Основний в законі — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Основний в законі

Казна та Політика
1718
Про майбутню політреформу, розробкою якої повинна розпочати Конституційна асамблея, президент Віктор Янукович заявляв ще минулого року. Вчора глава держави зробив перший практичний крок до виконання своєї обіцянки - підписав указ про науково-експертну групу (НЕГ) зі створення Конституційної асамблеї та провів перше засідання цього органу. До складу НЕГ увійшли 20 вчених і фахівців з конституційного права і лише один політик - перший президент України Леонід Кравчук, якому вчора відвели почесне місце праворуч від президента.
Відкривши засідання, Віктор Янукович пояснив: саме Кравчук був ідеологом створення Конституційної асамблеї. Виступ президента не обійшлося без курйозу: "Леонід Макарович (Кравчук) мені досить підло (укр. "пiдступно") розповів, як це можна організувати, і тому я ухвалив його ініціативу", - повідомив він присутнім, швидше за все, маючи на увазі, що розповідь Леоніда Кравчука була "доступною". "З огляду на досвід і активну політичну позицію" першого президента, чинний глава держави призначив його керівником НЕГ і відповідальним за підготовку майбутньої політреформи.
Рішення Віктора Януковича і його аргументація є досить несподіваними, адже Леонід Кравчук досі вважався супротивником чинної влади. На президентських виборах 2010 року Кравчук був довіреною особою кандидата Юлії Тимошенко, а на мітингах на її підтримку називав Януковича "найменш демократичним і інтелігентним кандидатом". "Я не хочу жити в країні, керованій криміналом", - заявляв він. 25 лютого 2010 екс-президент Кравчук відмовився бути присутнім на церемонії інавгурації президента Януковича.
Вчорашні заяви Леоніда Кравчука були витримані в зовсім іншому дусі. "Я ніколи не говорив у вашій присутності, Віктор Федорович, але ви - перший президент, який зважився проводити реформи. Досі всі президенти думали про другий термін, а реформи - це річ непопулярна", - з повагою звернувся він до глави держави. Юристи, які виступали на засіданні НЕГ, розповіли про певні напрями проведення реформи. "Слід передбачити можливість народної законодавчої ініціативи, - зазначив директор Інституту держави і права ім. Корецького Юрій Шемшученко.- В числі дискусійних положень - назва, структура, повноваження парламенту і проблема бікамералізму".
Втім, в міркування академіка Шемшученка втрутився глава держави, повідомивши, що не підтримує ідею двопалатного парламенту. "Ми тут поспілкувалися з Леонідом Макаровичем, і я хочу прокоментувати цю ідею. Зараз дуже рідко країни (які реформують Конституції) створюють собі двопалатний парламент. А зворотний процес є - деякі розвинуті країни переходять від двопалатного парламенту до однопалатного", - заявив Янукович.
Затвердити проект політреформи повинна буде Конституційна асамблея чисельністю 100-150 осіб, склад якої запропонує Леонід Кравчук. "Політиків у асамблеї повинно бути не більше 20-25%. Я б дуже не хотів, щоб асамблея поділилася на дві частини, провладну і опозиційну", - зазначив він.
Леонід Кравчук підкреслив, що "не ставить завдання обійти парламент" при ухваленні майбутньої Конституції, але одразу додав, що результатом роботи асамблеї повинні стати не зміни чинного основного закону, а його "нова редакція". Після закінчення засідання НЕГ Леонід Кравчук зізнався: це означає, що найбільш імовірним вважається варіант ухвалення Конституції на референдумі, при якому в Ради буде лише дорадчий голос. У парламенті вже висловили незадоволеність даною ініціативою. "Президент відбирає у парламенту право затверджувати зміни до Конституції. Це черговий етап конституційного перевороту, коли вся влада в країні вибудовується під одну людину", - впевнений народний депутат Арсеній Яценюк ("Наша Україна-Народна самооборона").
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас