Нацбанк погрожує Базелем — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нацбанк погрожує Базелем

935
"Проведена значна робота в напрямку зближення підходів до формування резервів за активними операціями банків з положеннями Міжнародних стандартів фінансової звітності та принципів Базельського комітету. Відповідний нормативний акт буде розглянуто на черговому засіданні правління, а після його прийняття банкам буде надано час для адаптації до нових вимог", - заявив на засіданні правління НБУ заступник голови регулятора Ігор Соркін. Крім того, на майбутньому засіданні будуть переглянуті вимоги до розрахунку економічних нормативів з метою приведення їх у відповідність з нещодавно прийнятими змінами в законодавстві.
У прес-службі Нацбанку, відмовившись назвати основні новели проекту нормативного акта, запевнили, що текст документа розісланий профільним асоціаціям.
Згідно з припущенням директора департаменту з питань нагляду та регулювання банківської діяльності Асоціації українських банків Ірини Самойлової, мова йде про об'єднання норм чинних постанов НБУ № 279, 81 і 504 в один документ з урахуванням пропозицій та зауважень учасників ринку.
Експерт зазначає, що відповідна робота ведеться давно. Основні нововведення стосуються підходів до оцінки кредитних ризиків та якості заставного майна при активних банківських операціях. Так, пропонується широко впровадити в кредитну практику математичні методи оцінки ризиків, поширені за кордоном. Що стосується прийнятного заставного майна, то його список серйозно скоротять, виключивши, зокрема, майнові права на гроші та товари. Однозначно позитивним для учасників ринку буде введення перехідного періоду хоча б на один рік для переходу на МСФЗ та Базельські норми.
Правда, дивується президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, не зовсім зрозуміло, про які новації йдеться. Адже норм Базеля-2 вже давно дотримуються більшість українських банків. Інша справа, що до широкого впровадження подібних стандартів не готова українська економіка в цілому. Саме про це варто зараз вести мову при обговоренні шляхів запровадження світових стандартів фінансової діяльності.
Погоджується з колегою екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко, нагадуючи, що банки вже давно зобов'язані вести свою діяльність за нормами Базельського комітету. У зв'язку з цим він дивується: чи означає намір регулятора впровадити базельські стандарти та МСФЗ для банків те, що раніше можна було не відповідати цим нормам? На його думку, головна проблема НБУ у відсутності чіткого бачення кінцевого результату. "Державний орган може запропонувати лише монетарні методи регулювання, одним з яких є збільшення капіталу банків. Разом з тим, зводити все лише до нарощування капіталу - неправильно", - вважає фінансист. На його думку, впоратися із завданням зростання капіталів банки зможуть не раніше 2016 р., в той час як потрібно приймати рішення, результати впровадження яких можна буде отримати вже в недалекій перспективі. Реалізація ж "капітальних" вимог Нацбанку буде означати черговий "цвях в шину" вітчизняного банківського кредитування. "Обговорюються другорядні, непринципові речі, які найближчим часом ніяк не позначаться на діяльності банків", - резюмує Яременко.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас