Відсутність траншу МВФ валить курс гривні - експерти — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Відсутність траншу МВФ валить курс гривні - експерти

Валюта
4989
Керівництво МВФ в черговий раз відклав видачу траншу Україні на невизначений термін. Це призвело до нового витка девальвації гривні: за прогнозами експертів фінансового ринку, восени курс долара в Україні може коливатися в межах 27-30 грн/$.
ПРИЧИНИ. Востаннє Україна отримувала гроші від МВФ рік тому: $1,4 млрд прийшли нам 4 серпня 2015 року і зникли в резервах Нацбанку. Відтоді дата виділення траншу не раз переносилася – через те що у нас, на думку керівництва Фонду, недостатньо жваво проходять реформи. Найбільш імовірна причина останнього перенесення, за словами експертів, – зрив запуску системи електронного декларування доходів чиновників, яка повинна була запрацювати з 15 серпня.
Тепер влада обіцяє запустити Е-декларування з 1 вересня (зараз працює в тестовому режимі), але поїзд пішов: у серпні “українське питання” навіть не включене до порядку денного засідання Ради директорів МВФ, так що до кінця цього року ми грошей вже не отримаємо, прогнозують експерти. Ринок валюти моментально на це відреагував: офіційний середній курс долара зріс за тиждень більше ніж на 70 коп., З 25,26 грн/$ до 25,99, а в обмінниках і на чорному ринку за долар уже просять 26,30 грн.
ЕКСПЕРТИ. Їхні думки різняться: аналітик “Forex club в Україні” Андрій Шевчишин вважає, що зв’язок між відсутністю траншу і зростанням курсу радше психологічний, і цим користуються спекулянти, щоб розігріти ситуацію і заробити. “Курс може піднятися і вище 27 грн/$., але потім відкотиться до рівня 26,5 грн/$. Вище навряд чи, тому що у бізнесу немає гривневого ресурсу для розігріву ситуації”, – вважає Шевчишин.
Ну а на думку Олександра Жолудя (МЦПД), фінансисти і бізнесмени очікували, що траншу не буде, тому вже в серпні почали скуповувати валюту, що і послужило причиною для сезонного ослаблення гривні. “У вересні долар може бути і 27 грн, потім курс відкотиться. Але до грудня точно очікуємо не менше 27”, – вважає Жолудь.
У свою чергу президент Украналітцентру Олександр Охрименко впевнений, що гроші МВФ зараз для нашої економіки не дуже й важливі, бо надії на те, що слідом за траншем в країну прийдуть інвестори, не виправдовуються – “грошових мішків” відлякує війна на Донбасі. На його думку, якщо Нацбанк продовжить обмежувати продаж валюти постачальникам нестратегічного імпорту (побутова техніка і т. д.), то сірий ринок підніме курс до 30 грн/$.
Нарешті, економіст Іван Нікітченко переконаний, що НБУ буде важко утримати курс на позначці 25 грн/$ – валютні резерви країни занадто мізерні.
“Учасники ринку розуміють, що поки що НБУ може згладити різкі коливання курсу, адже в серпні регулятор викуповував надлишки валюти в резерви. Тому зараз йде оцінка бізнесом потенційних ризиків, які виросли після проблем з запуском Е-декларування – адже МВФ прямо прив’язав це питання до траншу . Але в разі різкого зростання курсу запасу міцності у НБУ немає. Тому будемо бачити помірну девальвацію гривні, і ймовірно, що урядовий прогноз в бюджеті-2017 року з курсом 27,2 грн/$ стане реальністю. Але в разі погіршення ситуації в економіці, загострення відносин з РФ або політичної кризи курс виросте сильніше “, – говорить Нікітченко.
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас