2704
Коли ж PayPal прийде в Україну: Свіжий зріз щодо переговорів НБУ з компанією
— Фінтех і Картки
Зараз українська влада веде непрості переговори з американською компанією: одна сторона висуває завищені вимоги, друга – не поспішає їх приймати. Апдейт по ситуації з PayPal опублікував у Facebook Ілля Кенігштейн, з ініціативи якого і почався сам переговорний процес.
Якщо по порядку: зі слів Кенігштейн, влітку відбулася чергова телефонна розмова української сторони з високопоставленим менеджером PayPal, який курирує Східну і Центральну Європу. Менеджер PayPal заявив, що готовий розглядати питання про старт в Україні, а також – що готовий сам приїхати на переговори до Києва, якщо НБУ підготує Letter of comfort, як підтвердження серйозності намірів. Необхідний документ був прийнятий на початку серпня. Такі документи часто фігурують у переговорах між державою і компанією (приклад: Letter of comfort, підписаний Національним Банком Сербії).
Але проблема в тому, що варіант змін до нормативних актів НБУ, запропонований Американською торговою палатою, у відомстві прийняли не повністю, пише Ілля.
Зокрема, пропозиція американців полягала в тому, щоб дозволити:
- Отримання поповнень електронних гаманців фізичних осіб-резидентів в іноземній валюті від інших користувачів та оплати Мерчант на інтернет-сайтах в іноземних валютах;
- Переказ/зарахування коштів на рахунок PayPal в Україні в іноземній валюті;
- Зарахування коштів в іноземній валюті з рахунку PayPal на банківський рахунок в українському банку з можливою конвертацією в гривні для перекладу на гривневий рахунок.
- Отримання поповнень електронних гаманців фізичних осіб-резидентів в іноземній валюті від інших користувачів та оплати Мерчант на інтернет-сайтах в іноземних валютах;
- Переказ/зарахування коштів на рахунок PayPal в Україні в іноземній валюті;
- Зарахування коштів в іноземній валюті з рахунку PayPal на банківський рахунок в українському банку з можливою конвертацією в гривні для перекладу на гривневий рахунок.
НБУ прийняв норми в постанові №481, істотно їх обмеживши. Згідно з розділом 8, прийом електронних грошей емітента-нерезидента можливий тільки торговцем. «Чому тільки торговцем?! Звідки взялося це обмеження?», – Дивується експерт. PayPal – це система переказу грошей в першу чергу між фізособами, а вже потім – між торговцями.
Саме для цього необхідно було вносити зміни до Положення про електронні гроші та до Інструкції про режим рахунків фізосіб – щоб запустити вільне отримання фізичними особами – резидентами коштів на їх електронні гаманці в PayPal, які вони отримують від інших користувачів PayPal (більше 170 млн власників гаманців глобально), і виведення цих коштів на рахунки фізичних осіб в українських банках. І цього немає в прийнятих змінах», – пояснює Кенігштейн.
Через це варіант Letter of comfort, підготовлений українською стороною, мав суто теоретичне значення. І щоб у ньому з’явився практичний сенс, потрібно підготувати нові зміни (до Положення про електронні гроші та до Інструкції про режим рахунків фізосіб), щоб на нормативному рівні дозволити фізособам отримувати кошти на електронні гаманці в PayPal. Для цього не потрібно нових документів, просто поміняти вже прийняті постанови НБУ.
«Переговори з PayPal йдуть. PayPal займають вичікувальну позицію і ескалірують рівень вимог до НБУ. Це стандартний підхід будь-якої великої компанії – по максимуму вичавити з можливості, перш ніж зробити зустрічний крок. Зараз вкрай важливо для НБУ грамотно і професійно вести переговори – саме переговори, а не кроки, що ведуть до показового візиту представників PayPal і рукостискань з протокольними посмішками під камери. Потрібна консолідація high-level фахівців з НБУ, МЕРТ і т.і. з нашою робочою групою», – пише Кенігштейн.
Найближчим часом має відбутися вирішальний раунд переговорів з цього питання.
Нагадаємо, ініціатива умовити PayPal прийти в Україну почалася з того, що Ілля Кенігштейн, активно брав участь в русі за впровадження 3G, спробував переконати менеджмент PayPal, щоб той все-таки вирішив почати працювати в Україні. Для цього була створена робоча група і розроблений план дій. Її підтримали в НБУ, «Deloitte Україна», «Baker & McKenzie Україна».
За матеріалами: Ain.Ua
Поділитися новиною