Від Коломойського - Азарову. З бензиновим привітом — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Від Коломойського - Азарову. З бензиновим привітом

Енергетика
13559
Вже більше десяти днів Сумська область перебуває в справжній бензиновій блокаді. В'їжджаючи в регіон, наприклад, по столичній трасі, до самого обласного центру практично неможливо заправити машину. Та і в самій області не працює майже половина АЗС. А на тих заправках, де бензином і соляркою ще торгують - великі черги. Люди запасаються паливом по повній. І з запасом. У п'яти районах області дуже є проблеми зі збиранням урожаю.
Історія "бензинової" кризи на Сумщині почалася 17 липня. Тоді компанії "Авіас" і "Альфа-Нафта" (багато експертів їх називають однією фірмою через спільного власника) закрили свої АЗС. Вірніше, перестали продавати бензин і дизпаливо за готівку. Що одне і те ж, якщо говорити про простих сумчан, які за безготівку заправитися не можуть.
"Сумська мережа компанії "Альфа-Нафта", яка з кінця 2008 року контролюється групою "Приват", завжди була монополістом в регіоні. В компанії 53 АЗС з 120 в області, а за обсягами продажів це співвідношення набагато вище на користь даної мережі", - розповів proUA Сергій Куюн, директор консалтингової компанії А-95.
Самі "приватівці" запевняють, що пішли на такий крок через відсутність печаток і документів, які у них забрали податківців під час перевірки. Крім того підвищена увага фіскалів відлякує постачальників: бояться арешту рахунків покупця, тобто, що за постачання ніхто не заплатить.
Правда, джерела в сумській ОДА стверджують, що головна вимога "страйкарів" - закрити кримінальну справу щодо ухилення від сплати податків. Саме в рамках його розслідування зараз податківці і "шерстять" бензинових бізнесменів.
В сумській же податковій підтвердили, що їхні фахівці взяли проби палива на 6-ти АЗС "Альфа-Нафти" і опечатали паливні резервуари. Правда, чому закрилися інші заправки - можна лише здогадуватися.
"Це була планова перевірка. Під час якої наші оперативники встановили факти умисного ухилення від сплати податків. Всі ці 53 АЗС цього року заплатили 200 гривень прибутку. Та ж ситуація з ПДВ, який осідає в їхніх кишенях", - розповіла Наталія Шаповал, старша уповноважена штабу податкової міліції ДПА в Сумській області. "Сьогодні у кримінальній справі проходить 3,7 млн гривень ПДВ. Це те, що ми змогли поглянути по контрагентах. І коли почали перевіряти, побачили там ланцюг з посередників, які розкидані по всій Україні. З фіктивними фірмами. І ось по цих фірмах і порушена кримінальна справа по статті "фіктивне підприємництво".
В місцевій Податковій запевняють, що печатку і частину документів уже повернули. Але бензину більше не стало - АЗС як і раніше не працюють. Не подіяли і домовленості обласної адміністрації, яка тепер виношує плани закупівлі власних "пересувних" заправок.
В принципі, створення регіональної бензинової кризи для "приватівців" звична справа. У лютому 2008 року підконтрольна їм мережа АЗС "Укрнафти" на день припинила працювати. Залишивши Дніпропетровськ і Запоріжжя без бензину. Тоді офіційно компанія просила змінити тендерне законодавство. Експерти ж говорили про проблеми із завантаженням нафтою Кременчуцького НПЗ.
Правда, поки жодної заяви з приводу подій на Сумщині не було. Ні від уряду, ні від профільного міністерства. Немає ніякої кризи в країні. Живемо краще і веселіше.
Можливо, така "короткозорість" київської влади має пояснення. За інформацією, останній місяць в Сумській області йшла перевірка нафтогазового комплексу, до якої були залучені фахівці податкової, СБУ і прокуратури. Зокрема, досліджувалися незаконні свердловини і нелегальний відбір палива з нафтопроводів в Ахтирському і Роменському районах. Схоже, саме в результаті цієї роботи у поле зору силовиків потрапили і декілька АЗС. Адже такий бізнес на тому ж газовому конденсаті дуже прибуткова справа. І дуже багато бажаючих нею займатися. Як на місцевому рівні, так і на столичному. І не через бюджет.
"За нашими оцінками, якщо до поглинання " Альфа-Нафти" (мережа заправок ANP-proUA) "Приват" абсолютно домінував на ринку чотирьох областей (Дніпропетровськ, Запоріжжя, Черкаси, Рівне), то згодом - вже в 11 регіонах - Волинь, Львів, Чернівці, Житомир, Хмельницький, Чернігів, Суми, Херсон. А це вже більше 30% ринку країни. Теоретично, кожен з цих регіонів може пережити сумський сценарій", - говорить Сергій Куюн.
"Можливо, претензії Податкової мають підстави. Але дуже цікаво виглядає, що серйозніші справи цієї бізнес-групи на ринку поки не цікавлять ні податківців, ні уряд", - сказав Леонід Косянчук, президент асоціації "об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України".
"Поки не виправлена ситуація з купівлею задешево нафти на аукціонах, демпінгу в роздрібній мережі, ситуація з "Приватом" в Сумській області нагадує випадок, коли людину, яка скоїла ДТП, оштрафували за проїзд на червоне світло".
І додамо, штраф був узятий настільки дивним способом, що його на собі відчули всі інші перехожі.
Юрій Школяренко
За матеріалами:
Proua.com
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас