Хабарі з хитринкою: які нові і старі прийоми використовують корупціонери — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Хабарі з хитринкою: які нові і старі прийоми використовують корупціонери

Кримінал
1380
У розпал боротьби з корупцією хабарники стали винахідливішими: вимагають каву за 400 грн, талони на бензин і апельсини з ківі.
В умовах активної кампанії з боротьби з корупцією українські хабарники придумують нові способи отримання грошей. Їх маскують під все, на що вистачає фантазії, щоб не погоріти, а правоохоронці і експерти кажуть, що зловити таких “винахідників” і довести їхню провину дуже складно. На які хитрощі йдуть злочинці, дізналася “Сегодня”.
ХОДІМО НА КАВУ”. Відомий миколаївський волонтер і член переаттестаціонной поліцейської комісії Артемій Щогла розповів нам, що один з таксистів, які підвозили його, розповів про радянську схему хабара, підлаштовану під нинішні реальності. “Поліцейські оновили схему. Піймавши водія на порушенні, пропонують йому купити по стаканчику кави для них в конкретному кіоску. Радісний водій біжить до кіоску, де йому продавець каже, що за 2 склянки потрібно заплатити … 450 гривень, – розповідає Щогла. – Постраждалі є і серед моїх знайомих. Коли їм запропонували купити кави за 400 грн, то вони заплатили 8 грн, поплескали по плечу продавця і поїхали. Поліцейські залишилися і без кави, і без грошей. До поліції ніхто не звертався. Знаю від своїх знайомих, що такі випадки були в Одесі і столиці”.
У патрульній поліції нам підтвердили, що про “поліцейсько-кавову мафію” не тільки чули, але і за останні місяці провели низку перевірок. Про це нам повідомили і в Департаменті внутрішньої безпеки Нацполіціі, і в моніторинговому відділі патрульної поліції. “Інформація була, що таке нібито є в Одесі, Харкові, Дніпрі. Всю цю інформацію, всі чутки відразу відпрацьовували. Причому перевірки були негласними. Бувало, що сиділи в засідках, з біноклем. Ми самі зацікавлені, щоб хабарники не працювали в наших шерегах, але жодного факту не підтвердилося!” – повідомили нам у відділі моніторингу патрульної поліції.
АПЕЛЬСИНИ БОЧКАМИ. Скандал з прихованим хабарем вибухнув недавно і на Одеській митниці. Подробиці розповіла її голова Юлія Марушевська. На митному посту в Одесі в авто одного з інспекторів знайшли кілька ящиків капусти, ківі та апельсинів. Митник отримав їх від підприємця за сприяння в проходженні оформлення. Підписала наказ про його звільнення. Важливий інший момент: до якого абсурду призводить низька зарплата митників і корупція!”, – написала Марушевська на своїй сторінці в соцмережі.
ПІДДАТИ ГАЗУ! У МВС і прокуратурах нам розповіли, що одна з найбільш ходових “валют” зараз серед хабарників – талони на бензин і газ для автомобілів. “Перевага талонів в тому, що це не гроші, а й корисна подяка. Наприклад, людині потрібно пройти тест з фізпідготовки в одній із силових структур – здай кадровику талон. І так кожен претендент”. Один з останніх виявлених випадків з “талонною мафією” стався навесні в управлінні СБУ Рівненської області. “Майор облуправління СБУ отримав 20 тисяч гривень хабара від бізнесмена за те, що не створюватиме перешкод в госпдіяльності останнього. Як бонус зажадав талони на 400 літрів газу”, – повідомляла прес-служба генпрокуратури.
ЗАМОВЛЕННЯ І ФІКУС. На умовах анонімності одна з вчителів нам розповіла, що вже стає повсякденною практикою, коли подяки від батьків приймають не грошима. “Недавній подарунок від батьків – золотий ланцюжок. Я сама його вибрала”. У прес-службі СБУ нам зізналися, що доводити безгрошовий хабар набагато складніше через хитрощі корупціонерів. “Тим не менш були чиновники, яких викрили на хабарі у вигляді туристичного туру і походу в елітний салон краси. А ось деякі намагалися креативити і з грошима. Щоб не брати їх з рук, чиновник попросив закопати гроші у вазоні з фікусом на одному з поверхів райадміністрації”, – розповіли нам в прес-центрі СБУ.
Ретрокоррупція: в коробках і з полів
Екс-співробітники ГУБОЗ і СБУ розповіли нам, що деякі нові види маскування – це добре забуті старі. “Якщо раніше дехто, бувало, залишав хабар в затишному місці, то зараз для цього використовують банкомат. Тобто хабародавець відкриває банківський рахунок, заводить карту, на рахунок кладе суму. Після цього передає карту з пін-кодом, наприклад, посереднику корупціонера. Ним, посередником, може виступити і адвокат, і інша довірена особа хабарника “, – розповіли нам правоохоронці. Один з екс-дільничних, сім’я якого – міліцейська династія, розповів нам, що в літні періоди за радянських часів ніколи не купували овочів: “Батько працював начальником у витверезнику, одним з клієнтів цього закладу один раз став селищний голова. Щоб перебування голови в витверезнику не фіксувалося в документах, той пообіцяв забезпечувати овочами щороку, поки був при владі. Як наслідок, батько привозив мішки з баклажанами, капустою, солодким перцем, помідорами. Такими овочами постачав не тільки родину, але і всіх близьких родичів. Пам’ятаю, що ці мішки нам привозили з поля прямо додому “.
Один з колишніх даішників розповів нам про те, що в минулі роки і він, і його колеги брали хабарі так, щоб одночасно і гроші отримати, і перестрахуватися від можливої “підстави”: “Великі суми в кишенях носити було небезпечно, тому що при раптовій перевірці це викликало б підозри. так от, порушнику пропонували покласти гроші в сірникову коробку або порожню пачку сигарет і викинути в певному місці. Коли у нас з’являлася можливість – забирали. Всі перевіряючі знали про таку систему, але в нашому підрозділі так нікого не зловили”, – розповів нам екс-міліціонер.
Водночас у багатьох силових відомствах нам повідомили, що нові технології дозволяють вираховувати і тих хабарників, які намагаються витончено маскуватися. Силовики уточнюють, що у них в розпорядженні і прослуховування телефонів, і зовнішнє спостереження, і моніторинг сторінок в соцмережах. При цьому нагадують, що за хабар в Україні карають до 12 років в’язниці.
Ігор Сєров
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас