Як життя українців зміниться восени: підвищення соцстандартів, подорожчання долара і опалення по-новому — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Як життя українців зміниться восени: підвищення соцстандартів, подорожчання долара і опалення по-новому

Особисті фінанси
2452
Українцям вже цієї осені переглянуть соціальні стандарти: підвищать мінімальні пенсії і прожитковий мінімум. Крім того, восени прийдуть перші платіжки за опалення, а курс долара значно додасть у вартості відносно гривні. Сайт “Сегодня” з’ясував, як може змінитися життя українців вже в найближчі кілька місяців.
Соціальні стандарти індексують, але мінімальну зарплату не чіпатимуть
Мінімальні зарплати, пенсії і прожитковий мінімум українцям піднімають двічі на рік – у травні і грудні. Цього року другий етап підвищення соцстандартів планують перенести на жовтень. Індексацію вирішили “прив’язати” до “осучаснення” пенсій. Таким чином, уряд одночасно підвищить пенсії більшості українців. Відповідно до закону, індексація повинна покривати зростання цін. У бюджеті на цей рік доходи планували підняти на 10,2%, а інфляція передбачалася на рівні 8,2%. Однак реальний же темп зростання цін виявився вищим. За оцінками експертів, в цьому році рівень інфляції досягне 12%.
“Прогнозна інфляція близько 8% в 2017-му. За результатами першого півріччя видно, що такого показника досягти не вдасться. Однозначно можна сказати, що інфляція буде двозначною. Я думаю, що вона буде коливатися в межах 12% з можливою похибкою в 2 процентні пункти”, – прогнозує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Мінімальна пенсія в вересні зросте з 1312 до 1373 гривень, а прожитковий мінімум для працездатного – з 1624 до 1700 гривень. Як раніше писав сайт “Сегодня”, до прожиткового мінімуму прив’язаний ряд виплат, в тому числі і розмір субсидії для безробітних українців.
Водночас розмір мінімальної зарплати в цьому році переглядати не планують. У січні її підвищили на рекордні за кілька років 100%. З 1600 до 3200 гривень. Наступне підвищення очікується тільки в 2018-му. А ось середня зарплата буде рости і восени, впевнений HR-експерт Олександр Білоус. За оцінками уряду, вже восени українці в середньому отримуватимуть більше 7400 гривень. Правда, середня зарплата враховує тільки офіційні доходи, а рівень зарплат, наприклад, в столиці і в Тернопільській області відрізняється рівно в два рази.
Опалювальний сезон на старті
У жовтні традиційно стартує опалювальний сезон, вже через кілька місяців українцям прийдуть перші платіжки за тепло. Цього року неприємний сюрприз чекає субсидіантів: скоротили соціальні нормативи, і тепер доведеться або економити, або платити більше. До слова, комунальною знижкою зможуть скористатися, згідно з оцінками Міністерства соціальної політики, близько дев’яти мільйонів сімей – це більше половини від усіх домогосподарств в Україні. Решта будуть платити повну вартість.
Якщо Кабмін, як пообіцяв прем’єр-міністр Володимир Гройсман, не підніме ціни на газ, то і опалення не подорожчає. Зазначимо, більшість постачальників для генерації тепла спалює газ, їхні тарифи приблизно на 70% залежать від вартості блакитного палива. Приблизно така ж ситуація і з гарячою водою.
До слова про газ, українська влада в меморандумі з МВФ взяла на себе зобов’язання ввести вже до початку вересня абонплату на газ. Однак, засідання НКРЕКП, на якому обговорювалося це нововведення, зірвали активісти. А за процедурою, перш ніж прийняти рішення, комісія повинна провести громадські слухання, розглянути всі пропозиції, провести відкриті засідання – все це затягнеться на кілька місяців. У кращому для НКРЕКП випадку абонплату на газ вдасться ввести в жовтні-листопаді цього року. До слова, абонентську плату, як то кажуть в тому ж меморандумі, можуть ввести і на опалення. Тоді частину вартості тепла перерозподілять на весь календарний рік.
Курс долара може подолати позначку в 28 гривень
На курс європейської валюти в Україні впливає в першу чергу відношення долара до євро. Чим слабша американська валюта відносно європейської, тим дорожче євро для українців. Як зазначає старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб, в цьому році пара долар/євро зросла з 1,03 до 1,19 – долар “втратив” у ціні майже 15%. Таку тенденцію пояснюють кілька факторів. По-перше, європейська економіка зростає швидше, ніж прогнозували експерти, а американська – навпаки. По-друге, на курс долара впливає політична ситуація в США.
Восени пара долар/євро поміняються своїми місцями. Євро в Україні буде дешевшати, а долар – дорожчати. Аналітики “Альпарі” прогнозують восени зміцнення гривні відносно євро до 28,5-29 гривень. “Подальша поведінка курсу євро в Україні буде і надалі повністю залежати від коливань європейської валюти до долара. Досить вірогідна корекція євро після настільки тривалого зростання, і це означає, що євро може подешевшати восени до 28,5-29 гривень”, – пояснює Вадим Іосуб.
Для того, щоб виконати закладені в державний бюджет показники, долар повинен вже з вересня плавно дорожчати до позначки в 28,5 гривні до кінця року, впевнений виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. На думку експерта, девальвація гривні відносно долара “просто неминуча”. Однак по-справжньому складні для національної валюти часи настануть з наступного року. За 2018 і 2019 роки Україні потрібно повернути близько 10 мільярдів доларів кредитів. Для порівняння, виплати в цьому році складають всього 2,6 мільярда доларів. Для того, щоб утримати гривню в наступному році, поповнювати золотовалютні резерви потрібно вже зараз, вважає Олег Устенко.
“Якби НБУ замість того, щоб давати гривні зміцнюватися, активніше збільшували свої золото-валютні резерви, було б, на мою думку, правильніше”, – вважає виконавчий директор фонду Блейзера.
Водночас керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що долар в Україні буде дорожчати поступово і до кінця року сягне позначки в 27 гривень. Причин для різкої девальвації в вересні експерт не бачить: ситуація на сировинних ринках для України сприятлива, ціни на сталь, руду і зерно високі.
Олександр Литвин
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас