261
Україна втрачає варіанти диверсифікації поставок нафти
— Енергетика
Сьогодні Україна фактично визнала фіаско проекту Одеса-Броди, на який покладали надії відійти від залежності Росії щодо нафтопостачання в країну. Віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв, що заявив, доцільність добудування цієї транзитної магістралі до Плоцка вимагає додаткового економічного обґрунтування.
Для початку, необхідно створити експертну групу, що визначить необхідність реалізації проекту в цьому напрямку. Крім того, потрібне політична згода Польщі, а його одержання може затягти до 5 років.
Виступ А. Клюєва показовий. Нагадаємо, обґрунтування бізнес-плану добудування нафтопроводу до Плоцка від фіно-німецько-грецького консорціуму наприкінці 2005 р. Мінекономіки Польщі розцінило як мінімально ризиковий для інвестування. У березні цього року проект був урочисто презентований. Президент Польщі Лех Качинский допустив можливість відмови його держави брати участь у добудуванні, що дозволить Україні вибрати найбільш доцільний для себе варіант. Свій крок до відступу Польща пояснила тим, що її турбує внутрішня стабільність в Україні, а значить - є ризик для іноземних інвестицій. Загальні вкладення в проект оцінювалися на рівні півмільярда євро.
На цьому тижні посол Азербайджану в Україні Талят Алієв заявив, що Азербайджан готовий направити свою нафту в Україну, що, крім усього іншого, упирається в проблему добудування нафтрмагістралі до Плоцка і далі до Гданьска. Таку можливість дає запущений у липні цього року нафтопровід Баку-Тбілісі-Джейхан. Але експерти сумніваються в том, що в такому випадку сировини вистачить і для Одеса-Броди. Баку-Тбілісі-Джейхан прокладена в обхід Росії та Ірану і розрахована на поставку 1 млн барр./день до 2009 р. Але для цього обсяги нафтовидобутку в Азербайджані недостатні і уже досягнуті домовленості про прокачування новою трубою казахстанської нафти, що буде поставлятися в Азербайджан через Каспійське море танкерами.
Зараз Одеса-Броди (пущений в 2001 р. з метою доставки каспійської нафти європейським споживачам і розвантаження проток Босфор і Дарданелли) завантажений російською нафтою. З 2004 р. Тюменська нафтова компанія разом із ВР транспортують сировину в реверсному (зворотному) напрямку - із Брід в Одесу.
Втім, одна можливість почати використати Одеса-Броди і в аверсном режимі в України є. Ще взимку Президент України Віктор Ющенко не виключав можливості будівництва транзитного нафтопроводу і у литовському напрямку як одном із проектів реалізації каспійської нафти. Навесні 2004 р. білоруський концерн "Белнефтехим" запропонував міністерству повідомлень Латвії і АТ Ventspils nafta продовжити нафтопровід "Одеса-Броди" до Вентспілса. Такий варіант запуску нафтопроводу має на меті добудування від українських Брід до білоруського Мозиря (тут є нафтопереробний завод). Звідси нафтову гілку доцільно тягти до Вентспилського порту. В 2002 р. Росія стала знижувати експортні поставки нафти своїм трубопроводом, а потім припинила зовсім. Це змусило Латвію компенсувати втрати, використовуючи залізничний транспорт
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною