1359
Україна створила прецедент, запропонувавши СОТ переглянути мита майже за 400 позиціями - юрист
Стурбованість США та інших країн-членів Світової організації торгівлі наміром України переглянути мита, в першу чергу, пояснюється великим переліком тарифних зобов’язань, висунутих для перегляду, вважає старший юрист, керівник департаменту міжнародної торгівлі Адвокатського об’єднання “Волков і Партнери” Андрій Заблоцький.
Коментуючи на прохання агентства “Інтерфакс-Україна” звернення України до СОТ, він зазначив, що висунутий країною для перегляду перелік з 371 тарифної позиції сам по собі є прецедентом і може підштовхнути інші країни до аналогічних звернень.
На думку А.Заблоцького, навряд чи варто очікувати, що Україна зможе узгодити перегляд мит за всіма запропонованими товарними позиціями, хоча підстави для перегляду безперечні, а при проведенні вдалого переговорного процесу можна розраховувати на перегляд мит на продукцію найбільш чутливих галузей.
“Україна має право на перегляд митних зборів за окремими товарними позиціями. Це ніяк не суперечить правилам СОТ, адже Україна виконала всі формальні процедури, зарезервувавши таке право згідно зі ст.18 ГАТТ 1994 р. ще 9 листопада 2011 року”, – сказав А.Заблоцький.
За його словами, стаття 18 не обмежує кількість позицій для перегляду, тому заяви окремих країн, що така кількість виходить за рамки обсягу, передбаченого тарифними переговорами СОТ, є некоректними.
“На наш погляд, така заява була зроблена у зв’язку з тим, що ст.18 ГАТТ 1994 р. використовувалася досить рідко і, здебільшого, для перегляду незначної кількості тарифних позицій (у рамках 10-20 позицій)”, – зазначив юрист.
Більше того, підкреслив А.Заблоцький, говорячи про абсолютні цифри, обсяг запропонованих Україною позицій для перегляду співставний з обсягом імпорту на суму близько $4 млрд, що становить 5% загального імпорту в 2011 році і є некритичним.
Як повідомлялося, торговий представник США Рон Кірк 30 листопада на зустрічі з міністром закордонних справ України Костянтином Грищенком заявив, що в Сполучених Штатах Америки занепокоєні наміром України переглянути мита в рамках СОТ, оскільки ця акція безпрецедентна і може підірвати багатосторонню торговельну систему.
Голова українського уряду Микола Азаров 22 листопада заявив, що Україна веде переговори з СОТ про перегляд умов приєднання до СОТ, зокрема висунула 371 тарифну позицію для перегляду.
Держави-члени СОТ 26 листопада звернулися до України з закликом відкликати свою заявку на перегляд тарифних зобов’язань.
Україна вступила до СОТ 16 травня 2008 року, ставши 152-м повноправним членом організації.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною