В Україні краще бути боржником, ніж кредитором — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В Україні краще бути боржником, ніж кредитором

Кредит&Депозит
2448
Законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності процедур банкрутства”, який парламентарії планують найближчим часом вносити на голосування, не вирішує існуючих прогалин законодавства в сфері банкрутства. Від новацій парламентаріїв постраждають як кредитори, так і боржники.
Про це повідомили в Незалежній асоціації банків України (НАБУ)
Проблема полягає в тому, що існуюче регулювання процедур банкрутства дозволяє боржникам ухилятися від виконання своїх зобов’язань перед кредиторами, а процедури банкрутства залишаються непрозорі і дуже довгі.
Сьогодні кредитори не можуть впливати ні на оцінку майна, ні на вибір організатора торгів, ні на порядок продажу. Процедура продажу на стадії ліквідації повністю знаходиться в руках ліквідатора та судді. Так, суд вправі без згоди кредитора затверджувати порядок продажу майна, ціна на яке в свою чергу визначається ліквідатором.
Виникали зловживання, коли під час аукціону ціна на торгах знижувалася навіть не на половину від початкової вартості, а до 1 гривні.
Новації передбачено законопроектом “Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності процедур банкрутства”.
Зокрема, парламентарії запевняють, що процес буде важче зупинити в суді. Проектом визначено, що в касаційному порядку може бути оскаржене тільки рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Також парламентарі планують посилити повноваження конкурсних кредиторів в тих випадках, коли вони пропустили строк встановлення для звернення з вимогами.
Але учасники ринку вважають, що ця редакція законопроекту не виправляє ситуацію, а навіть значно її погіршує. Ухвалення цих змін не приносить очікуваного полегшення, а ось ризиків додає. Зокрема, скасовується необхідність узгодження продажу заставного майна з забезпеченим кредитором. Майно може бути продане ще до затвердження реєстру кредиторів. Також закріплюється можливість зниження ціни вже на першому аукціоні і обов’язковість на третьому.
 “Законопроектом практично нівелюється роль комітету кредиторів, не вирішується питання щодо відновлення прав забезпечених кредиторів і багато іншого. Якщо законопроект буде прийнятий в цій редакції, зловживань стане тільки більше”, – вважає Олена Єрмолова, член Комітету НАБУ з питань захисту прав кредиторів.
Разом з тим, робочою групою при Міністерстві юстиції напрацьовано пропозиції до цього проекту закону. Зокрема, пропонується запровадити прозору та відкриту процедуру продажу майна банкрута виключно через єдину електронну торгову систему. Вона повинна бути створена за тим же принципом, що і система закупівель PROZORRO.
А саме, вся інформація по майну і умовам аукціону розміщується на веб-порталі державного органу з питань банкрутства через електронні майданчики. Торги також пропонується проводити на веб-порталі та за єдиними правилами. Це унеможливить існуючі махінації, коли кредитори навіть не знають, коли і за якою адресою проводиться аукціон.
За матеріалами:
УБР
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас