0 800 307 555
0 800 307 555

Корейський півострів намагається добити світовий ринок

1976
Схоже, що світові ринки заблукали в лабіринті невдач. І не можуть вибратися звідти вже місяць. Ледве вдихнувши чистого повітря після виверження вулкана Ейяфьятлайокудль, біржові показники ще болісніше відреагували на новині з Євросоюзу про поширення кризи. Масла у вогонь тепер підлив ще і азіатський регіон.
Вкотре відносини між Південною і Північною Кореєю загострилися до краю. Цього разу приводом стало оприлюднення результатів розслідування міжнародної комісії у справі про потоплення південнокорейського корвета "Cheonan" 26 березня. Відповідальність за НП експерти поклали на підводний човен, що належить КНДР, заявивши, що на дні затонулого корабля був виявлений фрагмент торпеди з серійним номером, виконаним тим шрифтом, яким зазвичай користуються північнокорейські збройні сили. Ще одним доказом є ідентичний для озброєння КНДР склад вибухівки. Нагадаємо, що в результаті березневої трагедії врятуватися вдалося 58 членам екіпажу, 48 осіб вважаються загиблими.
Далі - більше. Президент Південної Кореї Лі Мін Бак відразу після оголошення звинувачень заявив, що північнокорейська атака не залишиться без відповіді. На початку нинішнього тижня він перерахував конкретні санкції, які будуть введені стосовно КНДР: жителям Південної Кореї віднині заборонено їздити до сусідів, доки останні не вибачаться за скоєне; північнокорейським суднам заборонено входити в територіальні води Республіки Корея. Окрім цього між державами заморожені всі види економічних відносин, що може завдати і так слабкому Пхеньяну непоправної шкоди.
Крім того Сеул має намір деморалізувати ворога за допомогою психологічних методів. Південнокорейське керівництво повідомило про установку гучномовців у центральній частині демілітаризованої зони для вербального тиску на північнокорейських прикордонників. Також на кордоні може бути обладнано більше десятка електронних екранів з пропагандистською інформацією. Ще в планах сеульської влади - поширення провокаційних листівок на території КНДР з неба.
Сеул повернувся до практики гучномовців
Природно, Північна Корея не змогла спокійно слухати гарячі промови сусіда. Заперечуючи власну провину в березневій катастрофі, Пхеньян охарактеризував підсумки розслідування як "сфабриковані". А беззмінний лідер тепер уже ядерної держави Кім Чен Ір віддав наказ північнокорейським збройним силам перейти в режим повної бойової готовності. І тепер загрожує ближньому своєму військовою агресією, про що сьогодні вранці повідомило південнокорейське агентство "Yonhap" із посиланням на власні джерела. Через декілька годин глава КНДР виступив з офіційною заявою, в якій підкреслив, що війну доведеться почати, але лише в тому випадку, якщо Південна Корея нападе першою.
На даний момент північна сторона вимагає прибрати встановлені гучномовці, від яких обидві держави відмовилися ще шість років тому. "Якщо вимога не буде виконана і встановлюватимуться нові засоби психологічної дії, ми завдамо точкового удару для їх ліквідації", - попереджає командування Корейської народної армії і загрожує, що відкриє прицільний вогонь по апаратурі. При цьому влада Південної частини півострова у відповідь на жорсткі заяви Півночі також продемонструвала свою готовність до війни. КНДР в черговий раз отримала статус "головного противника" Південної Кореї.
В цілях підвищення обороноздатності Південь приступив до масового виробництва торпед "Червона акула" - нові бойові снаряди призначені для знищення підводних човнів ворога. "Ми завжди толерантно ставилися до їх грубої поведінки, тому що у нас завжди було справжнє прагнення до миру на Корейському півострові. Але тепер все змінилося", - повідомив Лі Мін Бак. За його словами, Сеул готовий використовувати право на самооборону.
"Ситуація дуже складна. Вона відображає загальну неврегульованість обстановки, тому що після завершення корейської війни в 1953 році так і не був підписаний мирний договір. На даний момент немає чіткого розділення водних просторів у Жовтому морі між Північною і Південною Кореєю. Все це створює сприятливу обстановку для різного роду криз на зразок тієї, яка розвивається в даний час. Перш ніж давати відповідь на запитання "Навіщо Північній Кореї знадобилося топити південнокорейський корабель?", необхідно прояснити ситуацію. Де був цей корабель потоплений? Чи був він потоплений в тій зоні, яку мешканці півночі вважають своєю, або ж це сталося в нейтральних водах? - аналізує керівник відділу роззброєння і врегулювання конфліктів Інституту світової економіки і міжнародних відносин Олександр Пікаєв. - Крім того, комісія, яка розслідувала цей інцидент, була організована південнокорейською стороною. Хоча туди і увійшли міжнародні експерти, насправді комісію не можна вважати достовірно міжнародною. Інцидент необхідно розслідувати по лінії Ради безпеки ООН. І лише по роботі комісії подібного рівня можна робити висновки про те, що ж сталося, і думати про якусь відповідь".
Тим часом Сполучені Штати - основний союзник Південної Кореї - вже відреагував на події Корейського півострова. Вашингтон дав зрозуміти, що схвалює дії Сеула, і, судячи з заяви офіційного представника Білого Дому Роберта Гіббса, дружня країна може розраховувати на допомогу від американців. Президент Штатів Барак Обама доручив військовому керівництву країни спільно з південнокорейськими колегам скоординувати свої дії, щоб "забезпечити готовність і зупинити майбутню агресію" КНДР. Сьогодні на території Південної Кореї перебувають близько 28 тисяч американських військовослужбовців.
"Північна Корея повинна припинити свою агресивну і зухвалу поведінку. США готові підтримати обороноздатність Південної Кореї", - закликав Гіббс. На сьогоднішній день відомо про проведення спільних протичовнових навчань в басейні Жовтого моря, проте точної їх дати поки не повідомляли. Проте, упевнене експертне співтовариство, навряд чи США, як і останні союзники двох держав Корейського півострова, доведуть сьогоднішній конфлікт до військових дій.
"США змушені реагувати, оскільки був потоплений корабель найближчого американського союзника. Але американці, природно, хотіли б уникнути військового конфлікту - і вирішили обмежитися проведенням маневрів, аби відпрацювати протидію в разі наступного запуску торпеди з північнокорейського підводного човна. Основними гравцями, окрім Сполучених Штатів, є Китай, який підтримує Північну Корею, а також Південна Корея, з якою та сама Північ асоціює надії на економічну допомогу, ну і меншою мірою там присутні Росія і Японія. Китай поки що ніяк не відреагував, жодних односторонніх санкцій проти Північної Кореї він не оголосив. Подальший розвиток подій, думаю, визначатиметься реакцією Китаю і реакцією Північної Кореї, яка робить досить жорсткі заяви. У подібній розжареній обстановці є вірогідність того, що конфлікт може вийти з-під контролю. Вірогідність ця не дуже велика, але її рівень вищий від нуля. Всі сторони повинні докласти зусилля для того, щоб нинішня криза не переросла у військові дії…" - вважає Пікаєв.
…А Пхеньян крушить азіатські ринки
За деякими даними, розпорядження Кім Чен Іра про приведення військ в повну бойову готовність було віддано аж 20 травня. Проте перші наслідки наростаючого конфлікту проявилися лише сьогодні - разом з самою звісткою про наростання напруженості на півострові. Ранок 25 травня для азіатських бірж почався на мінорній ноті: котирування акцій в Південній Кореї впали майже на 4% і піддалися масовим розпродажам, а зведений індекс в Японії зменшився на 3%. На тлі падіння ціни на нафту (сьогодні вартість бареля "чорного золота" склала $69) услід за Сходом в мінус попрямували й інші світові ринки. Що ж до Росії, то індекси РТС на початку сьогоднішньої торгівельної сесії знизилися на 3,56% до 1265 пунктів, а основний показник ММВБ опустився на 3,08% до 1230 пунктів. За словами аналітиків, в цілому настрої у інвесторів-учасників ринку невеселі. Але, впевнені деякі з них, першопричиною тому є зовсім не криза на Корейському півострові.
"Ми не знаємо, як там розвиватиметься ситуація. В разі, якщо на Корейському півострові почнеться загострення, це, звичайно, негативно позначиться на всіх світових ринках, особливо - на цінах на нафту. Але, мені здається, що найбільша небезпека як і раніше виходить з Європи. Минулого тижня було таке відчуття, що ринки стабілізувалися, проте зараз знов з'явилися побоювання з приводу стану європейських банків, які постраждали від вкладення в облігації і падіння цін на них. Тому зараз фокус ринків зрушується з боргової проблеми на проблему банківського сектора. І, на жаль, на ринку існує зараз багато небезпек. Мені здається, що ринки чекатимуть, як поведеться Європейський Центральний банк. Ще багато залежить від того, що робитимуть окремі країни-члени Єврозони, - заявила K2K головний економіст "Альфа-банку" Наталія Орлова. - Падіння на ринках пов'язане і з північнокорейським чинником, і з європейським. Якщо ми говоримо про економічний аспект, то, звичайно, можемо розглядати сценарій, коли ЄЦБ виділятиме додаткову допомогу або зробить якісь заяви, які стабілізують настрої ринків. Але, мені здається, що з кризи 2008 року був зроблений висновок, що регулятори всіляко підтримуватимуть настрої на фінансових ринках, тому швидше підуть на чималі вливання. Думаю, що з ситуації, що склалася, буде знайдений вихід. Але, взагалі кажучи, подальше падіння ринків відкидати не можна, тому що настрої у інвесторів дуже погані".
Олеся Башурова
За матеріалами:
K2Kapital
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас