економіки плачевний: ціни на продовольство і мінеральні ресурси поповзли вгору. Україна, однак, від цього тільки виграє.
Гроші на нещастя
В Австралії в зоні затоплення опинилися 22 міста і понад 200 тис. людей, під водою опинилася площа, що дорівнює по території розмірам Франції та Німеччини разом узятим. У скільки обійдеться "французько-німецький" потоп цій державі, вже підрахували. Варвік МакКіббн, голова ради директорів Резервного банку Австралії, заявив, що в нинішньому році Австралія втратить до 1% свого ВВП, або $13 млрд. Представники бізнесу не такі песимістичні. Вони оцінюють потенційні втрати в 0,2-0,5% ВВП.
Втім, за рівнем води на вулицях Брісбена, одного з найбільших міст цієї держави, уважно стежать не тільки австралійські економісти. Не меншу настороженість ситуація в Австралії (а також у Бразилії, масштаби гуманітарної катастрофи в якій навіть більші) викликає у економістів і Китаю, і Росії, і США.
Світ хвилюють ключові ризики, які несуть повені в Австралії та Бразилії. Перш за все, це продовольча безпека. Обидві країни - найбільші експортери сільськогосподарської продукції. Бразилія - цукру й кукурудзи, Австралія - пшениці й цукру. І основним сільськогосподарським регіоном останньої, приміром, є якраз затоплений штат Квінсленд. Повені завдали сильного удару по урожаю у двох державах, в результаті ціни на низку сільськогосподарських культур на світовому ринку знову поповзли вгору.
Те, що погано для світу, Україні могло би бути на руку, адже наша країна - один з ключових експортерів зернових. Правда, зараз отримати вигоду з підвищення цін на зернові у світі український бізнес не зможе. "Через введення квот на експорт зерна вплив світових тенденцій на український ринок зараз практично не відчувається, адже можливості експортувати зерно на світовий ринок українські компанії зараз не мають", - пояснює Дмитро Ушенко, аналітик BG Capital.
Втім, наслідки від повеней в Австралії і Бразилії нашої країни все-таки торкнуться - правда, через інший механізм. Так, Австралія є одним з ключових постачальників коксівного вугілля на світовий ринок. Але 90% вугілля в цій країні видобувається в Квінсленді. У результаті, найбільший в світі гірничодобувний концерн BHPBilliton заявив, що в минулому кварталі виробництво вугілля в цьому регіоні впало на 30%, і компанія не зможе відновити колишні обсяги видобутку раніше ніж через півроку. У цілому, згідно з даними Австралійського бюро економіки сільського господарства та ресурсів, до березня поточного року експорт вугілля скоротиться на 16,5 млн. тонн. Це вже призвело до зростання цін на коксівне вугілля до $300 за тонну, і в майбутньому, за прогнозами, можуть досягти $500.
Євген Дубогриз, аналітик BG Capital, впевнений, що для України ця світова проблема може обернутися вигодою. По-перше, каже він, зростання цін на коксівне вугілля і відповідно на кокс дозволяє українським експортерам коксу, в першу чергу групі "Донецьксталь" збільшувати доходи і рентабельність.
"За перші три тижні січня експортні контрактні ціни на український кокс зросли з $420 до $475 за тонну, і, цілком можливо, перевалять за $500 за тонну при незмінній собівартості видобутку вугілля та виробництва коксу", - говорить Дубогриз. По-друге, подорожчання сировини дозволяє металургам збільшувати ціни на готову продукцію - знову-таки, при незмінній собівартості виробництва всередині України.
Більше того, очікуване скорочення виробництва сталі в Південно-Східній Азії (внаслідок нестачі сировини) може дати можливість українським металургам збільшити поставки продукції на ринки Південно-Східної Азії. Нарешті, повінь в Австралії стала каталізатором зростання цін на акції вітчизняних вугільних і коксових компаній - Ясинівського та Авдіївського КХЗ, Sadovaya Group, ШУ "Покровське" і "Комсомолець Донбасу", чиї папери протягом січня зросли в ціні на 25-55%, істотно випередивши динаміку фондових індексів.
Дарія Рябкова
За матеріалами: Інвестгазета
Поділитися новиною