Українці зберігають гроші в "Айфонах" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Українці зберігають гроші в "Айфонах"

Особисті фінанси
1424
Офіційні продажі смартфонів Apple в Україні стартували влітку 2014 року.
До того часу завдяки “сірим” продавцям володарів iPhone вже було більше мільйона українців.
Однак через девальвацію національної валюти пристрій перетворився на “преміальний” продукт, який так і не встиг стати масовим.
Минулого тижня президент мобільного оператора “Київстар” Петро Чернишов під час презентації річного звіту компанії пожартував: “З таким курсом валют Україна по суті “заборонила” ввезення смартфонів iPhone”.
Дійсно, ще минулого тижня ціна найдешевшого iPhone 6 з 16 Гб пам’яті в Україні перевищувала 30 тис грн.
Зараз ціни трохи знизилися: iPhone 6 в магазинах партнерів Apple можна купити за ціною близько 28 тис грн, в інших магазинах – від 17 тис грн. Втім, це в рази вище середньої вартості придбаних українцями в 2014 році смартфонів, яка, за даними Gfk Ukraine, склала 2 123 грн.
У мережах операторів
За підсумками 2014 число смартфонів Apple в мобільних мережах росло трохи меншими темпами, ніж у попередні роки. У мережі “Київстару” їх стало на 32% більше. У 2013 році, для порівняння, зростання склало 59%.
У той же час “бюджетний” Android – пристрої на цій платформі можна купити за пару тисяч гривень – виріс на 123% порівняно з 2013 роком.
В інших операторів схожі результати. Серед користувачів life :) кількість власників iOS-смартфонів в 2014 році збільшилося на 21,6%, хоча в 2013 році зростання склало 72%, а в 2012 році – 101%. У мережі “МТС-Україна” у 2014 році також додалося 30% “яблучних” гаджетів.
Однак на початку 2015 темпи зменшились.
“За січень 2015 ми не бачимо помітного зростання кількості смартфонів Apple у своїй мережі. Зв’язуємо це як зі складною економічною ситуацією в Україні, так і більш економним поведінкою споживачів в цілому”, – розповідає начальник PR-департаменту компанії “Астеліт”, ТМ life :), Оксана Рудюк.
За даними “Київстару”, у січні 2015 в його мережі додалося близько 16 тис iPhone. Це могли бути як нові пристрої, так і придбані до Нового року. Втім, за даними Українського державного центру радіочастот, з початку 2015 в Україні почало працювати трохи більше 19 тис нових iPhone.
Ринок наситився
Хоча кількість користувачів iPhone в мережах операторів збільшується планомірно, рітейлери говорять про сплеск продажів цих апаратів в 2014 році.
За оцінками директора з маркетингу торговельної мережі “Цитрус” Віктора Шолошенко, у четвертому кварталі частка Apple в гривневому еквіваленті в Україні зросла вдвічі порівняно з третім. Частина покупців “інвестувала” вільні кошти в iPhone, який з часом мало втрачає в ціні.
Хтось, побоюючись підвищення цін, заздалегідь здійснив покупки, заплановані на січень. “Перед Новим роком iPhone розкуповували, як ніколи, а після – тільки один чоловік зайшов і відразу купив два”, – розповіли в магазині мережі Moyo.
“Враховуючи непросту ситуацію в країні, те, що ми ще продаємо техніку, вже можна назвати успіхом”, – розповідає власник магазину iLand Юрій Власюк.
За його словами, iLand застосовує методику “гнучкого планування”. Компанія поставила собі цілі і обсяги, які коригуються, виходячи з ситуації і зовнішніх факторів, на які не можна вплинути.
Тільки для багатих
Шолошенко нагадує, що кілька років тому iPhone був преміальним пристроєм і тільки потім став доступний масовому покупцеві, в тому числі, завдяки програмам кредитування в торгових мережах.
Зараз смартфон Apple знову стає “статусним” пристроєм. За спостереженнями Шолошенка, більшість продажів останніх моделей прийшлося на найдорожчі версії з 64 Гб і 128 Гб пам’яті. Це означає, що нові покупці iPhone звертають увагу на можливості продукту, а не на ціну.
За даними начальника відділу фототехніки і мобільних пристроїв торговельної мережі “Фокстрот. Техніка для дому” Сергія Тесленко, більше 60% від загальних продажів iPhone припадає на iPhone 6 і iPhone 6 Plus.
“Попит максимально відповідає нашим очікуванням. Зважаючи на стрімке зростання курсу долара і євро продукція Apple стає преміальним сегментом на ринку смартфонів. Переважно покупці iPhone мають доходи вище середнього в країні”, – розповідає він.
До того ж, за словами Тесленка, пік попиту на iPhone традиційно припадає на період запуску нової моделі, зазвичай вересень-жовтень, тому зараз можна констатувати етап насичення ринку даною продукцією.
Українці зберігають гроші в "Айфонах"
“Сірі” проти “білих”
Юрій Власюк очікує, що видача ліцензій на зв’язок 3G пожвавить торгівлю iPhone. “Передумов для припинення офіційних продажів не бачу. Навпаки, з урахуванням розподілу частот 3G очікуємо зростання обсягу продажів”, – говорить він. На його думку, є передумови і для припинення неофіційних продажів.
“Питання наповнення держбюджету стоїть гостро. Багатьом високопоставленим чиновникам в різних профільних міністерствах тепер набагато зрозуміліше, що, враховуючи вартість гаджетів Apple, наповнення бюджету піде тим веселіше, чим більше офіційної техніки буде продаватися”, – говорить він.
Співрозмовник ЕП в Українському державному центрі радіочастот розповідає, що уряд ще влітку потурбувалося про збільшення “сірого” імпорту.
“З 27 липня набув чинності закон, за яким ми перестали видавати дозволи на ввезення мобільних, а внесення їх в базу ідентифікаторів IMEI стало добровільним. Через два тижні “сірий” імпорт різко виріс, і до нас звернулися з Кабміну, мовляв, треба щось робити”, – розповідає він.
За словами співрозмовника, з початку 2015 в базу IMEI було внесено лише 42 ідентифікатора iPhone. Законодавча база, що дозволяє УДЦР повернути контроль над поставками гаджетів, додав він, зараз розробляється.
Зокрема, голова парламентського комітету з питань ІТ та інформатизації Олександр Данченко в січні зареєстрував законопроект №1888. Він передбачає створення реєстру ідентифікаторів, який буде вести УДЦР. Розглянути документ парламент планує 5 березня.
Вікторія Власенко
За матеріалами:
Економічна Правда
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас